آموزشسیستم عامل

معرفی و فعال کردن آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10

زمانی که سیستم عامل جدیدی رو در رایانه خودمون نصب می‌کنیم، دغدغه اصلی ما ویروس‌ها و بد افزار‌هان و دنبال حفاظت از رایانه‌ی خودمون هستیم. اما در ویندوز 10 نیازی به نصب آنتی ویروس قدرتمند و سازگار خارجی وجود نداره. یکی از ابزار‌های داخلی که در طراحی ویندوز 10 به کار برده شده، آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10 هست که در این مقاله به معرفی و آموزش فعال کردن اون می‌پردازیم.

معرفی Windows Defender ویندوز 10

آنتی ویروس داخلی (Widows Defender) ویندوز 10 نیز مثل ابزار مشابه خود در ویندوز 8، در پیش فرض سیستم عامل تعبیه شده تا هر شخصی که این سیستم‌عامل رو نصب می‌کنه از حداقل حفاظت و امنیت برخوردار باشه.

این ابزار امنیتی و ضد بد افزار، یک آنتی ویروس Real-Time هست، یعنی بی وقفه فایل‌های دانلود و اجرا شده رو به صورت خودکار اسکن می‌کنه، در صورت پیدا کردن یک بدافزار اون رو پاک و فایل رو قرنطینه می‌کنه. در پایان هم بدون این‌که ازتون بخواد کاری انجام بدید، به صورت پاپ‌آپ فعالیت انجام شده رو گزارش می‌ده. همین‌طور باعث می‌شه که سیستم‌عامل اخطار نصب آنتی ویروس نده.

مزیت‌های استفاده از آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10

1. اسکن و بروزرسانی خودکار آنتی ویروس داخلی ویندوز 10

آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10
شماره 1

همون طور که قبلا گفتیم، Windows Defender هم مثل سایر نرم افزار های امنیتی، در پیش‌زمینه سیستم فعاله و برای جلوگیری از ورود ویروس‌ها و بد افزار‌ها کارهای لازم رو انجام می‌ده.

اگر آنتی ویروس رو مکرر به‌روز‌رسانی نکنید کارایی خودش رو از دست می‌ده و نمی‌تونه کارش رو به خوبی انجام بده، اما جای نگرانی وجود نداره. ویندوز 10 از طریق Windows Update‎ آپدیت های آنتی ویروس و ضد بد افزار رو به صورت خودکار دانلود و اون رو به روز می‌کنه.

2. اعتماد سازی فایل‌ها در آنتی ویروس داخلی ویندوز 10

اعتماد سازی فایل‌ها در آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10
شماره 2

آنتی ویروس‌ها و ضد بد افزار‌ها همیشه درست کار نمی‌کنن! ممکنه گاهی فایل‌های مورد نیاز و ضروری ما رو به اشتباه قرنطینه کنن. برای جلوگیری از این کار در اکثر نرم افزارهای امنیتی، امکانی با نام Exclusion وجود داره که با استفاده از اون می‌شه برای آنتی ویروس‌ها استثناهایی به کار برد.

برای تعریف استثنا باید دقت زیادی داشته باشید. چون با تعریف استثنا، آنتی ویروس دیگه اون فایل‌ها رو اسکن نمی‌کنه و امکان داره که همون استثنای تعریف شده باعث آلودگی کامپیوتر شما بشه.

برای انجام این کار Windows Security رو در منوی استارت سرچ و باز کنید. در قسمت Virus & threat protection settings، روی گزینه Manage settings کلیک کنید. در بخش Exclusion، گزینه‌ی Add or remove exclusions رو انتخاب و با گزینه‌ی Add an exclusion و انتخاب از بین انوعی که براتون نمایش داده می‌شه اون استثنا رو اضافه کنید.

برای حذف کردن فایلی هم که قبلا اضافه کردید کافیه رو فلش به سمت پایین در قسمت راست اون فایل کلیک چپ کنید و با مشاهده گزینه‌ی Remove و انتخابش اون رو پاک کنید.

برای آموزش کامل اعتماد سازی فایل‌ها، به مقاله‌ی آموزش اعتماد سازی فایل‌ها در ویندوز 10 به صورت گام به گام + ویدیو مراجعه کنید.

3. اسکن دستی و انواعش

اسکن فایل‌ها در این ابزار به صورت خودکار انجام می‌شه. ولی در صورت نیاز به اسکن دستی، در Windows Defender می تونید با چندین روش این کار رو انجام بدید. در ادامه نحوه‌ی انجام اسکن دستی رو بهتون توضیح می‌دیم.

چجوری اسکن دستی انجام بدیم؟

اول به منوی استارت برید و بخش تنظیمات رو باز کنید.

دست‌یابی به تنظیمات از طریق منوی استارت
شماره 3

گزینه Update‎ & Security رو انتخاب کنید.

دست‌یابی به پنجره‌ی Windows Security
شماره 4

اول روی گزینه‌ی Windows Security کلیک کنید و درپنجره‌ای که سمت راست به نمایش در میاد، با انتخاب Virus & Threate Protection صفحه‌ی جدیدی براتون باز می‌شه.

مسیر دست‌یابی به اسکن دستی با آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10
شماره 5

تو بخش Current Thteats گزینه‌ای به نام Scan options رو انتخاب کنید.

پیدا کردن انواع اسکن دستی در آنتی ویروس داخلی  (Windows Defender) ویندوز 10
شماره 6

حالا انواع اسکن‌های دستی بهتون نمایش داده می‌شه. اول با کلیک‌چپ روشون انتخاب و در نهایت با زدن گزینه‌ی Scan now در پایین، فرآیند بررسی آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) رو شروع کنید. در تصویر زیر انواع اسکن دستی رو مشاهده می‌کنید.

مشاهده و انتخاب انواع اسکن دستی
شماره 7
  1. اسکن سریع (Quick scan): اسکن سریع فایل‌هایی که اغلب مورد تهدید قرار می‌گیره رو با سرعت بالایی اسکن می‌‎کنه.
  2. اسکن کامل (Full scan): تمام فایل‌ها و برنامه‌های در حال اجرای هارد دیسک رو اسکن می‌کنه وبیش‌تر از یک ساعت طول می‌کشه.
  3. اسکن سفارشی (Custom scan): هر مکان یا فایلی که خودتون انتخاب کنید رو بررسی می‌کنه. برای این کار روش راحت‌تر دیگه‌ای هم وجود داره و کیک‌راست روی فایل وانتخاب گزینه‌ی Scan With Microsoft Defender انجام می‌شه.
  4. اسکن آفلاین (Microsoft Defender Offline scan): از بین بردن بعضی از بدافزارها در حال اجرای سیستم‌عامل سخته. با انتخاب این گزینه سیستم ری‌استارت می‌شه و قبل اجرای دوباره ویندوز کاملا اسکن می‌شه.

4. قرنطینه

اگر فایل آلوده ای در سیستم مشخص بشه آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10، اون فایل رو قرنطینه می‌کنه و به شما اطلاع می‌ده. برای دیدن فایل‌های قرنطینه شده، Defender یا Security رو در منوی استارت وارد و Windows Security رو باز کنید.

دست یابی به پنجره‌ی Windows Security
شماره 8

اول گزینه‌ی Virus & Threate Protection و بعد هم Protection history رو انتخاب کنید.

مسیر دست‌یابی به فهرست فایل‌های قرنطینه شده در آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10
شماره 9

با انجام مراحل قبل تاریخ پیدا شدن فایل آلوده و قرنطینه شدن اون به صورت یک فهرست به شما نمایش داده می‌شه.

فهرست فایل‌های قرنطینه شده
شماره 10
در این محل می‌شه فایل‌های به اشتباه قرنطینه شده رو از قرنطینه درآورد، ولی اول مطمئن بشید که این فایل آسیبی به سیستم شما نمی‌زنه و به اشتباه بدافزار تشخیص داده شده.

5. امکان جایگزینی خودکار Windows Defender با آنتی ویروس خارجی

در صورت نصب آنتی ویروس خارجی هیچ گونه مشکلی در انجام وظایف آنتی ویروس جدید پیش نمیاد. چرا که آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10 به صورت خودکار توسط خود سیستم‌عامل غیر فعال می‌شه. در صورت نصب آنتی ویروس خارجی و مراجعه به تنظیمات Windows Defender، می‌بینید که تمام موارد اون غیر فعال و به رنگ خاکستریه. در صورت حذف آنتی ویروس خارجی، دوباره آنتی ویروس داخلی ویندوز 10 به صورت خودکار فعال می‌شه و روند کارش رو پیش می‌گیره. برای انتخاب یک آنتی ویروس مناسب از مقاله‌ی بهترین آنتی ویروس ها برای ویندوز: مقایسه جامع آنتی ویروس ها کمک بگیرید.

آنتی ویروس و Windows Defender
شماره 11

نحوه‌ی فعال کردن و غیر فعال کردن آنتی ویروس داخلی (Windows Defender) ویندوز 10

Windows Defender به صورت پیش‌فرض در سیستم فعاله. در بعضی شرایط نیاز می‌شه که اون رو غیر فعال کنید، برای مثال وقتی که قصد دارید نرم‌افزاری رو نصب کنید که از سالم بودن اون مطمئنید یا فایلی رو Crack کنید ولی Windows Defender اجازه نمی‌ده و اون رو حذف می‌کنه. یا این‌که در حال انجام کاری هستید که نیاز به استفاده حداکثری از پردازنده دارید ولی فعال بودن Windows Defender اختلال ایجاد می‌کنه.

برای این‌که بتونید Windows Defender رو به‌صورت موقت غیر فعال کنید، در منوی استارت Windows Security رو تایپ و باز کنید. در قسمت Virus & threat protection settings، روی گزینه Manage settings کلیک کنید و در بخش Real-time protection، گزینه On رو off کنید.

برای آموزش کامل غیر فعال کردن Windows Defender به صورت موقتی و همیشگی، مقاله‌ی غیرفعال کردن آنتی ویروس ویندوز 10 + ویدیو رو مطالعه کنید.

حرف آخر

امنیت در برابر ویروس‌ها و بدافزار‌هایی که ممکنه باعث از بین رفتن اطلاعات ما بشن خیلی مهمه. ویندوز 10 به طور پیش‌فرض آنتی ویروسی داره که از سیستم ما در برابر ویروس‌ها و بدافزارها محافظت می‌کنه و استفاده ازش خیلی راحت و بی دردسره. در این مقاله سعی کردیم نکات ضروری برای استفاده از این آنتی ویروس رو به‌ شما آموزش بدیم تا کار شما عزیزان رو راحت‌تر کنیم. اگر سوال یا انتقادی دارید خوشحال می‌شیم با ما در میون بذارید.

دانلود فایل PDF این مقاله:

فایل PDF مقاله

چجوری می‌شه برای Windows Defender استثنا تایین کرد تا فایل یا پوشه‌ی خاصی رو بررسی نکنه؟

Start Menu – Setting-Updat & Security – Window Security -Virus&ThreateProtection – Virus & Threate Protection Setting -Manage Setting – Exclusion – Add or remove exlusions

با وجود آنتی ویروس داخلی ویندوز 10 نصب آنتی ویروس خارجی مشکلی ایجاد می‌کنه؟

نه، سیستم‌عامل به‌صورت خودکار آنتی ویروس داخلی رو غیرفعال و در زمان پاک شدن آنتی ویروس خارجی اون رو فعال می‌کنه.

Windows Defender چیه؟

آنتی ویروس داخلی ویندوز 10 که وقتی فایل آلوده ای رو پیدا کنه به‌صورت خودکار اون رو قرنطینه می‌کنه. بعد از اون با یک پیام، به شما اطلاع می‌ده که چه اقدامی کرده.

چجوری با Windows Defender اسکن دستی انجام بدیم؟

Start Menu – Setting – Updat & Security – Windows Security – Virus & Threate Protection – Current Threats – Scan options -Scan now

انواع اسکن دستی؟

اسکن سریع (Quick scan)اسکن کامل (Full scan)اسکن سفارشی (Custom scan)اسکن آفلاین (Microsoft Defender Offline scan)

چجوری لیست فایل‌های قرنطینه شده توسط Windows Defender رو ببینیم؟

Start Menu – Windows Security – Virus & Threate Protection – Protection history

مهسا عبدی‌وند

در رشته‌ی ریاضیات فارغ‌التحصیل شده و طرفدار فیلم و سریاله. بخاطر علاقش به تکنولوژی و محتوا با خانواده بزرگ نت‌ران همراه شده تا پیشرفت کنه...
خبرنامه
Notify of
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
هادی عامری

بسیار عالی و ممنون

فراز محمودی

سلام هادی جان خواهش میکنم

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا