تجهیزات شبکه

آیا کابل شبکه Cat8 ساخته شده است؟

خرید کابل شبکه

کابل شبکه، شریان اصلی در یک سیستم تحت شبکه می‌باشد و بار سنگین انتقال داده به عهده این تجهیز مهم است. کابل شبکه یکی از تجهیزات پسیو شبکه است. یعنی برای کار نیاز به جریان برق ندارد. اگر در شبکه سیمی به هر دلیلی کابل‌ها آسیب ببینند، کل شبکه مختل می‌شود.

در بررسی ساختار کابل شبکه Twisted pair، توضیح دادیم که چهار جفت سیم به روی هم تابیده شده‌اند و به دلیل ایجاد میدان مغناطیسی، سیم‌ها قادر به انتقال سیگنال هستند. خب سوالی که مطرح می‌شود این است: چطور یک کابل شبکه سریع‌تر داده‌ها را جا به جا می‌کند؟

هرچقدر میدان الکترومغناطیسی قوی‌تر باشد، نرخ فرکانس بالاتر بوده و در نتیجه سرعت انتقال داده‌ها بیشتر می‌شود. یکی از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان کابل شبکه، افزایش سرعت انتقال داده بوده و هست. چند راه برای این کار وجود دارد. مثلا با افزایش پیچ‌ها یا تاب‌ها، نرخ فرکانس بالاتر می‌رود. یا این‌که زوج سیم‌ها یک حفاظ جداگانه داشته باشند.

کابل‌های شبکه دسته‌بندی مخصوص به خود را دارند. هر دسته یا Category نشان دهنده ویژگی‌های آن نسل از کابل است. وقتی می‌گوییم کابل شبکه Cat8 یعنی کابلی که در دسته 8 قرار می‌گیرد. دسته بندی کابل‌های شبکه به این شکل است:

  • cat3
  • cat4
  • cat5
  • cat5e
  • cat6
  • cat6a
  • cat7
  • cat7a
  • cat8
  • cat8a

Cat1  و Cat2 مربوط به تلفن هستند و از سوکت Rj-11 استفاده می‌کنند

در بلاگ نت ران، مقالات مختلفی درباره تقسیم‌بندی کابل شبکه منتشر کردیم. در حالت کلی اگر تغییرات بزرگ و قابل توجه‌ای در نرخ انتقال، پهنای باند و غیره ایجاد شود، یک نسل جدید رونمایی می‌شود. مثلا در Cat6a پهنای باند 250 مگاهرتز بود که در Cat7 به 600 مگاهرتز رسید. یعنی 2 برابر افزایش داشت.

به نظر نمی‌رسد به زودی خبری از کابل شبکه Cat9 باشد

کابل شبکه Cat8 واقعا وجود دارد؟

امروز تصمیم گرفتیم درباره Cat8 صحبت کنیم و به این سوال پاسخ بدهیم که آیا کابل شبکه Cat8 واقعا ساخته شده است؟ در یک جواب کوتاه باید بگویم بله. کابل شبکه Cat8 امروز ساخته شده و در دسترس است. 

در حال حاضر کابل شبکه Cat8 آخرین تکنولوژی معرفی شده در کابل شبکه است. این کابل از لحاظ ظاهری فرق چندانی با نسل‌های قبلی ندارد. سرعت انتقال در Cat8 افزایش یافته و به 25 تا 40 گیگابایت در ثانیه رسیده است. پهنای باند هم 2 گیگاهرتز می‌باشد. سوکت هم که طبق معمول Rj-45 بوده و تغییری نکرده است. Cat8 طبق استاندارد ANSI/TIA 568-C.2-1 ساخته شده است.

از کابل شبکه Cat8 بیشتر در دیتاسنترها استفاده می‌شود تا شبکه‌های اداری یا خانگی. یکی از دلایل آن هزینه سنگین این تکنولوژی است که برای بسیاری از سازمان‌ها به صرفه نمی‌باشد. یک دلیل دیگر کوتاه بودن اندازه این سیم‌هاست که حدود 30 متر است.

نه تنها کابل شبکه Cat8 ساخته شده، بلکه این نسل یک قدم جلوتر رفته و Cat8.1 و Cat8.2 را هم معرفی کرده است. البته این تغییرات و بروزرسانی‌های Cat8 چندان زیاد نیستند. بخشی از استاندارهای آن‌ها تغییر کرده و موقعیت جغرافیایی در Cat8 آمریکاست اما در 8.1 و 8.2 جهانی است.

چقدر از کابل شبکه Cat8 استفاده می‌شود؟

این سوال در هر کشوری جواب متفاوتی دارد. مثلا در ایران بسیاری از شرکت‌های بزرگ هنوز از cat5e استفاده می‌کنند. ISPها و شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت هم در بهترین حالت از کابل شبکه Cat6a استفاده می‌کنند. در زمانی که ما این مقاله را منتشر می‌کنیم، تقریبا هیچ شرکت یا سازمانی در ایران از این تکنولوژی استفاده نمی‌کند. اما اوضاع در کشورهای دیگر متفاوت است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا به سمت این نسل از کابل شبکه حرکت کردند و زیرساخت‌های خود را مجهز به این نسل از کابل شبکه کردند.

کابل شبکه Cat8 در بسیاری از کشورها در حال استفاده است.

آیا خبری از Cat9 هست؟

در حال حاضر هیچ خبر رسمی و معتبری نیست که نشان دهد توسعه این نسل از کابل شروع شده است یا خیر. فعلا Cat8 در حال پیشرفت است و به نظر نمی‌رسد به این زودی یک دسته جدید بخواهد به کابل شبکه اضافه شود.

خرید تجهیزات پسیو شبکه
دکمه بازگشت به بالا