آموزش

Port Forwarding و تنظیم آن در مودم ‌D-Link

در این مقاله قصد داریم قابلیت Port Forwarding و تنظیم آن در مودم D-Link را بررسی کنیم. قابلیت Port Forwarding باعث می‌شود ترافیک اینترنت از سمت WAN مستقیماً به یک سرور با آدرس IP شخصی در سمت LAN روتر برود. اگر در شبکه داخلی و روی سرور داخلی مقدار PORT خاصی تعریف کرده باشیم به راحتی می‌توان پورت مورد نظر در سمت WAN روتر را به شماره پورت متناسب در سمت LAN مسیر دهی کرد. Port Forwarding به زبان ساده برای جلوگیری از ورود ترافیک ناخواسته از اینترنت به شبکه داخلی به کار می‌رود.

کاربردهای Port Forwarding :

  • برای پنهان کردن سروری که سرویس‌های تحت وب روی آن قرار دارد و جلوگیری از دسترسی تعریف نشده به آن از Port Forwarding استفاده می‌شود.
  • Port Forwarding باعث می‌شود که کاربری که در حال استفاده از سرویس تحت وب ما می‌باشد، هیچ دیدی غیر از سرویسی که باید به او ارائه شود، روی شبکه داخلی ما ندارد.
  • یکی دیگر از کاربرد‌های Port Forwarding استفاده از یک IP Public برای ارائه چند سرویس تحت وب می‌باشد. این مورد بسیار کاربردی بوده و باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.
  • مسدود کردن هرگونه ترافیک نامربوط به سرویس‌های تحت وب در حال ارائه که بسیار مورد مطلوبی است. این مورد باعث افزایش چشم گیر امنیت شبکه داخلی می‌شود.

Port Forwarding به این صورت عمل می‌کند که درخواست از سمت وب ارسال می‌شود. این درخواست در روتر به آدرس IP دیگری ارسال می‌شود، اما نه همان درخواست، بلکه رونوشتی از آن ارسال می‌شود؛ تا اگر درخواست کننده مهاجم باشد نتواند شبکه داخلی و سرویس تحت وب را لمس کند. این دقیقا کاری است که Proxy Server ها انجام می‌دهند تا ارتباط مستقیم بین سرویس گیرنده و شبکه اینترنت وجود نداشته باشد.

تنظیم Port Forwarding روی مودم‌های D-Link:

ابتدا در نوار آدرس مرورگر آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد می‌کنیم. سپس در مقابل نام کاربری و رمز عبور، Admin را وارد می‌کنیم.

تنظیم مودم D-Link | Port Forwarding

وارد تب Advanced می‌شویم. از منوی سمت چپ Port Forwarding را انتخاب می‌کنیم.

Port Forwarding

گزینه Add را کلیک می‌کنیم.

قابلیت Port Forwarding

در منوی Port Forwarding Setup ابتدا Wan Connection مورد استفاده را انتخاب می‌کنیم.

در Server Name نام سرور داخلی که سرویس تحت وب روی آن قرار دارد را وارد می‌کنیم.

در این مودم D-Link دسته بندی مناسبی از سرویس‌های معمول تحت وب از پیش بارگذاری شده که می‌توان از تنظیمات موجود آن‌ها بهره برد. از بخش Select a Service می‌توان از بین سرویس‌های از پیش تعیین شده انتخاب کرد.

اگر سرویس ما در بین این سرویس‌ها نبود، می‌توانیم اطلاعات سرویس مورد نظرمان را در بخش Custom Server وارد کنیم.

سرور‌ها با تنظیمات از پیش تعیین شده در این مودم D-Link موردهای زیر هستند:

گیم سرور‌ها برای بازی‌های مختلف.

وب سرورها.

میل سرورها.

FTP سرورها.

در بخش Schedule می‌توان زمان‌های مجاز برقراری ارتباط را تعیین کرد.

آدرس IP سرور را در بخش Server IP address وارد می‌کنیم.

در جدول نمایش داده شده زیر گزینه External Port Start و External Port End بازه شماره پورت ورودی از سمت اینترنت را وارد می‌کنیم. باید توجه داشت که شماره پورت متناسب با سرویس انتخاب شود.

زیر گزینه Protocol از بین TCP و UDP یک گزینه را وابسته به سرویس انتخاب می‌کنیم.

در قسمت مربوط به Internal Port Start و Internal Port End پورت‌هایی که در سرور برای آن سرویس مشخص کردیم را وارد می‌کنیم.

در قسمت Remote IP آدرس IP واسطه ارتباط با سرور را وارد می‌کنیم.

ممکن است چند سرویس به یک سرور مربوط باشد، در این صورت شماره پورت همه آنها را وارد می‌کنیم.

در پایان روی دکمه Apply کلیک می‌کنیم تا تنظیمات اعمال شوند.

به این صورت تنظیمات Port Forwarding روی مودم D-Link انجام شد. روی تمامی روتر ها و مودم روتر‌ها می‌توان از این سرویس استفاده کرد. برای محافظت از سرور‌های شبکه داخلی که با اینترنت ارتباط دارند و امکان دارد هدف هکرها واقع شوند استفاده از این سرویس توصیه می‌شود. همین‌طور برای بهینه سازی ارتباط سرور و اینترنت و بهبود کارکرد آن بهتر است از Port Forwarding استفاده شود. در مقالات دیگر بررسی بیشتری روی تنظیم مودم D-Link انجام می‌دهیم.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

احسان نعنایی

احسان، مؤسس هلدینگ EMNCO و جوان‌ترین کارآفرین سال 98 و 99، از سن کم در حوزه شبکه مشغول به فعالیته و تونسته به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنه. احسان نعنایی بنیان‌گذار نت‌رانه و اولین عضو، از این خانواده بزرگه...
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا