شبکه

CDN (شبکه توزیع محتوا) چیست و چه مزایایی دارد؟

خرید کابل شبکه

CDN یا شبکه‌ی توزیع محتوا گروهی از سرورهای توزیع شده در مناطق مختلف جغرافیایی دنیاست. این سرورها با یکدیگر همکاری می‌کنند تا هر خواسته‌‌ی کاربر رو با حداکثر سرعت، در اختیارش قرار بدن. هر چه در اینترنت وجود داره، از جمله صفحه‌های HTML، فایل‌های جاوا اسکریپت، تصاویر و فیلم‌ها می‌تونه در این سرورها قرار بگیره. یک CDN که به‌درستی پیکربندی شده باشد، می‌تونه از وب سایت‌ها در برابر برخی از حملات مخرب رایج مانند DDOS حمایت کنه.

DDOS مخفف عبارت Distributed Denial of Service Attack است. این عبارت به زبان ساده به مفهوم سرازیر کردن تقاضاهای زیاد به سمت یک سرور (کامپیوتر قربانی یا هدف) و استفاده‌ی بیش از حد از منابع اون سروره. این منابع می‌تونه پایگاه داده، پردازنده، حافظه، پهنای باند و… باشه. این حمله باعث میشه در سرویس‌دهی عادی سرور اختلال ایجاد بشه و نتونه کارهای اصلیش رو انجام بده. این حمله همچنین دسترسی به سرور رو مختل می کنه.

شبکه توزیع محتوا CDN

آیا یک CDN مشابه یک میزبان وب است؟

یک CDN از محتوا میزبانی نمی‌کنه. همچنین نمی‌تونه نیاز به میزبانی وب رو از بین ببره. اما می‌تونه محتوای رو Cache کنه. Cache کردن محتوا عملکرد شبکه رو بهبود می‌بخشه.

با استفاده از عملیات Cache، استفاده از پهنای باند کاهش پیدا می‌کنه. وقفه در سرویس‌ها کم میشه و امنیت ارتقا پیدا می‌کنه. به همین علت CDN‌ها گزینه‌ی محبوبی برای از بین بردن نقاط ضعفی موجود در میزبانی وب هستن.

مزایای CDN

مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا

اگرچه مزایای استفاده از CDN بسته به اندازه و نیازها متفاوته، اما 4 مزیت مشترک در تمام CDNها وجود داره. این مزیت‌ها به 4 بخش مختلف تقسیم میشن:

 1. بهبود زمان بارگذاری وب سایت: با استفاده از CDNها کاربر می‌تونه به نزدیکترین سرور CDN به خود -از نظر جغرافیایی- وصل بشه. به این ترتیب صفحه سریع‌تر بارگذاری میشه و کاربر سرعت بالاتری رو تجربه می‌کنه. CDN همچنین می‌تونه میزان جست‌و‌جوی کاربر رو کاهش و زمان صرف‌شده توسط او در سایت رو افزایش بده. به عبارت دیگه یک وب سایت خوب وب‌سایتیه که بازدیدکنندگان زمان بیشتری رو در اون سپری کنن.
 2. کاهش هزینه‌های پهنای باند: در میزبانی وب سایت، یکی از هزینه‌های اصلی، هزینه‌ی مصرف پهنای بانه. از طریق عمل Caching و سایر بهبودها، CDNها می‌تونن میزان داده‌هایی یک سرور رو کاهش بدن. به این ترتیب هزینه‌ی میزبانی وب هم کم میشه.
 3. افزایش میزان در دسترس بودن محتوا: ترافیک بالا یا خرابی سخت افزار می‌تونه عملکرد عادی سایت رو مختل کنه. اما با استفاده از CDN امکان اداره کردن ترافیک بیشتر فراهم میشه. همچنین میزان تحمل خرابی رو افزایش میده.
 4. بهبود امنیت وب سایت: CDN می‌تونه امنیت رو با تضمین کاهش DDoS، بهبود گواهی‌های امنیتی و سایر بهینه سازی‌ها بیشتر کنه.

یک CDN چطور کار می‌کند؟

در واقع یک CDN شبکه‌ای از تعدادی سرور متصل به همه که چند هدف رو دنبال می‌کنه. این اهداف عبارت‌اند از:

 • ارائه‌ی محتوا با سرعت بالا
 • ارائه‌ی محتوای ارزان
 • ارائه‌ی محتوای قابل اعتماد
 • ارائه‌ی محتوای ایمن

برای به حداقل رسوندن فاصله‌ی بین بازدیدکنندگان سایت و سرور وب سایت شما، CDN یک نسخه‌ی ذخیره شده از محتوای اون رو در چندین مکان جغرافیایی مختلف ذخیره می‌کنه. در حقیقت، محتوای شما در یک زمان در چندین مکان قرار می‌گیره. زمانی که کسی بخواهد به سایت شما دسترسی پیدا کنه برای دریافت محتوا به سروری متصل میشه که از نظر جغرافیایی کمترین فاصله رو با اون داره.

به منظور بهبود سرعت و قابلیت اتصال، یک CDN، سرورها رو در نقاط مبادله که میان شبکه‌های مختلف وجود داره، قرار میده. این نقاط مبادله‌ی اینترنت (IXP)، مکان‌های اصلی اتصال سرویس دهندگان مختلف اینترنت هستن. اون‌ها با دسترسی یکدیگر به منشاء ترافیک رو ایجاد می‌کنن. برقراری ارتباط با این مکان‌های سریع که اتصال قدرتمندی دارن، می‌تونه هزینه‌ها و زمان انتقال داده رو در سرعت‌های بالا کاهش بده.

علاوه بر قرار دادن سرورها در نقاط مبادله‌ی اینترنت، یک CDN چند بهینه‌سازی دیگه هم در انتقال داده‌های سرویس دهنده/ سرویس گیرنده انجام می‌دهد.  CDNها به‌طور کلی مراکز داده رو در مکان‌های استراتژیک در سرتاسر جهان قرار می‌دهند. همچنین، امنیت رو افزایش داده و برای نابودی انواع مختلف خرابی‌ها و ترافیک طراحی شدن.

بهبود زمان بارگذاری وب سایت با استفاده از شبکه توزیع محتوا

هنگامی که یک کاربر برای بارگذاری محتوا به سایت میاد، به محض اینکه بفهمه سرعت پایینه، از سایت خارج میشه. CDN می‌تونه با استفاده از روش‌های زیر به کاهش زمان بارگذاری کمک کنه:

ماهیت توزیع‌شده‌ی CDN به‌معنای کاهش فاصله‌ی بین کاربران و منابع سایته. به جای اتصال کاربران به سرور مبدا، یک CDN به کاربران اجازه میده به نزدیکترین مرکز داده از نظر جغرافیایی متصل بشن. سفر کوتاه‌تر به معنی زمان کمتر است. بهبودهای سخت افزاری و نرم افزاری از قبیل Load Balancing می‌تونه به انتقال سریع‌تر داده کمک کنه.

شبکه‌ی توزیع‌شده‌ی محتوایی می‌تونه سایز داده‌های در حال انتقال رو با استفاده تکنیک‌هایی نظیر minification و file compression کوچیک‌تر کنه. سایز فایل کوچیک‌تر به‌معنی سرعت بارگذاری بیشتره.

قابلیت اطمینان

چگونه CDN یک وب سایت را همیشه آنلاین نگه می‌دارد؟

خرابی‌های سخت‌افزاری، حملات مخرب، و… موضوعاتی هستن که از دسترسی کاربران به سایت ممانعت می‌کنن. یک CDN دارای چند ویژگیه که زمان خرابی‌های سایت رو کم می‌کنه. این ویژگی‌ها به شرح زیر هستند:

 • Load Balancing یا متعادل کردن بار سبب توزیع بالانس‌شده‌ی ترافیک روی سرورهای مختلف میشه.
 • خطایاب هوشمند یا Intelligent Failover سبب میشه حتی اگر یک یا چند سرور دچار خرابی نشن، ارائه‌ی خدمات بدون وقفه ادامه پیدا کنه. به این ترتیب که در صورت خرابی یک سیستم ترافیک روی سرورهای عملیاتی دیگه توزیع میشه.
 • در صورتی که یک مرکز داده به‌طور کامل دچار مشکل بشه، با استفاده از مسیریابی Anycast، ترافیک به مرکز داده‌ی دیگه‌ای انتقال پیدا می‌کنه. به این ترتیب اطمینان حاصل میشه که هیچ‌یک از کاربران دسترسی به سایت رو از دست نمیدن.

چگونه شبکه توزیع محتوا از داده‌ها محافظت می‌کند؟

امنیت داده‌ها بخش جدایی ناپذیری از شبکه‌ی توزیع شده‌ی محتواییه. CDN می‌تونه یک سایت رو با گواهی نامه‌های TLS و SSL جدید ایمن نگه داره. این گواهی‌نامه‌ها احراز هویت، رمزنگاری، و یکپارچگی رو تضمین می‌کنن.

حرف آخر 

CDN لایه‌ای در اکوسیستم اینترنته. دارندگان محتوا مانند شرکت‌های رسانه‌ای و فروشندگان تجارت الکترونیکی به اپراتورهای CDN پول میدن تا محتوای اون‌ها رو به کاربران نهایی خودشون تحویل بدن. به نوبه‌ی خود، شبکه توزیع محتوا به ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت (ISP)، شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای شبکه برای میزبانی از سرورها در مراکز داده‌ی خود مبلغی رو پرداخت می‌کنن.

CDN اصطلاحی چتریه که انواع مختلفی از خدمات تحویل محتوا رو در بر می‌‌گیره: پخش ویدئو، بارگیری نرم افزار، تسریع محتوای وب و تلفن همراه، CDN مجاز / مدیریت شده، حافظه‌ی پنهان شفاف و خدمات برای اندازه‌گیری عملکرد CDN، تعادل بار، تعویض چند CDN و تجزیه‌وتحلیل و ابر هوش فروشندگان CDN ممکنه با محافظت DDoS و فایروال‌های برنامه‌های وب (WAF) و بهینه سازی WAN به صنایع دیگر مانند امنیت سر بزنن.

به این نوشته امتیاز دهید
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا