آموزشموبایل

آموزش بک آپ گرفتن از گوشی‌های آیفون

گوشی‌های موبایل یکی از پایه‌های اصلی زندگی دیجیتال ما هستند، اما متأسفانه به خاطر ماهیتی که دارند، همیشه در خطر گم شدن، آسیب دیدن یا دزدیده شدن هستند. خیلی از کاربران آیفون تصور می‌کنند، فایل‌های روی گوشی به صورت خودکار در iCloud آپلود می‌شوند، اما اگر از نسخه رایگان iCloud استفاده می‌کنید، فقط می‌توانید از 5 گیگابایت فضای آن استفاده کنید. این بدین معنی است که در صورتی که اتفاقی برای گوشی آیفون شما رخ دهد، تمام فایل‌های خودتان را از دست خواهید داد. داشتن یک استراتژی بک‌آپ‌گیری خوب به شما این اطمینان را می‌دهد که فایل‌های مهمی که دارید، تحت هیچ شرایطی آسیب نمی‌بینند. خوشبختانه بک آپ گرفتن از آیفون خیلی سخت نیست. ما در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به روش‌های مختلفی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها از گوشی اندروید خودتان بک آپ بگیرید.

روش‌های بک آپ گرفتن از آیفون

سرویس‌ها و نرم‌افزارهای زیادی هستند که ادعا می‌کنند از گوشی شما بک‌آپ می‌گیرند اما به دلیل محدودیت‌های نرم‌افزاری، این سرویس‌ها فقط می‌توانند به صورت جزئی کار بک آپ گرفتن از آیفون شما را انجام دهند. iCloud و iTunes تنها راه‌حل‌های کاملی هستند که می‌توانند برای این منظور به کار برده شوند. این نرم‌افزارها علاوه بر پشتیبان‌گیری از عکس‌‌ها و فیلم‌های شما، از لیست مخاطبین، پیام‌ها، داده‌های نرم‌افزاری و تنظیمات آیفون شما هم بک آپ می‌گیرند.

بک آپ گرفتن از آیفون با استفاده از iCloud

سرویس iCloud یکی از قابلیت‌هایی است که در تمام گوشی‌های آیفون با حداقل iOS 5 دیده می‌شود. این سرویس به صورت خودکار از داده‌های شما بک آپ می‌گیرد اما باید ابتدا این قابلیت را فعال کنید.

برای فعال‌سازی بک آپ خودکار در گوشی‌های آیفون طبق راهنمای زیر عمل کنید:

  1. دستگاه خودتان را به یک شبکه وای‌فای وصل کنید.
  2. وارد مسیر Settings > iCloud > Backup شوید.
  3. در صورتی که گزینه iCloud Backup فعال نیست، آن را فعال کنید.
  4. مطمئن شوید به شبکه وای‌فای متصل هستید و سپس روی Backup Now کلیک کنید.
  5. با مراجعه به مسیر Settings > iCloud > Storage > Manage Storage و انتخاب دستگاه خودتان مطمئن شوید که پروسه بک آپ گرفتن از آیفون خودتان را با موفقیت تکمیل کرده‌اید. شما باید در این قسمت آخرین بک آپ خودتان را مشاهده کنید.

بک آپ گرفتن از آیفون با کمک آی کلاود

5 گیگابایت اولی که روی iCloud آپلود می‌کنید رایگان است اما اگر بیشتر از 5 گیگابایت فضا برای بکاپ‌گیری روی iCloud نیاز دارید، باید به صورت ماهیانه مبلغ مشخصی را برای آن پرداخت نمائید.

عکس و فیلم به سرعت این فضای 5 گیگابایتی را اشغال می‌کند، در صورتی که عکس‌های زیادی می‌گیرید و اصرار دارید از iCloud استفاده کنید، می‌توانید در My Photo Stream انتخاب کنید که 1000 عکس آخری که گرفته‌اید ذخیره شوند. این عکس‌ها جزء 5 گیگابایت حافظه شما حساب نمی‌شوند. البته آیفون‌های امروزی می‌توانند تا 128 گیگابایت داده را ذخیره کنند. به همین خاطر 1000 عکس و 5 گیگابایت حافظه به سرعت پر خواهد شد.

بک اپ گرفتن از آیفون با استفاده از iTunes

برای اینکه بتوانید با استفاده از iTunes از آیفون خودتان بک آپ بگیرید به یک کامپیوتر نیاز دارید که iTunes روی آن نصب شده باشد. سپس باید اجازه‌ی ارتباط با کامپیوتر را به گوشی خودتان بدهید. بک آپ گرفتن از گوشی آیفون از طریق iTunes کار خیلی راحتی است:

بک آپ گرفتن از آیفون با آیتیونز

  1. iTunes را باز کنید.
  2. آیفون خودتان را به کامپیوتر متصل کنید.
  3. روی File > Devices > Backup کلیک و یا از صفحه Summary روی Backup Now کلیک کنید.

با استفاده از این روش می‌توانید از تمام داده‌های خودتان از جمله عکس‌ها، فیلم‌ها، پیام‌های متنی، داده‌های نرم‌افزاری و… در فواصل زمانی مدنظر خودتان بک آپ بگیرید. از آن‌جایی که iTunes یک نرم‌افزار رایگان است، بک آپ گرفتن نیز رایگان خواهد بود اما باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

  1. فراموش نکنید از فایل‌های خودتان به صورت مرتب بک آپ بگیرید. بک آپ گرفتن از آیفون با استفاده از iTunes یک پروسه دستی است و به صورت خودکار انجام می‌شود.
  2. هارد درایو کامپیوتر شما باید فضای کافی را برای ذخیره فایل‌های بک‌آپ داشته باشد. با توجه به اینکه ظرفیت حافظه اکثر گوشی‌های آیفون 128 گیگابایت است، ممکن است این موضوع باعث بروز مشکلات جدی برای شما شود.

بهترین مزیت بک آپ گرفتن از آیفون با استفاده از iTunes این است که می‌توانید تمام از اطلاعات گوشی آیفون خودتان با استفاده از iTunes بک آپ بگیرید و با استفاده از iTunes نیز تمام آن‌ها را بازیابی کنید.

بک آپ گرفتن از آیفون با استفاده از سرویس‌های آنلاین

سرویس‌های ذخیره‌سازی آنلاین نرم‌افزارهایی هستند که روی آیفون شما اجرا می‌شوند و از اطلاعات شما روی فضاهای ابری بک‌آپ می‌گیرند. فضاهای ابری نسبت به iCloud ارزان‌تر هستند و در صورتی هم در آینده قصد داشته باشید از گوشی‌های اندروید استفاده کنید، با این فضاها می‌توانید همیشه به اطلاعات خودتان دسترسی داشته باشید. البته فضاهای ابری یک راهکار جامع برای بک آپ گرفتن از اندروید نیستند و در خوشبینانه‌ترین حالت به جز عکس‌ها و ویدئوهای شما می‌توانند فقط از مخاطبینتان بک‌آپ بگیرند و از پیام‌های متنی، پیغامگیر، تنظیمات، نرم‌افزارها و دیگر اطلاعاتی که فقط روی گوشی به آن‌ها دسترسی دارید، بک‌آپ نمی‌گیرند.

با اینکه این سرویس‌ها یک راه حل بک‌آپ‌گیری کامل و جامع نیستند، یک جایگزین مناسب برای مواقعی هستند که فضای کافی روی iCloud ندارید. همچنین این سرویس‌ها در مواقعی که روی کامپیوتر خودتان فضای کافی برای بک‌آپ‌گیری با استفاده از iTunes ندارید هم مناسب هستند. یکی دیگر از مزایای این سرویس‌ها نیز این است که در صورت دسترسی به اینترنت همیشه می‌توانید به فایل‌های خودتان هم دسترسی داشته باشید؛ حتی اگر از دستگاه‌های خودتان هم استفاده نمی‌کنید.

بک آپ گرفتن از آیفون

با استفاده از سرویس‌های ابری شما می‌توانید عکس‌ها، ویدئوها و دیگر اطلاعات خودتان را به صورت آنلاین در اختیار داشته باشید. شما می‌توانید این فایل‌ها را با استفاده از کامپیوتر یا گوشی خودتان آپلود کنید و آن‌ها را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید. با وجود اینکه خیلی از فایل‌ها را باید به صورت دستی آپلود کنید، خیلی از سرویس‌ها می‌توانند از عکس‌های روی گوشی موبایل شما به صورت خودکار بک‌آپ بگیرند و نیازی نیست هر عکس را خودتان به صورت دستی ذخیره کنید.

گوگل درایو، مایکروسافت وان درایو، آمازون کلاود درایوس و دراپ باکس برخی از پراستفاده‌ترین سرویس‌های فضای ابری آنلاین هستند اما سرویس‌های متعدد دیگری در این زمینه وجود دارند. برخی از این سرویس‌ها نیز نرم‌افزارهای جداگانه‌ای برای استفاده از قابلیت‌های مختلف دارند. برای مثال Google Photos یکی از نرم‌افزارهای جداگانه گوگل درایو است که برای بک آپ گرفتن از عکس‌ها و مدیریت آنلاین آن‌ها کاربرد دارد. همچنین می‌توانید از ایمیل، مخاطبین، تقویم و یادداشت‌های خودتان با سرویس‌هایی مانند Gmail و Outlook هم بک آپ بگیرید.

در این مقاله با انواع روش‌های بک آپ گرفتن از آیفون آشنا شدید. در صورتی که در این زمینه سوال خاصی دارید، آن را با ما در میان بگذارید تا کارشناسان نت ران در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا