ویندوز

آموزش کامل رایت سی دی با استفاده از ویندوز و Nero

خرید کابل شبکه

با وجود این که تکنولوژی های جدیدی برای ذخیره سازی اطلاعات در بازار موجود هستند، و روز به روز کوچک تر، سریع تر و ارزان تر می شوند و حجم ذخیره سازی آن ها بیش تر می شود؛ اما هنوز هم دیسک های ذخیره اطلاعات مانند CD و DVD کاربرد فراوانی دارند. با وجود این که ذخیره اطلاعات بر روی این دیسک ها معایبی مانند حساس بودن به خش، امکان بروز مشکل در حین رایت و دشواری نسبی نوشتن و خواندن اطلاعات دارد اما در عین حال دارای مزایای مهمی چون قیمت مناسب، قابلیت حمل و نقل، سازگاری با اکثر PC ها و عمر بالا دارند.

این دیسک ها در صورت نگهداری مناسب می توانند تا مدت زیادی عمر کنند – به صورت تئوری 100 سال- و حتی از هارد دیسک های مغناطیسی نیز عمر بیشتری داشته باشند. به دلیل کاربرد وسیع CD و DVD  توانایی نوشتن اطلاعات بر روی آن ها یا رایت کردن یکی از مهارت هایی است که هر کاربر کامپیوتر باید توانایی انجام آن را داشته باشد. در این مطلب کوشیده ایم تا به صورت کامل رایت سی دی را به شما آموزش دهیم.

برای رایت سی دی و دی وی دی نرم افزارهای فراوانی مانند Nero، Ashampoo و … وجود دارند، اما خود ویندوز نیز قابلیت رایت سی دی را دارد. در ادامه ابتدا رایت سی دی با ویندوز و سپس رایت سی دی با نرم افزار Nero Express آموزش داده خواهد شد.

 

رایت سی دی و دی وی دی با استفاده از ویندوز:

 

برای رایت سی دی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1- CD یا DVD خام را درون درایو کامپیوتر قرار دهید.

2- بر روی دایور CD یا DVD دابل کلیک کنید تا کادر زیر نمایش داده شود.

 

رایت سی دی- مرحله 1

 

3- در قسمت Disk Title نامی برای دیسک خود انتخاب کنید. گزینهflash drive Like a USB را انتخاب کنید و روی گزینه Next کلیک کنید.

4- فایل هایی که می خواهید در دیسک رایت کنید را Copy کنید. سپس در درایور CD یا DVD آن را Paste کنید. می توانید به صورت Drag & Drop این کار را انجام دهید. بعد از انجام این کار فایل ها کمرنگ می شوند که نشان دهنده این است رایت سی دی انجام نشده است.

5- سپس در بالا یا پنل کنار پنجره بر روی گزینه Burn to Disc کلیک کنید تا کادری مانند شکل زیر نمایان شود.

 

رایت سی دی- مرحله 5

 

6- در قسمت Disk Title نامی برای دیسک CD یا DVD خود انتخاب کنید. در قسمت Recording Speed سرعت نوشتن اطلاعات بر روی دیسک (سرعت رایت سی دی) را مشخص کنید، سپس روی گزینه Next کلیک کنید.

نکته 1: سرعت را با توجه به سرعت نوشته شده بر روی دیسک انتخاب کنید. بهتر است سرعت را از سرعت نوشته شده بر روی دیسک کمتر انتخاب کنید. اگر دیسک شما قابلیت رایت چند باره دارد یا به اصطلاح ReWrite است این سرعت را روی 10x یا 8x قرار دهید. دقت کنید که هر چه سرعت پایین تر باشد دقت نوشتن اطلاعات بالاتر می‌رود.

نکته 2: در صورت انتخاب گزینه Close the wizard after files have been burned پس از اتمام رایت سی دی از درایو نوری خارج خواهد شد.

7- پنجره ای مانند شکل زیر نمایش داده می شود که نشان می دهد دیسک در حال رایت شدن است. پس از اتمام کار دوباره دیسک را درون درایو قرار دهید تا از رایت صحیح آن مطمئن شوید.

 

رایت سی دی- مرحله 7

 

نکته: برای رایت سی دی با استفاده از ویندوز 10 کافی است مراحل 1 تا 4 را انجام دهید. هنگامی که دیسک را Eject می کنید، ویندوز به صورت خودکار رایت سی دی را انجام می هد. 

 

آموزش رایت CD و DVD با نرم افزار Nero Express:

 

نرم افزار Nero یکی از بهترین نرم افزارهای رایت CD است و در عین حال شناخته شده ترین نام در میان نرم افزارهای رایت می باشد. Nero امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

پس از این که یک نسخه به روز از Nero را نصب کردید، به منظور رایت سی دی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1- نرم‌ افزار را اجرا کنید و وارد بخش Nero Express شوید تا پنجره زیر نمایش داده شود.

در قسمت Recorder از کشوی آن درایور CD خود را انتخاب کنید(در اینجا درایور H). قسمت Data برای رایت فایل هایی با فرمت های مختلف و یا ناشناخته استفاده می شود، در واقع مانند گزینه Like a USB flash drive در رایت کردن با ویندوز است. قسمت Music برای رایت سی دی های Audio و فایل های صوتی مناسب است. قسمت Videos برای رایت فایل های ویدیویی کاربرد دارد. قسمت Image, Project, Copy برای رایت تصاویر یا ایمیج هایی(Image) مناسب است که قبلاً از یک CD یا DVD دیگر گرفته شده است.

نکته: گزینه Use Image Recorder را غیرفعال کنید، چون این گزینه فایل ها را در فرمت img رایت خواهد کرد.

 

رایت سی دی با نرو- مرحله 1

 

2- فرض کنید می خواهیم تعدادی فایل صوتی موسیقی را رایت کنیم، وارد قسمت Music می‌شویم تا پنجره زیر باز شود.

 

رایت سی دی با نرو- مرحله 2

 

گزینه Jukebox Audio CD را انتخاب می کنیم تا پنجره زیر نمایش داده شود. فایل هایی که می خواهیم رایت شوند را با استفاده از گزینه Add اضافه می کنیم و سپس روی Next کلیک می کنیم.

 

رایت سی دی با نرو-مرحله 2

 

3- پنجره ای مانند شکل زیر باز می شود. از قسمت Writing speed می توانید سرعت نوشتن اطلاعات بر روی دیسک را تنظیم کنید. از قسمت Disk name می توانید نامی برای دیسک خود انتخاب کنید. 

با فعال کردن گزینه Verify data on disk after burning و SecurDisk surface scan پس از رایت کردن، نرم افزار به اسکن فایل های رایت شده می پردازد. با زدن تیک گزینه Allow files to be added later شما فضای باقیمانده دیسک را باز می گذارید تا بعد بتوانید فایل های دیگری را به دیسک اضافه کنید.

با اتمام تنظیمات بر روی Burn کلیک کنید تا رایت سی دی شروع شود.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫6 دیدگاه ها

    1. سلام
      خوشحالیم که رایت سی دی با ویندوز و nero رو با موفقیت انجام دادین
      ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا