شبکه

تفاوت پروتکل HTTP با HTTPS

خرید کابل شبکه

هر دوی این دو پروتکل برای ایجاد راهی ساخته شده اند که کاربر بتواند در اینترنت از یک لینک به لینک دیگر یا  صفحه‌ای به صفحه دیگر بدون مشکلی جابجا شود و به اینترنت دسترسی داشته باشد. حال، مروری بر گفته‌های قبلی خواهیم کرد و سپس به تفاوت پروتکل HTTP با HTTPS خواهیم‌ پرداخت.

در مقاله گذشته درباره پروتکل HTTP صحبت کردیم. اگر خاطرتان باشد درباره نحوه برقراری ارتباط شما (به وسیله مرورگرتان) با اینترنت توضیحاتی دادیم. اگر مقاله قبل را مطالعه نکردید بهتر است که قبل از شروع به خواندن، سری به آن مقاله بزنید.

برای مطالعه پست قبل روی لینک زیر بزنید

 

پروتکل HTTP

پروتکل اصلی برقراری ارتباط بین سرور‌ دو یا جند سایت و ارتباط کاربر با این سرورها HTTP است. Hypertext Transfer Protocol که به اختصار HTTP نوشته می‌شود؛اولین تکنولوژی به وجو آمده در دنیا است تا استفاده ما از اینترنت را بسیار آسان کند.

تفاوت پروتکل HTTP با HTTPS

پس از گذر زمان و استفاده از پروتوکل HTTP سازندگان این تکنولوژی متوجه شدند که در زمان برقراری ارتباط کاربر با سرور اطلاعات انتقالی در خطر دزدیده شدن است. بسیاری از هکرها می‌تواند با روش‌های ساده‌ای تمام اطلاعات انتقالی بین کاربر و سرور را بدزدند و سوء استفاده کنند. به همین دلیل نسخه جدیدی از HTTP ساخته شد این نسخه تفاوت برجسته‌ای با نسخه قبلی خود داشت.

HyperText Transfer Protocol Secure که به اختصار HTTPS نوشته می‌شود نام این نسخه بود. همانطور که در بالا خواندید. تفاوت پروتکل HTTP با HTTPS در همان S ایست که مشاهده می‌کنید. این پروتوکل دارای SSL است. داده‌ها و اطلاعاتی که از طریق پروتکل HTTPS منتقل می‌شوند در برابر هکرها حفاظت می‌شوند.

SSL نوعی سیستم رمزگذاری اینترنتی اطلاعات است. این سیستم در سایت‌های فروشگاهی استفاده می‌شوند تا اطلاعات پرداختی خریدار در هنگام پرداخت اینترنتی دزدیده نشود. SSL در سایت‌های دیگر نیز برای محافظت از اطلاعات کاربری همانند رمز کاربران استفاده می‌شود.

تفاوت پروتکل HTTP با HTTPS

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید؛ زمانی که یک سایت از SSL استفاده می‌کند؛ آدرس URL آن همانند تصویر بالا است.

[message_box bg=”#hex or http://imageurl”] برای داشتن این ویژگی برای سایت خود نیازمند نصب گواهینامه SSL هستید. [/message_box]

 

نکات مهم امنیتی در زمان استفاده از اینترنت

 

زمانی که شما از اینترنت استفاده می‌کنید و درحال ورود به حساب کاربری خود در سایتی هستید حتما به آدرس آن توجه کنید اگر همانند تصویری که دیدید نبود بهتر است که سایت را ترک کنید و هیچگونه اطلاعات شخصی خود را وارد در سایت مورد نظر وارد نکنید.

در زمانی استفاده از حساب کاربری خود، مخصوصا وقتی که از کامپیوتری استفاده می‌کنید که برای خودتان نیست؛ پس از اتمام کار حتما از حساب کاربری خود بطور کامل خارج شوید تا اطلاعات حسابتان همانند نام کاربری و  رمز عبور در دست فرد دیگری قرار نگیرد.

 

تفاوت پروتکل HTTP با HTTPS فقط در امنیتی است که در هنگام ارتباط کاربر با سایت مورد نظر وجود دارد.

منبع: itpro.co.uk

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا