معرفی و بررسی

کاربرد روکش در کابل شبکه چیست؟

کاربرد روکش کابل شبکه:

روکش بیرونی ترین لایه کابل شبکه است. کاربرد روکش کابل شبکه در درجه اول عایق بندی سیم های رسانا و محافظت فیزیکی از اجزای درونی کابل در مقابل نیروهای فیزیکی و تغییرات شیمیایی است. بنابراین روکش کابل شبکه، آن را از رطوبت، آتش، پوسیدگی، خوردگی و ساییدگی محافظت می‌کند و از وارد شده آسیب به کابل شبکه در صورت کشیده شدن و فشار جلوگیری می‌کند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که روکش در عملکرد کابل شبکه (پهنای باند و سرعت) تأثیری ندارد.

برای روکش کابل شبکه با توجه به محیط و کاربرد کابل از مواد مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی روکش انواع کابل از موادی چون PVC، پلی اتیلن (PE) و پلی اورتان (PUR) ساخته می‌شوند اما در کابل شبکه بیشتر از دو نوع اول استفاده می‌شود. LSZH نیز نوعی روکش کابل شبکه است که از مواد فاقد هالوژن ساخته می‌شود و در هنگام سوختن دود سمی تولید نمی‌کند. همچنین روکش کابل شبکه LSZH در هنگام آتش سوزی شعله بسیار کمی تولید می‌کند.

انواع روکش کابل شبکه

در ادامه کاربرد روکش کابل شبکه PVC، PE و LSZH را بررسی خواهیم کرد.

انواع روکش کابل شبکه:

روکش کابل شبکه PVC:

PVC یا Polyvinyl Chloride (پلی وینیل کلراید) ماده ای است که به عنوان یک روکش همه منظوره در بسیاری از کابل های شبکه و برق استفاده می‌شود. به دلیل قیمت پایین و انعطاف پذیری بالا، کاربرد روکش کابل شبکه PVC بیشتر در شبکه های کامپیوتری، مخابرات و سیم کشی های با ولتاژ پایین است. PVC ممکن است در هنگام آتش سوزی بسیار خطرناک باشد زیرا در صورت سوختن دود و شعله زیادی تولید می‌کند و گاز سمی هیدروژن کلراید را آزاد می‌کند. کابل های PVC دارای استانداردهای CMR ،CM و یا CMP است که توسط سازمان NEC یا National Electrical Code تعریف شده‌اند.

روکش کابل شبکه PVC

روکش کابل شبکه LSZH:

LSZH مخفف عبارت انگلیسی Low Smoke Zero Halogen به معنی “بدون دود و بدون هالوژن” است. LSZH نوعی روکش ایمن کابل شبکه است که از مواد بدون هالوژن (مانند کلر و فلوئور) ساخته شده است، بنابراین در صورت سوخت و داغ شدن گازهای سمی مانند هیدروژن کلراید را منتشر نمی‌کند. همچنین روکش LSZH دود بسیار کمی هنگام آتش سوزی ساطع می‌کند و شعله زیادی ندارد. روکش LSZH با نام های LSOH، LSHF و LSNH نیز شناخته می‌شود، که تنها نام آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. از این نوع روکش بیشتر در مکان هایی استفاده می‌شود که نیاز به ایمنی بالایی دارند.

روکش کابل شبکه LSZH

روکش کابل شبکه PE:

روکش های پلی اتیلن یا PE نسبت به روکش های فوق مقاومت بیشتری در برابر شرایط محیطی مانن دما، آب، کشش، خوردگی و پوسیدگی دارند. از روکش PE به همراه روکش PVC یا LSZH بیشتر در کابل های شبکه Outdoor (مناسب فضاهای باز) استفاده می‌شود. به این صورت که کابل شبکه دارای یک لایه بیرونی PE و یک لایه روکش PVC یا LSZH در زیر لایه بیرونی است. کابل شبکه Outdoor ماندگاری و کیفیت بسیار بالایی دارد و از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.

گفتنی است برخی از کابل های شبکه برای کاربرد زیر زمینی یا دفنی توسعه داده شده‌اند و علاوه بر لایه های فوق، یک لایه محافظ فولادی نیز دارند که مقاومت فیزیکی بسیار بالایی به کابل شبکه می‌بخشند.

می خواهید بیشتر بدانید؟

 

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا