آموزشسیستم عامل

معرفی و فعال کردن آنتی ویروس داخلی ویندوز 10

هر زمان که سیستم عامل جدیدی را در رایانه خود نصب می کنیم دغدغه اصلی ما ویروس ها و بد افزار ها است. هر کدام از ما پس از نصب سیستم عامل جدید به دنبال حفاظت از رایانه خود در برابر ویروس ها و بد افزار ها هستیم. اما در ویندوز 10 نیازی به نصب آنتی ویروس قدرتمند و سازگار خارجی وجود ندارد. یکی از ابزار های داخلی که در طراحی ویندوز 10 به کار برده شده، آنتی ویروس داخلی ویندوز 10 است. در این مقاله به معرفی و فعال کردن آنتی ویروس داخلی ویندوز 10 می پردازیم.

 

windows 10 logo / آنتی ویروس داخلی ویندوز 10

 

در اینجا ابزار امنیتی و ضد بد افزار داخلی ویندوز 10 را معرفی کرده و آموزش می دهیم تا برای نصب و راه اندازی آن مشکلی وجود نداشته باشد.

آنتی ویروس داخلی ویندوز 10 نیز همانند ابزار مشابه خود در ویندوز 8 در پیش فرض سیستم عامل تعبیه شده است. این امر به آن علت است که هر شخصی که این سیستم عامل را نصب می کند به صورت پیش فرض از حداقل حفاظت و امنیت برخوردار باشد. امنیت در برابر ویروس ها و بدافزار هایی که ممکن است باعث از بین رفتن اطلاعات ما شوند بسیار مهم است.

این کار دیگر نیازی نیست که آنتی ویروس به صورت جداگانه نصب گردد. همین طور باعث می شود که سیستم عامل اخطار مکرر نصب آنتی ویروس نمی دهد. این ابزار داخلی نسخه 10 ویندوز، مشابه همان نرم افزار Microsoft Security Essentials است که در ویندوز های دیگر استفاده می کردید.

 

اسکن و بروزرسانی خودکار آنتی ویروس داخلی ویندوز 10

Windows Defender نیز مانند نرم افزار های امنیتی دیگر در پیش زمینه سیستم فعال بوده و برای جلوگیری از ورود ویروس ها و بد افزار ها بروزرسانی خودکار دارد. برای استفاده از این ابزار نیاز نیست کار خاصی انجام شود. زمانی که Windows Defender فایل آلوده ای را یافت به صورت خودکار آن را قرنطینه می کند. پس از آن با یک پیام، به شما اطلاع می دهد که چه اقدامی انجا‌م داده است.

Logo Windows Defender / آنتی ویروس داخلی ویندوز 10

اگر آنتی ویروس را مکرر به روز رسانی نکنید کارایی خود را از دست داده و نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد، اما جای نگرانی وجود ندارد. ویندوز 10 از طریق Windows Update‎ آپدیت های آنتی ویروس و ضد بد افزار را به صورت خودکار دانلود و آن را به روز می کند.

 

تنظیمات و استثناها

آنتی ویروس ها و ضد بد افزار ها همیشه به صورت درست کار نمی کنند! ممکن است گاهی فایل های مورد نیاز و ضروری ما را به اشتباه قرنطینه کنند. برای جلوگیری از این کار در اکثر نرم افزار های امنیتی، امکانی با نام Exclusion وجود دارد. با استفاده از Exclusion می توان برای آنتی ویروس ها استثناهایی به کار برد.

این امکان در ویندوز 10 در قسمت تنظیمات برنامه ها قرار دارد. برای فعال کردن آن وارد منوی Start شده و از آنجا به Setting بروید. گزینه Update‎ & Security را انتخاب کنید. حال Windows Defender Security center را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید، تا تنظیمات آن باز شود.

windows security / آنتی ویروس داخلی ویندوز 10

برخی تنظیمات موجود در این قسمت عبارتند از: تنظیمات حفاظت ابری، غیر فعال کردن اسکن موقت و همین طور تعریف استثنائات برای اسکن فایل ها و غیره. برای تعریف استثنا باید دقت بسیاری داشته باشید. زیرا با تعریف استثنا، آنتی ویروس دیگر آن فایل ها را اسکن نمی کند و امکان دارد که همان استثنای تعریف شده باعث آلودگی کامپیوتر شما شود. فایل های استثنا می توانند به صورت یک فایل، پوشه و یا نوع فایل باشند.

security defender / آنتی ویروس داخلی ویندوز 10

اسکن دستی

اسکن فایل ها در این ابزار به صورت خودکار انجام می گیرد. ولی در صورت نیاز به اسکن دستی، در Windows Defender می توانید با سه روش این کار را انجام دهید. سه روش اسکن دستی عبارتند از اسکن سریع، سفارشی و اسکن کامل. برای یافتن بدافزارها و ویروس‎های موجود در یک آدرس خاص می توان از اسکن سفارشی استفاده کرد. اسکن سفارشی این امکان را به شما می دهد که ویروس ها و بد افزار هایی که در یک آدرس خاص وجود دارند را بررسی کنید.

قرنطینه

اگر فایل آلوده ای در سیستم مشخص گردد Windows Defender آن فایل را به قرنطینه می برد و به شما اطلاع می دهد. برای دیدن فایل های قرنطینه شده به پنجره Windows Defender رفته و تب History را باز کنید. در این قسمت تاریخ پیدا شدن فایل آلوده و قرنطینه شدن آن به صورت یک فهرست به شما نمایش داده می شود.

در این محل و از طریق فهرست مذکور می توان فهرست های به اشتباه قرنطینه شده را به محل پیشین خود بازگرداند.

امکان جایگزینی Windows Defender با آنتی ویروس خارجی

در صورت نصب آنتی ویروس خارجی هیچ گونه مشکلی در انجام وظایف آنتی ویروس جدید پیش نخواهد آمد. چرا که Windows Defender به صورت خودکار توسط خود سیستم عامل غیر فعال می گردد. در صورت نصب آنتی ویروس خارجی و مراجعه به تنظیمات Windows Defender، مشاهده می کنید که تمام موارد آن غیر فعال و به رنگ خاکستری است. در صورت حذف آنتی ویروس خارجی، بار دیگر آنتی ویروس داخلی ویندوز 10 به صورت خودکار فعال شده و روند کار خود را در پیش خواهد گرفت.

 

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا