آموزشسخت افزارسیستم عامل

معرفی MBR و GPT و بررسی تفاوت‌های آن‌ها

هنگامی که ویندوز 10 و یا 8 را نصب می‌کنید از شما پرسیده می‌شود که می‌خواهید از (MBR (Master Boot Record استفاده کنید یا (GPT (GUID Partition Table. در این مطلب ضمن مطرح کردن تفاوت MBR و GPT به شما در انتخاب پارتیشن‌بندی مناسب کمک خواهیم کرد.

GPT مزایای زیادی دارد اما MBR سازگاری بیشتری با انواع سیستم‌ها دارد و گاهی اوقات حتی استفاده از آن الزامی است. تنها ویندوز از GPT استفاده نمی‌کند بلکه MAC OS X، لینوکس و سایر سیستم عامل‌ها نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

روش پارتیشن بندی مشخص می‌کند که اطلاعات چگونه در یک هارد سازمان‌دهی می‌شوند، پارتیشن‌ها از کجا شروع و در کجا خاتمه می‌یابند، و اگر این پارتیشن قابل بوت شدن یا Bootable باشد، کدها در کجای پارتیشن قرار می‌گیرند. اگر تاکنون پارتیشن‌بندی یا فرمت کردن را انجام داده باشید احتمالاً با MBR و GPT مواجه شده‌اید. GPT استاندارد جدیدتری است و در نهایت جایگزین MBR خواهد شد.

GPT Vs MBR

MBR و GPT چه کاری انجام می‌دهند؟

بعد از نصب ویندوز 10 و قبل از استفاده از یک هارد دیسک باید آن را پارتیشن‌بندی کنید. MBR و GPT دو شیوه ذخیره سازی اطلاعات پارتیشن‌بندی بر روی هارد هستند. این اطلاعات شامل نقاط آغاز و پایان یک پارتیشن هستند. با این روش سیستم عامل می‌داند که هر سکتور مربوط به کدام پارتیشن است و کدام پارتیشن قابل بوت شدن یا bootable است. به همین دلیل است که ما باید قبل از پارتیشن‌بندی از بین MBR و GPT یکی را انتخاب کنیم.

نکته: پارتیشن Bootable پارتیشنی است که اطلاعات شروع به کار سیستم بر روی آن ذخیره شده است. در هنگام روش شدن سیستم این اطلاعات را بارگذاری می‌کند.

MBR/GPT

MBR:

MBR اولین بار در سال 1983 با کامپیوتر PC DOS 2.0 ساخت شرکت آی بی ام معرفی شد. این استاندارد Master Boot Record یا اطلاعات بوت اصلی نامیده می‌شود. دلیل این نام گذاری این است که MBR یک سکتور بوت شدن مخصوص است که در ابتدای هارد ذخیره می‌شود.

این سکتور شامل یک اجراکننده بوت یا Boot Loader برای سیستم عامل نصب‌شده و اطلاعات پارتیشن‌بندی هارد است. اگر شما یک سیستم عامل ویندوز نصب کرده باشید، بیت‌های ابتدایی اجراکننده بوت ویندوز بر روی MBR ذخیره شده‌است. به همین دلیل است که اگر ویندوز شما بالا نیاید و این کد آسیب دیده باشد باید MBR خود را اصلاح کنید. اگر شما لینوکس داشته باشید اجراکننده بوت GRUB در اینجا ذخیره می‌شود.

این استاندارد محدودیت‌های خودش را دارد. MBR فقط روی هاردهایی کار می‌کند که حجم آن‌ها از 2 ترابایت کمتر باشد. MBR همچنین فقط از چهار پارتیشن اصلی پشتیبانی می‌کند. اگر بخواهید بیش از چهار درایو داشته باشید باید پارتیشن‌های خود را به extended partition یا پارتیشن توسعه یافته تبدیل کنید و در درون آن پارتیشن‌های منطقی بسازید.

مشکلات ام بی آر/MBR Limitations

GPT:

GPT مخفف GUID Partition Table است. GPT یک استاندارد جدید است که در نهایت جایگزین MBR خواهد شد. این استاندارد با UEFI مرتبط است که قرار است جایگزین تکنولوژی قدیمی BIOS شود. GUID مخفف Global Unique Identifier است که به معنی تعیین‌کننده هویت جهانی است. GUID یک رشته بسیار بلند تصادفی است. به هر پارتیشن GPT یک رشته تصادفی اختصاص می‌یابد. تمام پارتیشن‌های GPT در کره زمین یک GUID منحصر به فرد دارند.

در GPT خبری از محدویت‌های MBR نیست. هاردهای دارای اسن استاندارد می‌توانند بسیار حجیم‌تر باشند، تنها محدودیتی که در حجم آن‌ها وجود دارد مربوط به فایل سیستم‌های یک سیستم عامل است. ما در مقاله‌ای جداگانه فایل سیستم‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

این استاندارد تقریباً به شما اجازه می‌دهد بی‌شمار پارتیشن بسازید، در اینجا هم تنها محدودیت همان سیستم عامل شماست. سیستم عامل ویندوز به شما اجازه می‌دهد 128 پارتیشن داشته باشید و نیازی به استفاده از extended partition نیست.

در MBR اطلاعات پارتیشن بندی و بوت در یک‌جا ذخیره می‌شود. اگر این داده‌ها خراب شوند، شما به دردسر خواهید افتاد. در مقابل، GPT چند نسخه از این داده‌ها را در هارد ذخیره می‌کند، و شما در صورت خراب شدن این داده‌ها می‌توانید به راحتی آن‌ها را بازیابی کنید.

این استاندارد هم‌چنین مقادیر بررسی افزونگی دوره‌ای یا CRC را ذخیره می‌کند تا مطمئن شود داده‌هایش سالم و بی‌عیب هستند. اگر داده‌ها دچار مشکل شوند، GPT می‌تواند مشکل را پیدا کند و داده‌های خراب‌شده را با استفاده از اطلاعات ذخیره‌شده در نقاط دیگر بازسازی کند. MBR نمی‌توانست تشخیص دهد که داده‌ها خراب شده‌اند، تنها راهی که شما می‌توانستید وجود مشکل را تشخیص دهید این بود که در بالا آمدن سیستم عامل دچار ایراد شوید.

مزایای GPT

توانایی سازگاری

هاردهای GPT یک MBR محافظ یا Protective MBR دارند. به این معنی است که هاردهای GPT یک پارتیشن MBR دارند که در سراسر آن‌ها گسترش یافته است. اگر شما بخواهید یک هارد GPT را با دستگاه قدیمی مدیریت کنید، دستگاه تمام فضای هارد را به صورت یک پارتیشن MBR می‌بیند. بنابراین دستگاه قدیمی هارد GPT را با یک هارد پارتیشن‌بندی‌نشده اشتباه نمی‌گیرد و هارد را به صورت MBR پارتیشن‌بندی نخواهد کرد. به بیانی دیگر، MBR محافظ هارد GPT را از بازنویسی اطلاعات و پارتیشن‌بندی مجدد محافظت می‌کند.

سیستم عامل ویندوز در کامپیوترهای دارای UEFI که از پردازنده 64 بیتی استفاده می‌کنند (مانند ویندوزهای 7، 8، 10 و ویستا)، تنها از طریق هاردهای GPT بوت می‌شود. تمام این نسخه‌های ویندوز می‌توانند پارتیشن GPT را بخوانند و از داده‌های آن استفاده کنند. اما اگر از UEFI استفاده نکنند نمی‌توانند از طریق این پارتیشن‌ها بوت شوند.

سایر سیستم عامل‌های جدید نیز می‌توانند از GPT استفاده کنند. لینوکس از این استاندارد به‌صورت پیش فرض استفاده می‌کنند. سیستم عامل‌های مک دارای پردازنده اینتل نیز از استاندارد APT یا Apple Partition Table اپل استفاده نمی‌کنند  و به جای آن از GPT استفاده می‌کنند.

دیسک MBR را به دیسک GPT تبدیل کنید

می توانید دیسک را از روش پارتیشن‌بندی MBR به روش پارتیشن‌بندی GPT تغییر دهید. اما قبل از هر چیزی دو نکته را فراموش نکنید:

 • قبل از تبدیل، از هرگونه داده موجود در دیسک پشتیبان تهیه کرده و برنامه‌هایی را که به دیسک دسترسی دارند ببندید.
 • برای انجام این مراحل حداقل باید عضوی از گروه پشتیبان اپراتورها یا سرپرست باشید0

تبدیل با استفاده از اینترفیس ویندوز 

 • از داده‌های موجود بر روی دیسک MBR اصلی که می‌خواهید به دیسک GPT تبدیل کنید، پشتیبان تهیه کنید.
 • اگر دیسک حاوی پارتیشن یا حجم است، روی هر کدام کلیک راست کرده و سپس بر Delete Partition یا Delete Volume کلیک کنید.
 • روی دیسک MBR که می خواهید آن را به دیسک GPT تغییر دهید کلیک راست کرده و سپس روی تبدیل به دیسک GPT کلیک کنید

تبدیل با استفاده از خط فرمان

برای تبدیل یک دیسک MBR خالی به دیسک GPT از مراحل زیر استفاده کنید. همچنین یک ابزار MBR2GPT.EXE وجود دارد که می توانید استفاده کنید  اما کمی استفاده از آن پیچیده است.

 1. مانند روش قبلی، از داده‌های موجود بر روی دیسک MBR اصلی که می خواهید به دیسک GPT تبدیل کنید ، پشتیبان تهیه کنید.
 2. با راست کلیک روی Command Prompt و سپس انتخاب گزینه Run as Administrator ، خط فرمان را باز کنید.
 3. diskpart را تایپ کنید. اگر دیسک هیچ پارتیشن یا حجمی ندارد ، به مرحله 6 بروید.
 4. در بخش DISKPART ، فرمان disk list را تایپ کنید. به شماره دیسکی که می خواهید تبدیل کنید توجه کنید.
 5. سپس select disk <disknumber> را تایپ کنید.
 6. Clean را تایپ کنید. دقت داشته باشید که دستور Clean همه پارتیشن‌های دیسک را پاک می‌کند.
 7. و در آخر، دستور convert gpt را تایپ کنید.

در آخر

به منظور انتخاب از بین MBR و GPT باید گفت که اگر شما از یک سیستم قدیمی استفاده می‌کنید، که دارای تکنولوژی BIOS است بهتر است همچنان از MBR استفاده کنید. GPT یک استاندارد مدرن و قدرتمند است، و همه کامپیوترهای جدید از آن استفاده می‌کنند، بنابراین شما خواه ناخواه در آینده از این استاندارد استفاده خواهید کرد.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا