فناوری

هوش مصنوعی چه کاربردهایی دارد؟

خرید کابل شبکه

آیا شما هم با شنیدن اسم هوش مصنوعی یاد ربات‌های ترمیناتور می‌افتید که در حال نابود کردن دنیا هستند؟ خوشبختانه در حال حاضر تصویری که از هوش مصنوعی پیش رو داریم، خیلی مثبت‌تر از این است. در این مقاله قصد داریم ببینیم هوش مصنوعی چطور به سیاره ما کمک می‌کند و باعث نجات نوع بشر می‌شود. در اینجا ما درمورد کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه‌هایی مانند بازاریابی، مالی و بانکداری صحبت خواهید کرد.

زمینه‌های متفاوتی که من در این مطلب آن‌ها را پوشش می‌دهم عبارتند از:

  • بازاریابی
  • بانکداری
  • مالی
  • کشاورزی
  • مراقبت از بهداشت
  • گیمینگ
  • اکتشافات فضایی
  • ماشین‌های خودران
  • خلاقیت مصنوعی
  • ربات‌های سخنگو

کاربردهای هوش مصنوعی در بازاریابی

بازاریابی یکی از روش‌های زیبا جلوه دادن محصولات به منظور جذب مشتری می‌باشد. ما انسان‌ها در زمینه زیبا جلوه دادن محصولات خیلی قوی هستیم اما اگر یک الگوریتم یا ربات به منظور بازاریابی یک برند یا شرکت نوشته شود چطور؟

 

در اوایل قرن 21 جستجوی و خرید آنلاین کالایی که اسم آن را نمی‌دانستیم کار سختی بود اما امروزه در صورتی که یک کالا را در هر کدام از فروشگاه‌های آنلاین جستجو کنیم، تمام نتایج مرتبط به آن کالا را مشاهده خواهید کرد. به نظر می‌رسد که این موتورهای جستجو ذهن ما را می‌خوانند و در چند ثانیه لیستی از تمام کالاهای مرتبط به جستجوی خودمان را مشاهده می‌کنیم. یکی از نمونه‌های این مورد پیدا کردن فیلم مناسب در نتفلیکس می‌باشد.

موارد استفاده هوش مصنوعی

 کاربردهای هوش مصنوعی – هوش مصنوعی در بازاریابی

یکی از دلایل اینکه خیلی از مردم وابسته‌ی نتفلیکس هستند، استفاده نتفلیکس از یک سیستم توصیه کننده دقیق براساس واکنش کاربران به فیلم‌های مختلف است. این سیستم میلیون‌ها داده را به منظور پیش‌بینی فیلم براساس واکنش‌ها و انتخاب‌های قبلی شما بررسی می‌کند. با افزایش مجموعه داده‌ها این سیستم هر روز هوشمندتر از قبل خواهد شد.

کاربردهای هوش مصنوعی در بانکداری

هوش مصنوعی در بانکداری سریع‌تر از چیزی که فکر می‌کنید درحال گسترش است. خیلی از بانک‌ها از مدت‌ها قبل از سیستم‌های برپایه هوش مصنوعی برای پشتیبانی از مشتریان، تشخیص ناهنجاری‌ها و کلاهبرداری‌ها استفاده می‌کنند. یکی از مشهورترین بانک‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، بانک HDFC می‌باشد.

این بانک یک ربات سخنگو بر پایه هوش مصنوعی با نام EVA طراحی کرده است. از زمان اجرا EVA به بیش از 3 میلیون جستجوی کاربران پاسخ داده است، با بیش از 500 هزار کاربر منحصر به فرد ارتباط داشته است و بیش از یک میلیون مکالمه انجام داده است. EVA می‌تواند دانش خودش را از هزاران منبع مختلف کسب کند و در کمتر از 0.4 ثانیه آن‌ها را به پاسخ‌های ساده تبدیل کند.

کاربردهای هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی – هوش مصنوعی در بانکداری

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص کلاهبرداری هم مفهوم خیلی جدیدی نیست. در واقع از هوش مصنوعی می‌توان برای افزایش امنیت کسب و کارهای زیادی از جمله خرده فروشی‌ها و کسب و کارهای مالی استفاده کرد.

با ردیابی استفاده از کارت و نقطه آخر دسترسی، متخصصان امنیتی می‌توانند به شکل موثرتری کلاهبرداری را تشخیص دهند. سازمان‌ها از هوش مصنوعی برای بررسی رفتار این معاملات استفاده می‌کنند.

کاربردهای هوش مصنوعی در سازمان‌های مالی

معاملات بورس به اندازه زیادی به کامپیوترها و کارشناس‌های داده برای بررسی الگوهای آینده بازار وابسته هستند. تجارت معمولا به توانایی پیش‌بینی دقیق آینده وابسته است.

ماشین‌ها به دلیل اینکه می‌توانند میزان زیادی داده را در زمان خیلی کمی تحلیل کنند برای این کار مناسب هستند. همچنین می‌توانند یاد بگیرند که الگوهای داده‌های گذشته را هم بررسی کنند و پیش‌بینی کنند که این الگوها چگونه در آینده تکرار خواهند شد. در عصر تجارت با فرکانس بالا، سازمان‌های مالی به استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود معاملات بورس خودشان روی آورده‌اند.

کاربرد هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی – هوش مصنوعی در سازمان‌های مالی

یکی از این سازمان‌ها کارگزاری اوراق بهادار نومورا در ژاپن است. این شرکت از ابتدا تا کنون فقط یک هدف داشته است و آن هم بررسی نظرات تجار بورس با تجربه با کمک کامپیوتر بوده است. پس از سال‌ها تحقیق، نومورا قصد دارد یک سیستم معاملات بورس جدید معرفی کند.

این سیستم جدید مقدار زیادی اطلاعات قیمت و مبادله را داخل کامپیوتر خودش ذخیره می‌کند. با داشتن چنین بانک اطلاعات عظیمی، این سیستم بررسی می‌کند که برای مثال شرایط بازار شبیه به شرایط دو هفته پیش است و پیش‌بینی می‌کند که پس از چند دقیقه قیمت‌های هر سهم شاهد چه تغییراتی خواهند بود. این سیستم کمک می‌کند بسته به شرایط پیش‌بینی شده بهترین تصمیم را بگیرید.

کاربردهای هوش مصنوعی در کشاورزی

تولید مواد غذایی تا سال 2050 باید 50% بیشتر از الان باشد وگرنه ما با یک قحطی جهانی روبرو خواهیم شد. تنها راه محقق شدن این موضوع، استفاده محتاطانه‌تر از منابع می‌باشد. با این وجود، هوش مصنوعی می‌تواند به کشاورزها کمک کند با استفاده بهتر از منابع، محصول بیشتری برداشت کنند.

مشکلاتی مانند گرمایش جهانی، رشد جمعیت و نگرانی‌های ناشی از امنیت غذایی باعث شده است کشاورزها به دنبال روش‌های خلاقانه‌تری برای افزایش برداشت محصولات باشند. سازمان‌های مختلف نیز به استفاده از ربات‌ها و سیستم‌های خودکار برای کمک به کشاورزها روی آورده‌اند.

موارد استفاده هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی – هوش مصنوعی در کشاورزی

شرکت Blue River Technology یک ربات با نام See & Spray تولید کرده است که از تجهیزات بصری کامپیوتری مانند تکنولوژی تشخیص اشیا برای نظارت و سم‌پاشی دقیق گیاهان هرز در مزارع پنبه استفاده می‌کند.

یک شرکت تکنولوژی کشاورزی هم در آلمان با نام PEAT یک نرم‌افزار به نام Plantix طراحی کرده است که با استفاده از عکس نقص‌ها و کمبود مواد مغذی خاک را تشخیص می‌دهد. این نرم‌افزار که با استفاده از تکنولوژی تشخیص تصویر فعالیت می‌کند، نقص‌های احتمالی خاک را با استفاده از عکس‌هایی که توسط دوربین کاربر گرفته شده است تشخیص می‌دهد و سپس با تکنیک‌های مختلف کاربر را راهنمایی می‌کند تا خاک را تقویت کند. کمپانی سازنده ادعا می‌کند که این نرم‌افزار می‌تواند این کار را با دقت 95% انجام دهد.

کاربردهای هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

سازمان‌های زیادی برای مراقبت از جان انسان‌ها به هوش مصنوعی تکیه کرده‌اند. نمونه‌های زیادی از کاربردهای هوش مصنوعی در سراسر دنیا وجود دارد که جان انسان‌های مختلفی را نجات داده است.

یک سازمان به نام سازمان مراقبت از بهداشت کامبیو یک سیستم تصمیم‌گیری کلینیکی به منظور پیشگیری از سکته‌های قلبی ساخته است که در مواقعی که بیمار در معرض سکته قرار دارد به پزشک معالج وی هشدار می‌دهد. یکی دیگر از این شرکت‌ها کوالایف است که یک سیستم دیجیتالی به منظور تشخیص بیماری‌های قلبی ساخته است.

کاربردهای هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی – هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

در کنار این دو شرکت نیز، شرکت Aifloo یک سیستم برای نظارت بر افرادی که در خانه‌های سالمندان و آسایشگاه‌ها وجود دارند تولید کرده است. با استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی شما هیچ نیازی به ساخت داروی جدید ندارید و می‌توانید فقط با استفاده از داروهای قدیمی به روش درست، زندگی افراد زیادی را نجات دهید.

کاربردهای هوش مصنوعی در گیمینگ

طی سال‌های گذشته هوش مصنوعی به یکی از بخش‌های جدانشدنی صنعت گیمینگ تبدیل شده است. در واقع یکی از بزرگترین موفقیت‌های هوش مصنوعی در صنعت بازی‌سازی بود.

نرم‌افزار AlphaGo که براساس هوش مصنوعی و توسط شرکت DeepMind ساخته شده بود و به خاطر شکست قهرمان بازی Go یعنی لی سِدول معروف است یکی از بزرگترین موفقیت‌‌های هوش مصنوعی شناخته می‌شود.

در زمان کمی پس از این موفقیت، DeepMind یک نسخه پیشرفته از AlphaGo  با نام AlphaGo Zero ساخت که موفق شد مدل قبلی خودش را شکست دهد. برخلاف نسخه اصلی که DeepMind طی یک دوره زمانی طولانی با استفاده از مقادیر زیادی داده آن را آموزش داده بود، سیستم پیشرفته AlphaGo Zero خودش به تنهایی این بازی را یاد گرفته بود.

کاربرد هوش مصنوعی در گیمینگ

یکی از نمونه‌های کاربرد هوش مصنوعی در بازی‌های کامپیوتری، بازی اول شخص F.E.A.R می‌باشد. اما چه چیزی این بازی را تا این اندازه خاص کرده است؟ فعالیت‌های دشمنان در این بازی کاملا غیرقابل پیش‌بینی است زیرا دشمنان در طول بازی یاد می‌گیرند و هیچوقت یک اشتباه را دوبار تکرار نمی‌کنند. هرچقدر بیشتر جلو می‌روید عملکرد دشمنان بهتر می‌شود. این موضوع باعث می‌شود بازی خیلی چالش‌برانگیز باشد و بازیکن‌ها را تشویق می‌کند استراتژی خودشان را در طول بازی تغییر دهند.

کاربردهای هوش مصنوعی در اکتشافات فضایی

سفرها و اکتشافات فضایی به آنالیز داده‌های زیادی نیاز دارند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بهترین روش برای مدیریت و پردازش داده با این مقیاس است. پس از تحقیقات فراوان، محققان فضایی از هوش مصنوعی برای فیلترکردن اطلاعات به دست آمده توسط تلسکوپ کپلر استفاده کردند تا یک منظومه شمسی را که در فاصله خیلی دوری از ما قرار داشت شناسایی کنند.

هوش مصنوعی در مریخ

همچنین قرار است در ماموریت مریخ‌نورد بعدی ناسا نیز از هوش مصنوعی استفاده شود. AEGIS هم که یک مریخ‌نورد بر پایه هوش مصنوعی است، همین حالا روی مریخ قرار دارد. ماموریت این مریخ‌نورد قرار دادن خودکار دوربین به منظور انجام تحقیقات روی مریخ می‌باشد.

ماشین‌های خودران

برای مدت‌های طولانی ماشین‌های خودران طرفدارهای زیادی در دنیای هوش مصنوعی داشتند. تولید ماشین‌های خودران بدون شک انقلابی در صنعت حمل و نقل خواهد بود. کمپانی‌هایی مانند Waymo قبل از اجرای سیستم تاکسی‌های عمومی برپایه هوش مصنوعی خودشان تست‌های مختلفی را در Phoenix انجام دادند. سیستم هوش مصنوعی اطلاعات را از رادار ماشین دوربین‌های نصب شده روی آن، GPS و سرویس‌های ابری جمع‌آوری می‌کند تا سیگنال‌هایی که ماشین را کنترل می‌کنند تولید نماید.

ماشین های خودران

الگوریتم‌های Deep Learning پیشرفته می‌توانند به صورت دقیق پیش‌بینی کنند که چه اشیایی در محدوده نزدیک ماشین قرار خواهند گرفت. این موضوع باعث می‌شود ماشین‌های Waymo کارایی و امنیت بیشتری داشته باشند.

یکی دیگر از نمونه‌های ماشین‌های خودران، ماشین بدون سرنشین تسلا می‌باشد. در اینجا هوش مصنوعی از دید کامپیوتری، تشخیص تصویر و Deep Learning برای ساخت ماشین‌هایی که می‌توانند اشیاء اطراف را تشخیص دهند و بدون دخالت انسان رانندگی کنند استفاده می‌کند.

ربات‌های سخنگو

امروزه دستیارهای صوتی به یکی از تکنولوژی‌های متداول تبدیل شده‌اند و تقریبا هر خانه‌ی هوشمند یک دستیار صوتی دارد که با استفاده از آن لوازم مختلف را می‌توانید کنترل کنید. برای مثال می‌توان به سیری و کورتونا اشاره کرد که به خاطر تجربه کاربری خوبی که فراهم می‌کنند، هر روز محبوبیت آن‌ها در حال افزایش است.

 

آمازون اکو

 

آمازون اکو یکی از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد هوش مصنوعی می‌تواند به خوبی زبان انسان را به فرمان‌های متناسب با آن تبدیل کند. این دستگاه از تکنولوژی تشخیص گفتار و NLP برای اجرای کارهای مختلف به دستور شما استفاده می‌کند. علاوه بر پخش آهنگ‌های مورد علاقه شما، این دستگاه می‌تواند دستگاه‌های مختلف خانه شما را کنترل کند، برای شما تاکسی بگیرد، به افراد مورد نظرتان زنگ بزند، برای شما غذا سفارش دهد و…

کاربردهای هوش مصنوعی در شبکه‌های اجتماعی

از زمانی که شبکه‌های اجتماعی تبدیل به بخش جدایی ناپذیری از زندگی ما شدند، ما یک بانک اطلاعاتی باورنکردنی را از طریق چت، توئیت، پست و… ایجاد کرده‌ایم. هرجایی هم که مقدار زیادی داده وجود داشته باشد، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هم وجود خواهد داشت.

تکنولوژی تشخیص چهره

در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک از هوش مصنوعی برای تایید چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آن یادگیری ماشین و Deep Learning نیز به منظور شناسایی قابلیت‌های چهره و تگ کردن دوستانتان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از Deep Learning برای استخراج تمام جزئیات چهره با استفاده از شبکه‌های عصبی عمیق استفاده می‌شود. الگوریتم‌های یادگیری ماشین نیز به منظور طراحی Feed شما براساس علایقی که دارید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی دیگر از نمونه‌های کاربرد هوش مصنوعی در شبکه‌های اجتماعی توئیتر می‌باشد. در توئیتر از هوش مصنوعی برای تشخیص جلوگیری از نفرت پراکنی و فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌شود. این سیستم از یادگیری ماشین، DeepLearning و NLP برای فیلتر کردن محتوای توهین‌آمیز استفاده می‌کند. از زمان اجرا توئیتتر توانسته است 300 هزار اکانت مربوط به تروریست‌ها را کشف و مسدود سازد. 95% این کار توسط سیستم‌های هوش مصنوعی و بدون دخالت انسان انجام شده است.

خلاقیت مصنوعی

تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر دستگاه‌های هوشمند می‌توانستند به خلق هنر و موسیقی بپردازند چه اتفاقی می‌افتاد؟

یک سیستم برپایه هوش مصنوعی به نام MuseNet می‌تواند آهنگ‌های کلاسیکی شبیه به آهنگ‌های باخ و موزارت بسازد.

MuseNet یک شبکه عصبی عمیق است است که می‌تواند آهنگ‌های 4 دقیقه‌ای مختلفی را با 10 ساز مختلف بسازد. همچنین این سیستم می‌تواند سبک‌های مختلفی را با یکدیگر تلفیق کند.

خلاقیت هوش مصنوعی

این ربات به صورت اختصاصی درکی از موسیقی ندارد اما می‌تواند الگوهای هارمونی، ریتم و سبک را تشخیص دهد و الگوهای جدید را هم یاد بگیرد.

یکی دیگر از نمونه‌های تولید خلاقیت هوش مصنوعی، ابزار تولید خودکار محتوای Wordsmith است. Wordsmith یک پلتفرم تولید زبان طبیعی است که داده‌های شما را به داستان‌های پندآموزی تبدیل می‌کند.

در این مقاله شما با نمونه‌هایی از کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف آشنا شدید. در صورتی که هرگونه سوالی برای شما پیش آمده است، آن را با ما درمیان بگذارید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا