ترانکینگ و داکت

کاربرد ترانکینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

ترانکینگ نوعی محفظه یا کانال درب دار با سطح مقطع مستطیلی است که به منظور کابل کشی یا سیم کشی یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. ترانکینگ ها اجزا و متعلقاتی دارند که با استفاده از آن ها می توان کابل ها (سیم ها) را به سراسر ساختمان انتقال داد. از جمله اجزای ترانکینگ می توان به بدنه ترانک، درب، زاویه خارجی و داخلی، زاویه تخت، قطعات اتصال و کادر ماژول اشاره کرد. مهم ترین ویژگی ترانکینگ ماژولار بودن آن است. ماژولار بودن به این معنی است که می توان مسیر عبور کابل ها، تعداد کلید و پریز ها و مکان آن ها را به راحتی تغییر داد. در ادامه به موارد کاربرد ترانکینگ و مزایای آن خواهیم پرداخت.

کاربرد ترانکینگ / مزایای ترانکینگ

کاربرد ترانکینگ:

به طور کلی کاربرد ترانکینگ، کابل کشی ساختار یافته ساختمان های اداری و صنعتی است. نوع ترانکینگ ها به تناسب مکان استفاده از آن ها و استانداردهای شرکت تولیدکننده متفاوت است. از انواع ترانکینگ ها می توان به ترانکینگ های دیواری، دفنی و ستونی اشاره کرد. اما با وجود تنوع زیاد ترانکینگ ها می توان اهداف زیر را برای استفاده از ترانکینگ ها نام برد:

  • محافظت از کابل ها در برابر ضربه، فشار و خوردگی: در محیط های خشن صنعتی و اداری احتمال آسیب دیدن کابل ها و سیم ها زیاد است. در صورت کاربرد ترانکینگ، کابل ها به دلیل قرار گرفتن درون یک محفظه در بسته، خورده یا پوسیده نخواهند شد و عمر مفید آن ها افزایش خواهد یافت. برخی از تولیدکنندگان از فلز برای ساخت ترانکینگ استفاده می کنند که به طور کامل از کابل ها در محیط های خشن محافظت می کند. 
  • محافظت از کابل ها در مقابل آب و آتش: برخی از ترانکینگ ها دارای قابلیت ضد آب بودن هستند. همچنین برخی از آن ها از مواد مقاوم در برابر آتش ساخته می شوند.
  • مدیریت و مرتب سازی کابل ها: با استفاده از ترانکینگ می توان کابل کشی ساختمان های با حجم کابل بالا را به راحتی انجام داد و آن ها را به خوبی مدیریت کرد. ترانکینگ ها از پارتیشن استفاده می کنند که با استفاده از آن ها می توان کابل برق، شبکه، تلفن و … را از هم جدا کرده و هر گروه از کابل را به مسیری جداگانه هدایت کرد. 
  • جلوگیری از تأثیر نویز و تداخل بر کابل ها: در صورت استفاده از ترانکینگ، کابل ها درون یک محفظه قرار می گیرند و تأثیر نویز و تداخل بر روی آن ها کاهش می یابد. علاوه بر این با استفاده از پارتیشن کابل های مختلف، باعث ایجاد تداخل بر روی سایر کابل ها نخواهند شد. به طور مثال کابل های برق با جریان و ولتاژ بالای خود باعث ایجاد تداخل و نویز در کابل های شبکه نخواهند شد.
  • افزایش ایمنی ساختمان: ترانکینگ ها با توجه به قابلیت های ضد آب بودن، ضد حریق بودن، مقاومت در برابر ضربه و فشار و ضد خوردگی بودن باعث ایجاد ایمنی بیشتر در محیط خواهند شد. این تجهیزات شبکه به دلیل مرتب کردن کابل ها و قرا دادن آن ها درون یک فضای بسته احتمال تماس کابل ها با افراد را از بین می برند که همین امر باعث کاهش خطر خواهد شد. 
  • قابلیت گسترش و توسعه سیستم کابل کشی ساختمان: در سیستم های سنتی کابل کشی گسترش دادن سیم کشی ها بسیار دشوار است. فرض کنید می خواهید یک پریز به ساختمان خود اضافه کنید، در سیستم های سنتی احتمالاً باید جایی از ساختمان را تخریب کنید. اما به دلیل خاصیت ماژولار بودن ترانکینگ به راحتی می توانید هر تعداد پریز را به هر جای ساختمان اضافه کنید. همچنین تغییر مسیر کابل ها و سیم ها بسیار آسان تر خواهد شد.

کاربرد ترانکینگ / ترانکینگ چیست؟

در صورت استفاده ار ترانکینگ مناسب، می توان گفت که ترانکینگ یک سیستم کابل کشی بی نقص است. اما از جمله معایب ترانکینگ ها می توان به هزینه بالای استفاده از آن ها اشاره کرد. با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که ترانکینگ در اختیار ما می گذارد، کمی هزینه بیشتر می تواند منطقی باشد. ضمن این که در دراز مدت، با افزایش عمر کابل ها و تجهیزات به نوعی هزینه های بیشتر ترانکینگ جبران خواهد شد.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا