موبایل و تبلت

آموزش بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده در اندروید

خرید کابل شبکه

نوتیفیکیشن‌ها نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارن. اطلاعات مهمی مانند پیام‌های دریافتی، ایمیل‌ها، تماس‌های بی‌پاسخ، اعلان‌های برنامه، یادآوری‌ها و غیره رو ارائه میدن. با این حال، در طول روز، هرزنامه‌ها و اعلان‌های غیرضروری زیادی هم دریافت می‌کنیم. این موارد هم عمدتاً تبلیغات و تبلیغات برنامه‌های مختلفی‌ان که ما از اون‌ها استفاده می‌کنیم. منوی اعلان‌ یا همان نوتیفیکیشن‌های اندروید به سرعت پر میشه و بعضی اوقات ممکنه به صورت تصادفی اعلان‌هایی رو بدون بررسی پاک کنین. اگر در میان اعلان‌های پاک شده موارد مهمی وجود داشته، نگران نباشید، می‌تونید به راحتی اون‌هارو بازیابی کنین. در این مقاله قصد داریم در مورد بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید صحبت کنیم.

بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید

قبل از ارائه اندروید 11، بررسی اعلان‌های قدیمی تا حدی دشوار بود. اما در اندروید استوک 11 کاربران می‌تونن به راحتی نوتیفیکیشن‌ها رو بازیابی و بدون دردسر مشاهده کنن. البته هنوز هم این ویژگی برای خیلی از رابط‌های کاربری اندرویدی که قبلاً روی اندروید 11 نصب شدن در دسترس نیست. البته اگر گوشی شما به صورت بومی از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنه، می‌تونید از برنامه‌های جانبی برای این کار استفاده کنین.

گاهی نه تنها دوست ندارید نوتیفیکیشن از دست رفته را بازیابی کنید بلکه اصلا دوست ندارید از یک سری افراد یا سازمان‌ها هیچ نوتیفیکیشنی دریافت کنید. برای این کار می‌تونید از محتوا “آموزش ریپورت و بلاک پیام‌های مزاحم” کمک بگیرید.

آموزش بازگردانی نوتیفیکیشن از دست رفته در اندروید

برای دسترسی به تاریخچه نوتیفیکیشن‌ها روش‌های مختلفی وجود داره که در ادامه اون‌هارو معرفی می‌کنیم.

نحوه مشاهده تاریخچه نوتیفیکیشن‌ها در اندروید 11

برای اینکه مطمئن بشین به همه نوتیفیکیشن‌های دستگاه خودتون حتی بعد از حذف دسترسی دارین، باید “Notification History feature” رو فعال کنین. بعد از این کار، این ویژگی تمام اعلان‌هایی رو که در 24 ساعت گذشته دریافت کردین، پیگیری می‌کنه. حتی اگر به‌طور تصادفی نوتیفیکیشن‌ها رو حذف کنین، همچنان می‌تونین به اون‌ها دسترسی داشته باشین. البته این ویژگی باید حتما فعال باشه و در طی 24 ساعت اون رو بررسی کنین.

نحوه فعال کردن این ویژگی به منظور بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید به صورت زیره:

 • منوی «تنظیمات» رو در گوشی هوشمند اندرویدی خود که دارای اندروید ۱۱ است باز کنین.
 • از منو به «Apps & Notifications» بروید و « Notifications» رو انتخاب کرده و روی اون ضربه بزنین.
 • روی « Notification history» ضربه بزنین و مطمئن بشین که کلید « Use notification history» فعاله.
 • تلفن شما اکنون گزارشی از تمام نوتیفیکیشن‌ها رو نگه میداره و تا 24 ساعت قابل مشاهده هستن.
بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید 11

پس از فعال شدن، لیست نوتیفیکیشن‌ها برای مدتی خالی میمونه. هنگامی که چندین اعلان دریافت کردین، می‌تونین به این منو دسترسی داشته باشین. روی یک اعلان ضربه بزنین تا مستقیماً شما رو به برنامه مربوطه ببره.

آموزش بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید در ColorOS 11

گوشی‌های هوشمند Oppo که سیستم عامل Color 11 رو اجرا می‌کنن، به کاربران امکان دسترسی به اعلان‌های حذف شده رو میدن. مراحل اینجا مشابه مورد قبلیه. برای دسترسی به تاریخچه اعلان در ColorOS 11، باید این مراحل را دنبال کنین:

 • به تنظیمات گوشی برین
 • روی « Notification & Status bar» ضربه بزنین
 • سپس روی « Manage notifications» ضربه بزنین
 • ” More” را انتخاب کنین
 • روی « Notification History » ضربه بزنید و مطمئن بشین که تغییر تاریخچه نوتیفیکیشن فعاله.

نحوه مشاهده تاریخچه نوتیفیکیشن‌ها در اندروید 10

ویژگی ثبت اعلان‌ها برای اولین بار با Android 4.3 Jellybean معرفی شد و هنوز هم از Android Lollipop تا اندروید 10 قابل دسترسیه. گزارش Notification Log به شما امکان میده اعلان‌های حذف شده رو مشاهده کنین، اما فقط از طریق یک ویجت تقریباً مخفی قابل دسترسه. در بسیاری از گوشی‌ها، به نظر میرسه که ابتدا باید Developer Options رو فعال کنین تا قفل ویجت باز بشه و اعلان‌های از دست رفته خودتونو بازیابی کنین.

برای باز کردن این قفل در بخش تنظیمات گوشی، به قسمت درباره تلفن برید و سپس چندین بار روی شماره ساخت ضربه بزنین. پس از 3 یا 4 ضربه، یک اعلان روی صفحه دریافت می‌بینین که به شما اطلاع میده اکنون یک توسعه دهنده هستین (همچنین بخش جدیدی در منوی تنظیمات شما اضافه میشه).

مشاهده تاریخچه نوتیفیکیشن‌ها در اندروید 10

مراحل آموزش بازیابی نوتیفیکیشن‌های حذف شده در گوشی‌های اندروید 10

 • انگشت خودتونو روی یک فضای خالی در صفحه اصلی اندروید نگه دارین و سپس روی ابزارک ضربه بزنین.
بازیابی نوتیفیکشین‌های حذف شده در گوشی‌های اندروید 10
 • انگشت خودتونو به سمت چپ بکشین یا در منوی ویجت به پایین برین تا به ویجت میانبر تنظیمات برسین.
 • انگشت رو روی ویجت نگه دارین تا صفحه اصلی شما ظاهر بشه، سپس اون رو به صفحه اصلی دلخواه بکشین.
 • در منوی میانبر تنظیماتی که ظاهر میشه، به پایین برین و روی گزارش اعلان ضربه بزنین.
اضافه کردن گزارش اعلان

یک میانبر گزارش اعلان در صفحه اصلی شما ظاهر میشه. روی اون ضربه بزنین تا به سابقه نوتیفیکشن‌های خود دسترسی داشته باشین و بتونین اعلان‌های از دست رفته رو بازیابی کنین.

سابقه نوتیفیکیشن ها در اندروید

پس از ورود به بخش گزارش، نوتیفیکیشن‌‌های فعال رو با رنگ سفید و نوتیفیکیشن‌هایی که بسته شدن به رنگ خاکستری، میبینین. روی اعلان‌های خاکستری ضربه بزنین تا مستقیماً به منبع اعلان هدایت بشین.

استفاده از نرم‌افزارهای جانبی برای بازیابی اعلان در گوشی اندروید

گاهی اوقات به هر دلیلی نمی‌تونین از روش‌های گفته شده برای بازیابی نوتیفیکیشن در گوشی اندروید استفاده کنین. در ادامه قصد داریم تعدادی اپلیکیشن و برنامه جانبی معرفی کنیم که به کمک اون‌ها کار بازیابی رو انجام بدین.

استفاده از Timeline-Notifications

با استفاده از این برنامه، می‌تونین تاریخچه اعلان‌ها را در هر زمانی که بخواین مشاهده کنین. اینکه کدوم برنامه این اعلان رو ایجاد کرده و چه زمانی ایجاد شده هم قابل مشاهده است.

مرحله 1. باید Timeline-Notification رو در دستگاه اندروید خود دانلود و نصب کنین.

مرحله 2. باید دسترسی برنامه رو به Notificationها تأیید کنین.

مرحله 3. اکنون باید «Timeline» را در دسترسی به Notification فعال کنین

مرحله 4. حالا گزینه ضبط را از برنامه باز کنین و سپس دو گزینه اول رو فعال کنین.

مرحله 5. حالا هر اعلانی که در دستگاه خود دریافت می‌کنین در برنامه تایم لاین نشون داده میشه.

استفاده از Timeline-Notifications برای باز یابی نوتیفیکیشن در اندروید

این ساده‌ترین راه برای ذخیره نوتیفیکیشن‌هاست. این برنامه به شما کمک میکنه تا تمام اعلان‌هایی که از دست دادید بخونید.

استفاده از Recent Notification برای بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید

Recent Notification برنامه دیگه‌ایه که برای بازگردانی نوتیفیکیشن در اندروید استفاده میشه.

مرحله 1. ابتدا Recent Notification را بر روی گوشی هوشمند اندرویدی خود دانلود و نصب کنین.

مرحله 2. در صفحه‌ای که به صورت زیر نشون داده میشه باید دسترسی به Notification رو فعال کنین. برای ادامه روی Enable now ضربه بزنین.

مرحله 3. در ادامه بر روی دکمه Setting ضربه بزنین، که در گوشه سمت راست بالا قرار داره.

مرحله 4. حالا میتونین تنظیمات رو مطابق میل خود انجام بدین. می‌تونید تم اصلی و رنگ طرح زمینه رو تغییر بدید و حتی می‌تونید برنامه‌ها را حذف کنید.

استفاده از Recent Notification برای بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید

حالا هر زمان که گوشی شما اعلان دریافت میکنه، در برنامه Recent Notification ذخیره میشه.

برنامه Notification History

Notification History Log یک برنامه کاربردی با طراحی خوبه که گزارشی از تمام نوتیفیکشن‌‌ها رو نگه می‌داره. البته این برنامه اعلان‌ها را تا یک روز نگهداری میکنه و در صورت نیاز می‌تونید با پرداخت هزینه برای مدت زمان بیشتری نگه دارین.

این برنامه حتی با نسخه رایگان هم برنامه مفید و ارزشمندیه. به شما این امکان رو میده تا برنامه‌های خاصی رو در لیست سیاه قرار بدید. علاوه بر اون میتونین تمام اعلان‌های برنامه‌های مختلف را بازیابی کنین.

برنامه Notistory

Notistory یکی دیگر از برنامه‌های رایگان تاریخچه نوتیفیکشینه که در فروشگاه Play موجوده. ویژگی‌های مفید و کاربردی زیادی داره. این برنامه همچنین یک حباب اعلان شناور ارائه میده که میتونه به عنوان یک دکمه با یک ضربه برای مشاهده تمام اعلان‌های شما استفاده بشه. اگر روی این اعلان‌ها ضربه بزنید، به برنامه مربوطه هدایت میشین.

این برنامه بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید برای همه برنامه‌ها و با تمام برندهای گوشی‌های هوشمند اندرویدی و رابط‌های کاربری سفارشی سازگار است.

بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید با استفاده از برنامه Unnotification

این برنامه کمی متفاوت از نمونه‌هاییه که در موردشون صحبت شد. در حالی که سایر برنامه‌ها به شما امکان بازیابی اعلان‌های حذف شده یا رد شده رو میدن، Unnotification از حذف یا حذف تصادفی اعلان‌های مهم جلوگیری میکنه. به صورت رایگان در فروشگاه گوگل پلی در دسترسه. این برنامه رابط کاربری ساده‌ای داره و راه‌اندازی و کارکرد اون آسانه. در زیر یک راهنمای گام به گام برای استفاده از Unnotification ارائه شده:

 • اولین کاری که باید انجام بدید اینه که برنامه را از Play Store دانلود و نصب کنین.
 • هنگامی که برنامه را برای اولین بار باز میکنین، درخواست دسترسی به اعلان‌ها رو داره که باید این گزینه رو تأیید کنین.
 • هنگامی که به Unnotification تمام مجوزهای لازم رو دادین، شروع به کار میکنه.
 • برای مشاهده نحوه عملکرد برنامه، اعلان‌هایی که دریافت کردین رد کنین.
 • می‌بینین که یک اعلان جدید نمایش داده میشه که از شما می‌خواهد تصمیم خودتونو برای رد اعلان تأیید کنین.
بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید با استفاده از برنامه Unnotification
 • به این ترتیب، شما فرصتی برای بررسی مجدد تصمیم دارین و از حذف تصادفی اعلان‌های مهم جلوگیری میشه.
 • با این حال، اگر واقعاً می‌خواهید یک اعلان رو حذف کنین، اعلان دوم از Unnotification رو نادیده بگیرین تا بعد از 5 ثانیه ناپدید بشه.
 • این برنامه یه بخشی رو به منوی تنظیمات سریع اضافه می‌کنه که میتونه آخرین اعلان حذف شده رو فقط با ضربه زدن روی اون بازگردانی کنه.
 • نکته دیگه در مورد برنامه اینه که می‌تونین یه سری از برنامه‌ها رو توی لیست سیاه قرار بدین تا هیچ اعلانی از اون‌ها مشاهده نکنین.
 • برای افزودن یک برنامه به لیست سیاه، کافی است برنامه Unnotification رو اجرا کنین و روی دکمه Plus ضربه بزنین. با لیستی از برنامه‌های نصب شده روبرو میشین که می‌تونید برنامه‌ای که می‌خواین به لیست سیاه اضافه کنین، انتخاب کنین.
افزودن برنامه در لیست سیاه

برنامه Nova Launcher

استفاده از برنامه لانچر Nova هم برای بازیابی نوتیفیکشین‌ گوشی اندروید مناسبه.

Nova Launcher یکی از بهترین و پرکاربردترین برنامه‌ها برای بازیابی نوتیفیکیشن‌ در اندرویده. علاوه بر تمام ویژگی‌های مفید و گزینه‌های سفارشی‌سازی آسان، به شما امکان میده اعلان‌های حذف شده رو بازگردانی کنین. مشابه ویجت داخلی در اندروید استوک، Nova Launcher ویجت مخصوص به خودشو داره که به شما امکان میده به گزارش اعلان دسترسی داشته باشین.

بعد از نصب برنامه برای افزودن این ویجت، روی یک فضای خالی در صفحه اصلی ضربه بزنین و به صفحه «فعالیت‌ها» برین. روی این ویجت ضربه بزنین و نگه دارین و اون رو در فضایی در صفحه اصلی قرار بدین. حالا لیستی از گزینه‌ها رو برای انتخاب باز میکنه. تنظیماتو انتخاب کنین و از اونجا گزینه “Notification Log” رو پیدا کنین. روی اون ضربه بزنین، ویجت در صفحه اصلی اضافه میشه.

برنامه Nova Launcher

با این حال، گزارش اعلان ارائه شده توسط Nova Launcher عملکرد محدودی داره و هیچ اطلاعات اضافی ارائه نمیده.

حرف آخر

اگر خواسته یا ناخواسته نوتیفیکیشنی را حذف را رد کردین و بعدا به اون نیاز پیدا کردین، می‌تونین به راحتی با روش‌های مختلف اون رو برگردونین. روش‌های مختلفی برای بازیابی نوتیفیکیشن در اندروید وجود داره. توی این مقاله به مهم‌ترین و کاربردی‌ترین این روش‌ها اشاره شد. با توجه به نسخه اندروید گوشی همراهتون می‌تونین کار بازیابی رو انجام بدین. اگر روش‌ها موثر نبود از اپلیکیشن‌های جانبی برای این کار استفاده کنین.

سوالات متداول:

آیا امکان بازیابی نوتیفیکیشن ها در اندروید وجود داره؟

بله. نگران نباشید اگر نوتیفیکیشنی را خواسته یا ناخواسته از گوشی همراه خود پاک کردید، می توانید به راحتی اونو بازیابی کنین.

به چند روش میشه نوتیفیکیشن هارو بازیابی کرد؟

برای این کار با توجه به نسخه سیستم عامل اندروید گوشی همراه خود از روش های موجود استفاده کنین. اگه به هیچ کدام از روش ها موفق به بازیابی نشدین، می تونین از برنامه ها و اپلیکیشن های جانبی استفاده کنین.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا