گوناگون

سیستم سانترال چیست؟

خرید کابل شبکه

در این مقاله قصد داریم سیستم تلفن سانترال و انواع اون رو بررسی کنیم.

اختراع تلفن نقطه‌‌ی عطفی در سیستم ارتباطی جوامع بشری ایجاد کرد. تلفن باعث شد بتونیم با هر نقطه از کره‌ی زمین بدون در نظر گرفتن بعد مسافت ارتباط برقرار کنیم. طولی نکشید که تلفن در همه‌ی دنیا نفوذ کرد و هر مکانی صاحب یک شماره‌ی اختصاصی تلفن شد. تلفن ارتباط بین افراد، مشتریان و صاحبان تجارت رو آسان کرد. اما در شرکت‌های بزرگ یا سازمان‌های پر از کارمند برای استفاده از تلفن مشکل بزرگی پیدا شد.

برای استفاده‌ی همه کارمندان یک شرکت از سیستم تلفن می‌بایست به ازای هر کارمند یک خط تلفن خریده میشد و تا محل استقرار او کشیده میشد. در این حالت همه‌ی کارمندان به تلفن دسترسی داشتند. اما باز هم اینجا مشکلی به‌وجود اومد که اگر شخص تماس گیرنده به ارتباط با کارمند دیگری تمایل داشت باید شماره تلفن اون رو می‌پرسید و پس از قطع تماس با فرد مورد نظر تماس می‌گرفت. راه دیگه این بود که شخص تماس گیرنده شماره‌ی تلفن خودش رو به کارمند بده و اون کارمند شماره رو به کارمند مورد نظر بده تا اون کارمند با مشتری تماس بگیره. این کار بسیار زمان‌بر و بدون سازماندهی و بسیار بی‌نظم پیش می‌رفت.

مشکل بعدی برقراری ارتباط میان کارمندان بود. اگر کارمندان برای برقراری ارتباط از جای خود جابه‌جا می‌شدند زمان کاری تلف و بی‌نظمی ایجاد میشد. اگر هم با یکدیگر تماس می‌گرفتند هزینه‌ی سرسام آوری برای کارفرما ایجاد میشد.

برای حل این مشکلات دستگاهی به نام سانترال ارائه شد.

سیستم سانترال چیست

تلفن سانترال

سیستم تلفن سانترال از اجزای متفاوتی تشکیل شده. این مجموعه کمک می‌کنه تا بین کارمندان به‌وسیله‌ی تلفن ارتباط برقرار بشه. بدون اینکه برای هر نفر خط تلفنی مجزا تهیه بشه و بدون اینکه هزینه‌ی قبض تلفن اضافی برای کارفرما ایجاد بشه.

سیستم تلفن سانترال در حقیقت یک سیستم تلفن خصوصی در مکان مورد نظره. این سیستم از یک دستگاه مرکزی و تعدادی تلفن ویژه‌ی سانترال تشکیل میشه. دستگاه سانترال این قابلیت رو داره که یک یا چند خط تلفن رو به‌صورت ورودی دریافت کرده و اجازه‌ی استفاده از اون رو به همه‌ی کارمندان بده. این قابلیت لزوم تهیه‌ی تعداد زیادی خط تلفن رو از بین برده و خطوط تلفن موجود رو در اختیار همه‌ی اعضا میذاره.

در سیستم تلفن سانترال یک ارتباط داخلی بین همه‌ی اعضای شرکت وجود داره و کارمندان به‌راحتی می‌تونن با شماره‌گیری کد مربوط به هر شخص، با او تماس بگیرن. این قابلیت هزینه‌ی ارتباط بین کارمندان رو به شدت کاهش داده و از اتلاف وقت و بی‌نظمی در مجموعه جلوگیری می‌کنه.

سیستم تلفن سانترال، سیستمی انقلابی در ارتباطات درون سازمانی برای ادارات و مجموعه‌های کاری پر جمعیته.

سیستم سانترال چیست

انواع سیستم تلفن سانترال

سیستم Multiline

سیستم تلفن سانترال Multiline برای شرکت‌ها و مجموعه‌های کاری کوچیک طراحی شده‌. این سیستم در شرکت‌هایی که یک نفر مسئولیت جواب‌گویی تلفن رو داره به کار میره. به این صورت که یک منشی تلفن رو جواب میده و اون تماس رو به کارمند مورد نظر ارجاع میده. در این زمان تلفن روی میز کارمند زنگ خورده و تماس برقرار میشه.

یک سیستم تلفن سانترال Multiline توانایی برقراری ارتباط تعداد محدودی تلفن سانترال به یکدیگر رو داره و اون‌ها رو با شماره‌های تعریف‌شده به‌صورت خط 1 و خط 2 و… از هم جدا می‌کنه. در زمان ارجاع تماس کافیه پاسخگوی تلفن دکمه‌ی خط کارمند مقصد رو فشار بده.

‌سیستم Multiline Dependability

سیستم تلفن سانترال Multiline Dependability سیستمی نسبتاً ساده با نصب و راه‌اندازی ساده است. این سیستم تلفن سانترال از یک دستگاه مرکزی تشکیل شده که بقیه‌ی تلفن‌ها به اون متصل میشن. در این سیستم تمامی قابلیت‌های انواع دیگه وجود داره به اضافه‌ی اینکه هر دستگاه تلفن میتونه خط تلفن مستقیم هم داشته باشه. در این سیستم سانترال هر دستگاه تلفنی که زنگ بخوره، چه تماس از خط مستقیم باشه و چه از سیستم سانترال، در صورت اشغال بودن اون دستگاه، تماس رو به تلفن دیگه‌ای ارجاع میده. این سیستم برای مراکز پشتیبانی یا شرکت‌هایی کارمندان زیادی دارن، مناسبه.

سیستم سانترال چیست

سیستم PBX

سیستم PBX در تلفن سانترال امکان پخش صدای از پیش تعیین شده و ساخت یک منو برای خدمت‌رسانی بهتر به مشتریان رو ایجاد می‌کنه. این سیستم برای نگه داشتن مشتری پشت خط تا زمانی که یک اپراتور برای پاسخگویی آزاد بشه بسیار کاربردیه. در این شرایط باید یک شماره‌ی مشخص رو که در سیستم سانترال به تلفن مورد نظر اختصاص یافته، در ادامه‌ی شماره تلفن شرکت شماره‌گیری کنیم. در این حالت دستگاه سانترال که تماس رو دریافت کرده به‌صورت خود کار تلفن رو به شماره‌ی وارد شده، ارجاع میده.

سیستم تلفن سانترال تحت شبکه

این سیستم‌ها امکان اتصال به شبکه‌ی کامپیوتری مبتنی بر آدرس IP رو دارند. به این صورت که تماس‌های تلفن دریافتی از شبکه‌ی تلفن رو روی بستر شبکه به کارمند مورد نظر ارجاع میده. این دستگاه سانترال به‌دلیل استفاده از بستر شبکه‌ی کامپیوتری و عدم نیاز به کابل‌کشی اضافه‌ی طرفداران زیادی داره. علاوه بر امکان تماس صوتی بین کارمندان روی بستر شبکه، امکان برقراری تماس تصویری نیز در سیستم‌های تلفن سانترال تحت شبکه وجود داره. این سیستم‌ها از دستگاه‌های تلفن متفاوتی استفاده می‌کنند. دارای ورودی شبکه هستند و توانایی ارسال و دریافت اطلاعات روی بستر شبکه رو دارن.

سیستم سانترال چیست

سانترال مشکلات بزرگ ارتباطات درون سازمانی رو برای شرکت‌ها و سازمان‌ها برطرف کرده‌.

بزرگ‌ترین تولید کنندگان سیستم سانترال جهان شرکت‌های پاناسونیک، زیمنس، اریکسون و نورتل نتورکس هستند. محصولات این شرکت‌ها در اکثر کشورهای جهان در حال استفاده است.

برای دریافت مشاوره جهت خرید سیستم تلفن سانترال با ما تماس بگیرید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا