سیستم عامل

آموزش کامل تنظیم صدا در ویندوز 10

تمام سیستم‌های عامل دارای قابلیت پخش صدا هستند و کاربری بسیار ساده‎ای نیز دارند. هنگامی که دو دستگاه صوتی به سیستم وصل باشد، باید مشخص کنیم که کدام دستگاه برای پخش و کدام یک جهت ضبط صدا مورد استفاده است. در این مقاله تنظیمات صدا در  ویندوزهای 7، 8 و ویندوز 10 را تشریح خواهیم کرد.

پیش فرض دستگاه های ضبط و پخش صدا در ویندوز را از کجا تغییر دهیم؟

ساده ترین مسیر برای دسترسی به تنظیمات صدا در ویندوزهای 7، 8 و 10 از مسیر نوار ابزار است. در گوشه سمت راست نوار ابزار، کنار تاریخ و ساعت، آیکونی به شکل بلندگو قرار دارد، برای دسترسی به پنجره Sound روی این آیکون راست کلیک کنید.

تنظیمات صدای ویندوز / sound icon
sound icon

پس از راست کلید گزینه‎هایی به شرح زیر ظاهر می‌شود.

تنظیمات صدای ویندوز / sounds
sounds
  1.  Open Volume Mixer (تغییر سطح صدای برنامه‌ها و سیستم)
  2.  Playback Devices (نمایش لیستی از دستگاه‎های پخش صدای متصل به سیستم) برای تغییر دستگاه پیش فرض پخش صدا باید وارد این بخش شوید.
  3.  Recording Devices (نمایش لیستی از دستگاه‎های ضبط صدای متصل به سیستم) برای تغییر دستگاه پیش فرض ضبط صدا باید وارد این بخش شوید.
  4.  Sounds (تنظیمات صداهای ویندوز در بخش‌های مختلف)
  5. Troubleshoot Sound Problems (این گزینه تنها در ویندوز 10 دیده می‎شود که برای رفع مشکل‌های مرتبط با پخش صدا در ویندوز است)

گزینه پایانی باز شده در این منو در ویندوزهای 7 و 8 با ویندوز 10 متفاوت است. این مورد در ویندوز 7 و 8 با عبارت (Volume Control Options) نشان داده می‌شود. در این بخش تنظیم دستگاه پخش صدا تعبیه شده است و با کلیک روی آن وارد بخش Volume Mixer خواهید شد.

تنظیمات صدای ویندوز / sounds
sounds

راه دیگری که برای دسترسی به بخش تنظیمات صدا وجود دارد، جستجوی عبارت Sound در منوی استارت ویندوز 10 و انتخاب گزینه sound است.

تنظیمات صدای ویندوز / search sound
search sound

این مورد در ویندوز 8 و 7 متفاوت است که با جستجوی عبارت “Audio Devices” روی گزینه “Manage Audio Devices” کلیک کنید تا وارد پنجره تنظیمات ویندوز شوید.

تنظیمات صدای ویندوز / audio device win10
audio device win10
تنظیمات صدای ویندوز / manage audio devices
manage audio devices

پنجره صدا در تمامی ویندوزهای 7، 8 و 10 شبیه به شکل زیر است.

تنظیمات صدای ویندوز / playback
playback

تنظیمات مربوط به صدا و تغییر دستگاه‌های پیش فرض ضبط و پخش صدا در این پنجره صورت می‌گیرد.

در پنجره Sound و تب “Playback” دستگاه‌های پخش متصل به سیستم قابل مشاهده است. دستگاهی که تیک سبز در کنار خود دارد دستگاه پیش فرض برای پخش صدا است. اگر  پیکان قرمز در  کنار دستگاه‌ها وجود داشته باشد نمایانگر دستگاه‌های فاقد متصل است.

برای تغییر دستگاه پیش فرض، روی گزینه مورد نظر کلیک کرده و با انتخاب گزینه “Set Default” پایین پنجره سمت راست، دستگاه مورد نظر شما به عنوان پیش فرض انتخاب می‌شود. در نهایت برای ثبت این تغییر گزینه OK در پایین پنجره Sound را کلیک کنید.

تنظیمات صدای ویندوز / speakers
speakers

شخصی‌سازی منبع صدای خروجی

با این فرض که یک اسپیکر به همراه هدست به سیستم متصل است، می‌خواهیم هنگام ارتباط به وسیله اسکایپ، صدای تماس از هدست شنیده شود. برای این کار ابتدا روی هدست کلیک کرده، حال برای انتخاب آن به عنوان دستگاه پیش فرض ارتباطی، گزینه فلش کنار دکمه “Set Default” را فشرده و گزینه “Default Communication Device” را انتخاب کنید. با این کار دستگاه پیش فرض ارتباطی به هدست تغییر خواهد کرد. همانطور که در عکس قابل مشاهده است آیکون سبز رنگ تلفن، کنار دستگاه ارتباطی انتخاب شده قرار دارد.

تنظیمات صدای ویندوز / chose defultchose defult

در این قسمت نیز برای ثبت تنظیمات روی گزینه OK کلیک کنید. تا ضمن ثبت تغییرات از پنجره Sound خارج شوید.

تعیین دستگاه پیش فرض ضبط صدا در ویندوز

برای تعیین دستگاه پیش فرض ضبط صدا، وارد پنجره Sound شده و به تب “Recording” بروید تا دستگاه‌های ضبط موجود را مشاهده کنید. برای این کار کافی است همانند مورد قبلی عمل کنید.

تنظیمات صدای ویندوز / defult communication deviceDefault Communication Device

تست میکروفن و اسپیکر در ویندوز 10

در تست سلامت میکروفن ابتدا وارد پنجره Sound و تب “Recording” شده و در میکروفن فوت کنید. اگر نشانگرهای دستگاه مورد نظر شما سبز شد، نشان‌دهنده عملکرد صحیح میکروفن است. در صورت سبز نشدن نشانگرها، ابتدا چک کنید میکروفن در حالت Mute یا غیرفعال نباشد. برای بررسی این مورد روی گزینه “properties” کلیک و به تب “Levels” بروید.
اگر مکان نشانگر روی قسمت چپ باشد آن را به سمت راست بکشید و دوباره امتحان کنید.

تنظیمات صدای ویندوز / volume properties
volume properties

اگر با انجام موارد بالا نتیجه‌ای حاصل نشد، در تب Sounds روی گزینه “Configure” کلیک کنید. با این کار وارد پنجره “Ease of Access” در کنترل پنل خواهید شد. با کلیک بر روی گزینه “Set up Microphone”، تنظیمات میکروفن شما به صورت خودکار انجام خواهد شد.

تنظیمات صدای ویندوز / speech Recognition
Speech Recognition

رفع مشکل عدم نمایش دستگاه های ضبط و پخش

در مواردی که دستگاه پخش دچار مشکلاتی مانند اتصال نادرست، نصب درایور اشتباه یا غیر فعال شده باشد، در لیست دستگاه‌های پنجره Sound نمایش داده نمی شوند. برای مشاهده این دستگاه‎ها در تب Playback یا Recording در قسمت خالی پنجره راست کلیک کنید. با انتخاب گزینه “Show Disabled Devices” تمام دستگاه‌های دارای مشکلات بیان شده، نمایش داده می شود.

تنظیمات صدای ویندوز / recording
recording

در انتها درباره تنظیمات نرم‌افزاری برای دسترسی‌های کاربر به ویندوز، توضیحاتی را ارائه کردیم. اگر برای حل مشکل صدای ویندوز 10 در این مقاله به نتیجه نرسیدید پیشنهاد می‌کنیم اسپیکر و میکروفن را ابتدا از نظر سخت‌افزاری بررسی کرده و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
علی

مهندس من ۲ تا اسپیکر دارم به کامپیوتر وصل میکنم ۲ تاش هم کار میکنه سالمه ولی این کابلی که از کامپیوتر به باند وصل شده یکیش قرمز و دیگر سفید این قرمز کارمیکنه ولی سفید نه کابل تازه خریدم اونم اونجوری شد

MMD

سلام خسته نباشید
با اینکه تلویزیون با HDMI به کامپیوتر وصله ولی کنار ایکون پلی بک HDMI پیکان قرمز خورده
و گزینه هایی که ذکر شده در متن بالا غیر فعاله

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا