ویندوز

آموزش کامل تنظیمات صدا در ویندوز

خرید کابل شبکه

تمام سیستم‌ عامل‌ها قابلیت پخش صدا دارن و رابط‌ کاربری اون‌ها بسیار ساده‌ هست. وقتی که دو دستگاه صوتی به سیستم وصل باشن، باید مشخص کنیم کدوم دستگاه برای پخش و کدوم برای ضبط صدا استفاده بشه. در این مقاله، آموزش تنظیم صدا در ویندوز 7، 8 و 10 و نحوه‌ برطرف کردن مشکلات مربوط به تنظیمات صدا در ویندوز رو به شما توضیح می‌دیم تا زمانتون رو برای سروکله زدن باهاش هدر ندین.

دسترسی به تنظیمات صدا

ساده‌ترین مسیر برای دسترسی به تنظیمات صدا در ویندوز مسیر نوار ابزاره. در گوشه‌ سمت راست تسکبار ویندوز، کنار تاریخ و ساعت، آیکونی به شکل بلندگو قرار داره؛ برای دسترسی به پنجره‌ Sound روی این آیکون راست کلیک کنید (مطابق شکل 1).

شماره 1

برای آشنایی با نوار ابزار و کاربردهاش، مقاله‌ نوار وظیفه ویندوز چیست + تنظیمات Windows Taskbar رو مطالعه کنید.

بعد از راست کلیک، گزینه‌‎هایی مثل تصویر شماره 2 ظاهر میشه و شما باید روی گزینه‌ Sounds کلیک کنید.

 1.  Open Volume Mixer: تغییر سطح صدای برنامه‌ها و سیستم.
 2.  Playback Devices: نمایش لیستی از دستگاه‌‎های پخش صدای متصل به سیستم. برای تغییر دستگاه پیش‌فرض پخش صدا باید وارد این بخش بشید.
 3.  Recording Devices: نمایش لیستی از دستگاه‎‌های ضبط صدای متصل به سیستم. برای تغییر دستگاه پیش‌فرض ضبط صدا باید وارد این بخش بشید.
 4.  Sounds: تنظیمات صدای ویندوز در بخش‌های مختلف
 5. Troubleshoot Sound Problems: این گزینه تنها در ویندوز 10 دیده میشه که برای رفع مشکل‌های مرتبط با پخش صدا در ویندوز ازش استفاده میشه.
شماره 2

گزینه‌ پایانی این منو در ویندوزهای 7 و 8 با ویندوز 10 متفاوته. این مورد در ویندوز 7 و 8 با عبارت Volume Control Options نشون داده میشه. در این بخش، تنظیمات دستگاه پخش صدا تعبیه شده و با کلیک روی‌ اون وارد بخش Volume Mixer میشید.

شماره 3

تنظیمات صدا ویندوز در پنجره Sound

پنجره‌ صدا در تمام ویندوزهای 7، 8 و 10 شبیه شکل زیره و تمام تنظیمات صدا در ویندوز و تغییر دستگاه‌های پیش‌فرض ضبط و پخش صدا در این پنجره انجام میشه. این بخش چهار سربرگ داره که در ادامه هرکدوم رو به صورت جدا بررسی می‌کنیم.

تنظیمات صدا
شماره 4

1. playback

در پنجره‌ Sound و تب Playback میشه دستگاه‌های پخش متصل به سیستم رو دید. دستگاهی که کنارش تیک سبز داره، دستگاه پیش فرض پخش صداست. اگر کنار دستگاهی پیکان قرمز باشه یعنی اون دستگاه متصل نیست. در این بخش میشه دستگاه پیش فرض پخش صدا رو مشخص یا منبع صدای خروجی رو شخصی‌سازی کرد که در ادامه بهتون میگیم چجوری.

تغییر دستگاه پیش فرض پخش صدا

برای تغییر دستگاه پیش فرض، روی دستگاه مورد نظر کلیک کنید و با انتخاب گزینه‌ Set Default در سمت راست پایین پنجره دستگاه شما به‌عنوان پیش فرض انتخاب میشه. در نهایت برای ثبت این تغییر روی گزینه‌ OK در پایین پنجره‌ Sound کلیک کنید.

تعیین دستگاه پیش فرض پخش صدا در تنظیمات صدا در ویندوز
شماره 5

شخصی‌سازی منبع صدای خروجی

در متصل کردن اسپیکر به لپ تاپ فرض کنید که یک اسپیکر به همراه هدست به سیستم متصله و تصمیم دارید هنگام ارتباط با اسکایپ، صدای تماس رو از هدست بشنوید. برای فعال کردن این قابلیت، باید اول روی هدست کلیک کنید. بعد برای انتخاب اون به‌عنوان دستگاه پیش فرض ارتباطی گزینه‌ فلش کنار دکمه‌ Set Default رو بزنید و گزینه‌ Default Communication Device رو انتخاب کنید. با این کار دستگاه پیش فرض ارتباطی به هدست تغییر پیدا می‌کنه.

تعیین دستگاه پیش‌فرض برای برقراری ارتباطات
شماره 6
همون‌طور که در عکس شماره 6 می‌بینید، آیکون سبزرنگ تلفن، کنار دستگاه ارتباطی انتخاب‌شده قرار داره.

در این قسمت هم برای ثبت تنظیمات روی گزینه‌ OK کلیک کنید تا ضمن ثبت تغییرات از پنجره‌ Sound خارج بشید.

رفع مشکل عدم نمایش دستگاه‌های ضبط و پخش

در مواردی که دستگاه پخش دچار مشکلاتی مانند غیرفعال شدن، اتصال نادرست یا نصب درایور اشتباه شده باشه، در لیست دستگاه‌های پنجره‌ Sound نمیشه اون‌ها رو دید. برای مشاهده‌ این دستگاه‎ در تب Playback یا Recording در قسمت خالی پنجره راست کلیک کنید. گزینه‌ Show Disabled Devices یا Show Disconnected Devices رو انتخاب کنید تا تمام دستگاه‌ها نمایش داده بشن. برای اینکه فرایند نصب درست انجام شده باشه، به نکات نصب ویندوز 11 توجه کنید و یا این کار رو به متخصصش بسپارید.

شماره 7

2. Recording

می‌تونید در تب Recording دستگاه‌های ضبط صدای متصل به سیستم رو ببینید. دستگاه‌‌هایی که کنارشون تیک سبز دارن، دستگاه پیش فرض برای پخش صدا هستن. اگه پیکان قرمز کنار دستگاهی وجود داشته باشه یعنی اون دستگاه متصل نیست. در این بخش میشه دستگاه پیش فرض ضبط صدا رو تعیین یا میکروفون رو تست کرد.

اگر دستگاهی دارید که در قسمت PlayBack یا Recording نمایش داده نمیشه، مراحل بخش «رفع مشکل عدم نمایش دستگاه‌های ضبط و پخش» رو دنبال کنید

تعیین دستگاه پیش فرض ضبط صدا در ویندوز

برای تعیین دستگاه پیش‌فرض ضبط صدا، وارد پنجره‌ Sound شده و به تب Recording برید تا دستگاه‌های ضبط موجود رو ببینید. روی گزینه‌ مورد نظر کلیک کنید و با انتخاب گزینه‌‌ ‎ Set Default از پایین پنجره‌ سمت راست، دستگاه مورد نظر شما به‌عنوان پیش فرض انتخاب میشه.

تعیین دستگاه پیش فرض ضبط صدا
شماره 8

تست میکروفون و اسپیکر در ویندوز 10

در تست سلامت میکروفون ابتدا وارد پنجره‌ Sound و تب Recording شده و در میکروفون فوت کنید. اگر نشانگرهای دستگاه مورد نظر شما سبز شد، عملکرد میکروفون درسته. در صورت سبز نشدن نشانگرها، ابتدا چک کنید میکروفون در حالت Mute یا غیرفعال نباشه. برای بررسی این مورد روی گزینه‌ properties کلیک کنید و به تب Levels برید.
اگر مکان نشانگر روی قسمت چپ بود اون رو به سمت راست بکشید و دوباره امتحان کنید (طبق تصویر شماره 9).

تست سلامت میکروفون
شماره 9

طبق ترفندهای ویندوز 10، اگر با انجام موارد بالا نتیجه‌ای حاصل نشد، در تب Sounds روی گزینه‌ Configure کلیک کنید. با این کار وارد پنجره‌ Ease of Access در کنترل پنل میشید که در تصویر شماره 10 مشاهده می‌کنید. با کلیک روی گزینه‌ Set up Microphone، تنظیمات میکروفون شما به‌صورت خودکار انجام میشه.

تنظیمات میکروفون، تنظیمات صدا در ویندوز
شماره 10

اگر میکروفونتون همچنان مشکل داره، مقاله‌‌ رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10 رو مطالعه کنید که به‌صورت اختصاصی این موضوع رو آموزش میده.

3. Sounds

در این بخش می‌تونید صداهای مختلف رو برای رویدادهای ویندوز انتخاب کنید. مثلا اگر تصمیم دارید برنامه‌ای موقع باز شدن صدای خاصی داشته باشه (طبق تصویر شماره 11)، اول در قسمت Program Events گزینه‌ Open Program رو انتخاب کنید و بعد در قسمت Sounds روی فلش به سمت پایین کلیک کرده و از بین صداهای پیشنهادی یکی رو انتخاب کنید.

تعیین صدا برای رویدادهای ویندوز
شماره 11

با گزینه‌ Brows می‌تونید صدایی رو خارج از این لیست و از پوشه‌ای جداگانه انتخاب کنید. در نهایت با انتخاب گزینه‌ Apply تغییرات ذخیره میشن.

فرمت صدا باید wav باشه. این فرمت رو در مقاله‌ آشنایی با فرمت‌های رایج فایل‌های کامپیوتری بهتون معرفی کردیم.

برای حذف صدایی که قبلا روی یک رویداد خاص گذاشتید، در قسمت Program Events روی اسم اون رویداد و بعد در قسمت Sound روی فلش به سمت پایین کلیک کنید و گزینه‌ None و بعد هم Apply رو انتخاب کنید (طبق تصویر شماره 12).

برداشتن صدا از رویدادی خاص در تنظیمات صدا در ویندوز
شماره 12

4. Communications

در این بخش 4 نوع تنظیمات برای زمان استفاده از سیستم هنگام تماس تلفنی وجود داره.

 • Mute all other sounds: با انتخاب این گزینه هنگام برقراری تماس با سیستم، تمام فعالیت‌های صوتی دیگه غیرفعال میشن.
 • Reduce the volume of other sounds by 80%: با انتخاب این گزینه، زمان برقراری تماس تلفنی با سیستم، صداهای دیگه 80 درصد کم میشن.
 • Reduce the volume of other sounds by 50%: با انتخاب این گزینه، زمان برقراری تماس تلفنی با سیستم، صداهای دیگه 50 درصد کم میشن.
 • Do nothing: با انتخاب این گزینه، زمان برقراری تماس تلفنی با سیستم، هیچ تغییری تو صداهای دیگه ایجاد نمیشه.

بعد از انتخاب یکی از گزینه‌های بالا، روی گزینه‌ Apply کلیک کنید.

تنطیمات صدا در ویندوز برای برقراری تماس
شماره 13

رفع مشکلات صدا در ویندوز

در این بخش چند راه‌‌حل رو برای رفع مشکلات تنظیمات صدا در ویندوز به شما ارائه میدیم تا اگر با مراحل قبل به نتیجه نرسیدید این روش‌ها رو هم امتحان کنید.

 • در مرحله‌ اول، چک کنید تا صدای ویندوز قطع نباشه. برای این کار مثل تصویر شماره 14 در نوار ابزار روی آیکون بلندگو کلیک‌راست کنید و گزینه‌ Open Volume mixer رو انتخاب کنید. بعد اهرمی رو که در قسمت Drvice و Applications قرار داره، به سمت بالا بکشید.
شماره 14
 • اسپیکر، میکروفون و کابل‌های صدا رو از نظر سخت‌افزاری بررسی و از سلامت اون اطمینان پیدا کنید.
 • اگر ویندوزتون خیلی‌وقته آپدیت نشده، اون رو با استفاده از آموزش آپدیت درایورها در ویندوز 10، آپدیت کنید.
 • ممکنه که درایور صدا با سخت افزار هم‌خونی نداشته باشه. باید درایورهاتون رو آپدیت یا دوباره نصب کنید. برای این کار مثل تصویر شماره 15، اول Device Manager رو در منوی استارت جست‌وجو کنید و اون رو باز کنید.
پیدا کردن Device manager
شماره 15

در قدم بعدی، روی قسمت Sound, video and game controllers کلیک کنید تا زیرمجموعه‌هاش مشخص بشه. حالا با کلیک راست روی درایورها می‌تونید اون‌ها رو Update یا Unistall کنید (تصویر شماره 16).

Update یا Unistall کردن دراورها
شماره 16

اگر درایور رو Uninstall کردید، سیستم رو Restart کنید تا دوباره درایورها رو تشخیص بده.
 • در آخر اگر با مراحل بالا مشکل برطرف نشد، مطابق تصویر شماره 17، گزینه‌ Troubleshoot sound problems رو انتخاب و مراحلش رو دنبال کنید تا ویندوز به‌طور خودکار مشکل رو شناسایی و برطرف کنه.
شماره 17

تنظیمات صدا در ویندوز 11

تنظیمات صدا در ویندوز 11 هم به اندازه همان تنظیمات در ویندوزهای دیگه مثل ویندوز 10 ساده هست و تفاوت ویندوز 10 و 11 در تنظیم صدای ویندوز چندان زیاد نیست. در ویندوز 11 هم روش‌های مختلفی برای تنظمات صدا وجود داره که دو مورد از این روش‌ها استفاده از تنظیمات صدای قرار گفته در نوار وظیفه ویندوز و ورد به تنظیمات از طریق کنترل پنل هست.

حرف آخر

برای استفاده از ویندوز، صدا نقشی مهم و اساسی داره از فیلم دیدن بگیر تا تماس یا پخش موسیقی. اگه در این زمینه اختلالی پیش بیاد و ندونیم چجوری برطرفش کنیم، خیلی آزاردهنده میشه. در این مقاله سعی کردیم نحوه‌ انجام تنظیمات صدا در ویندوز و رفع مشکلات صدا رو به شما آموزش بدیم. امیدواریم این مقاله براتون مفید بوده باشه؛ باز هم اگر سوالی داشتید خوشحال میشیم اون رو با ما در میون بذارید.

دانلود فایل PDF این مقاله:

فایل PDF مقاله

سوالات متداول

چجوری به تنظیمات صدا در ویندوز دسترسی پیدا کنیم؟

با کلیک راست روی آیکون بلندگو در نوار ابزار و انتخاب گزینه‌ Sounds

چجوری دستگاه پیش فرض پخش یا ضبط صدا رو تغییر بدیم؟

در پنجر‌ه‌ Sound تب Playback یا Recording اول روی دستگاه موردنظر و بعد رو گزینه‌ Set Default کلیک کنید.

اگه دستگاه‌های ضبط و پخش در پنجره‌ی Sound نشون داده نشه چیکار کنیم؟

در تب Playback یا Recording در قسمت خالی کلیک‌ راست کنید و گزینه‌‌های Show Disable/Disconnected Divices رو با کلیک کردن فعال کنید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫135 دیدگاه ها

 1. سلام. ببخشید من یک مشکلی داشتم. ویندوز لپ تاپ من 7 هست. تو Skype و Google Meet وقتی تماس تصویری برقرار می کنم صدای اونا واسه من پخش می شه ولی صدای من هرکاری می کنم برای طرف مقابلم پخش نمی شه. محبت می کنید راهنمایی بفرمایید چه کار باید بکنم؟ مربوط به قدیمی بودن ویندوز هست یا راه حلی داره؟ با تشکر

 2. سلام وقت بخیر لپ تاپ من زود زود یه صدای تیک تیک میده از چه چیزی میتونه باشه بع نظرتون

 3. با سلام ودرود . میخواستم با نرم افزار A power Record همزمان دوفیلم را نمایش فایل تصویری را ضبط کنم .البته این نرم افزار را دوبار کپی کردم وضبط میکند ولی صدا ها ترکیب و قاطی میشود.چکار باید بکنم که صدای هر فیلم با دیگری ترکیب و مخلوط نشود.آیا می توان کارت صدارا دوبار اجرا کرد ؟ یا بصورت دالبی یا غیر استریو ازهر بلندگوی سمت چپ و راست نمایش یک فایل تصویری را شنید . متشکرم از تسریع در پاسخ تان . البته سیستم لپ تاپم ویندوز 10 و لی سیستم میکس صدا نداره.شاید باید اون نرم افزار میکس بریزم و تفکیک صدا چطوری صورت بگیرد.بینهایت سپاس لطفا سریهتر پاسخ فرمایید. متشکرم. ج آ

 4. سلام من وقتی هدزفری میزارم و صدا های 8 بعدی پلی میکنم دیگه اون ها حالت 8 بعدی ندارن ولی قبلا میشد میخواستم بدونم علتش چیه و چطور باید برگردونم به حالت اولیه

 5. سلام با تشکر از مطلب خوبتون .
  ایکون صدا روی تسک بار ویندوزم دیده نمیشه از بخش notifications area هم وارد شدم که گزینه نشون دادن ایکون صدا رو فعال کنم که به طرز عجیبی خودش کلا غیرفعال بود و اصلا امکان انتخاب گزینه on رو نداشت . ممنون میشم راهنمایی ام کنین چجوری درستش کنم . بسیار متشکرم .

 6. سلام خسته نباشید از کامپیوتر ویندوز 10 استفاده میکنم. همیشه از طریق تبدیل (USB به هندزفری) از هندزفری استفاده میکنم اما یه دفعه صدا قطع شد و چک کردم دیدم اون گزینه ای که باید اسپیکر باشه گزینه ی digital Audio رو نشون میده هر کاری هم میکنم برنمیگرده روی گزینه اسپیکر

  1. سلام رضا جان
   اگه قبلا کار میکرده و شما تغییری در سیستمون ایجاد نکردی، به احتمال زیاد ایراد سخت افزاری هست، سخت افزارهای درگیر مثل تبدیل و هندزفریتو چک کن، موفق باشی

   1. سلام وقتی باند رو وصل میکنم به کامپیوتر اهنگ پخش میکنم ولم نداره و صدا تیز هستش
    اما به گوشی وصل میکنم باند رو ولم داره و عالی هستش باید چیکار کنم که روی کامپیوترهم ولم داشته باشه

  1. سلام
   در همان بخش که گزینه هدفون رو پاک کردین، گزینه‌ای برای ادد کردن مجدد وجود داره. مسیر رو یک بار دیگه طی کرده و هدفون رو دوباره ادد کنید
   موفق باشید

 7. با سلام
  ویندوز من 10 هستش با کابل HDMI با کامژیوتر وصل هستم صدا ندارم اون گزینه ست دیفالت که شما میگین خاموشه فعال نمیشه کلا و بعد اینکه من 2 مورد تو لیست ژلی بکم دارم که یکیش فعال اون یکی که مال کابل HDMI تلویزیونه NOT Plugged in نوشته زیرش
  نمیدونم چیکار کنم ویندوزم اپدیته و درایو صدام رو هم اپدیت کردم

 8. سلام وقت بخیر.من روی آیکون بلنندگو راست کلیک میکنم هیچ اتفاقی نمیافته .تنظیم میزان صدای نماد بلندگو کار نمیکنه و باید از صفحه کلید اینکار رو انجام بدم.علت چیه ؟؟؟؟

  1. سلام نرگس عزیز
   احتمالا باگ نرم افزاری داری و با عوض کردن ویندوز درست میشه یا اینکه نرم افزاری نصب کردی که داره مشکل ایجاد میکنه. در حالت کلی اگر که با کیبورد میتونی صدارو تنظیم کنی بهتره که با همون کار کنی.

 9. سلام من روی صدای لپ تاپم یک ضبدر قرمز هست وهرچیزی رو میخوام گوش بدم صدا نداره لطفا خیلی زود بهم جواب بدید چطوری درستش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟

 10. سلام وقت بخیر… موقع تغییر ولوم صدا در ویندوز 10 یه صدایی از ویندوز پخش میشه نشون دهنده اینه که بگه صدا تا چقدر داره تغییر میکنه.. این صدا برای من خیلی روی اعصابه.. میخوام ببینم چطور میتونم غیر فعالش کنم… ممنون

 11. سلام وقت بخیر خسته نباشین…عزیز روی گزینه volum پایین نوارابزار دسکتاب من یه ضربدر قرمز خورده وداخل Device Manager هم رفتم اونجا گزینه Audio dh sound وجود نداشت…ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. سلام خسته نباشید روی لپ تاپم هر چی بازی میریزم تمام صدا ها میاد غیر صدای کارکتر مشکل چیه

 13. سلام ببخشید من میکروفن دارم و وقتی که میکروفن را فعال می کنم و تو میکروفن حرف می زنم صدا توی حدست میاید
  ممنون

 14. سلام من مشکل صدا دارم درایورامو تازه ابدیت کردم درایور ریلتکه مشکلم نمیدونم چیه اصلا صدا نداره کامپیوترم.ویندوزم 10 هست.داخل دیوایس منیجر که میرم و روی audio input and output کلیک میکنم هدفون و اسپیکرام رو نمیتونم ببینم.نه جک های عقب نه جلو صدا ندارند.کامپیوترم رو با hdmi زدم به tv بعد اهنگ پخش کردم از باند های تلویزونم صدا میومد و مشکل نداشت ولی جک ها ایراد دارند چطوری درستش کنم؟

  1. سلام
   طبق چیزی که نوشتی و نظر خودت صد در صد جک های صدات ایراد دارن. باید ببری پیش تعمیرکاران سخت افزار کامپیوتر

 15. سلام من تنظیمات لب تابمو بهم زدم
  نمیدونم چیکار کردم وقتی میرم تو دیسکورد کسی حرف‌میزنه‌خودش صداها و بالا پایین میکنه

 16. سلام من نمیدونم چی زدم هر کاری انجام میدم باصدا اعلام‌ میشه مثلا میگه رفتی رو وی چی آن رفتی رو دسکتاپ و … اعصابم رو خورد کرد از بس حرف زد چی کنم قطع شه

 17. سلام ببخشید من وقتی اهنگ میزارم یا فیلم پخش میکنم در لپ تاپ و با دکمه های کیبورد میخوام صدا رو کم و زیاد کنم نمیشه یعنی روی صفحه میزنه که الان شما داری صدا رو کم و زیاد میکنی ولی تغییری توی صدایی که پخش میشه نداره ، قبلا لپ تاپم اینطوری نبود نمیدونم چیشده. اگه میشه راهنمایی بفرمایید که باید چیکارکنم.

 18. وقتی با هنسفری و هدفون از جلو وصل میکنم فقط صدای موسیقی میاد و صدای خواننده محو میشه هدفون و هندزفری هم مشکلی ندارن برای درست کردنش مجبور میشم نصفه داخل بکنم و بازی بازی کنم

  1. سلام امیرحسین
   چیزی که به نظر میاد، اگر تمام تنظیمات سیستم شما و هدفون و هندزفری شما سالم باشه، احتمالا ورودی سیستم شما که بهش هدفون وصل میشه خراب شده باشه.
   این مشکل نرم افزاری نیست و باید از لحاظ سخت افزاری بررسی بشه.

 19. من هر کاری میکنم درایور لپتابم آپدیت نمیشه میزنم رو آپدیت خودکار ولی میاد رو یه چیزی شبیه ساعت که اخطار روشه ویندوزم ۱۰ ۶۴ بیتیه

 20. سلام خسته نباشید من تازه میکروفن با کارت صدا گرفتم وقتی وصل میکنم میکروفن رو به کارت صدا فقط تو نرم افزار اف ال از اف ال Asio صدا پخش میشه اگه اطلاعی دارید به من کمک کنید کل لپتاب رو تنظیماتشو انقد دستکاری کردم خسته شدم

 21. سلام، صدای پس زمینه رو چجوری باید حذف کرد؟ موقع مکالمه یا چت کردن بدون اینکه محیط صدایی داشته باشه صدایی که گوش میدم برای مخاطب میره

 22. سلام در هنگام سیو کردن صدا و تصویر از دسکتاپ صدای خش خش میاد قبلا لپ تاپ من اینجوری نبود الان تازه اینجوری شده چطوری برطرف کنم

 23. مسیستم من موقع پخش موسیقی زیر صداها رو واضح تر از صدای خواننده اصلی پخش می کنه و این خیلیآزار دهنده است میتونید در مورد تنظیمش کمکم کنید

 24. سلام من الان لپتابم فقط یه ایکون صدا داره الانم هرچه وصل میکنم ایکون جدا نمایش نمیده ، و فقط جایگزین این میشه، من قبلا انتخاب آیکون داشتم الان حتی تیک Show Disconnected Devices هم که زدم هیچ ایکونی رو حتی غیر فعال هم نشان نمیده فقط همون یه ایکونه اگر ممکنه رهنمایی کنید ممنون میشم

 25. سلام
  من چند روز قبل درایور صدای رو توی ویندوزم اپدیت کردم اما بعد از اون صدای خیلی ضعیف شده
  ممنون میشم کمکم کنید

 26. سلام من صدای ریتم آهنگ رو دارم د صدای خود خواننده برام کمه چطور به حالت اول برگردونم؟

 27. سلام.من ویندوز ده نصب کردم ولی تو پلی بک فقط اچ دی ام ای هست و چیز دیگه نیست منم میخوام از اسپیکر ساده استفاده کنم

 28. سلام. یه سوال. حتی در سایتهای انگلیسی هم راه حل پیدا نکردم.
  وقتی یه وویس یا ویدیو را با لب تاپ رکورد میکنم با لب تاپ که باز میکنم مشکلی نداره ولی در گوشی صدا نداره و جالب اینکه در گوشی با هندزفری صدا داره بدون هندزفری نداره.
  مشکل از گوشی نیست چون با گوشی های مختلف تست کردم

 29. سلام خسته نباشید،ببخشین یه سوال داشتم از خدمتتون،وقتی لپتاپ رو روشن میکنم یه میکروفون قسمت پایین سمت راست تو تسکبار ظاهر میشه و تمام صداهای بیرونی رو مانیتور میکنه هر کار کردم نتونستم رفع کنم این مشکلو.ممنون میشم راهنماییم کنید

 30. سلام خسته نباشید من هندزفریم سالم هستش ولی وقتی به لپتاپ وصل میکنم از یکی از گوشی هاش صدا پخش نمیشه باید چیکار کنم ممنون میشم جواب بدین

 31. سلام وقت بخیر . عذر میخوام مدتیه فایل های صوتی که خودم ضبط کردم بعد از گذر زمان تند پخش میشه و از سرعت عادی که خودم خوندم صوت رو خارج شده و صدا تند شده . شما میدونید علت چیه و چکار کنم این مشکل رفع بشه ؟

 32. سلام خسته نباشید من ویندوزم 10 هستش و اینکه فقط از یک بلندگوصدا خارج میشه . حتی از قسمت sound اسپیکر رو تست کردم ولی خب باز صدا از یک بلندگو خارج میشه دستگاهی که در دسترس دارم و دچار مشکل شده لپ تاپ هستش .ممنون میشم کمکم کنید

 33. سلام من ویندوز10 دارم و وقتی موزیکم رو با یک پلیر مانند وی ال سی یا دیگر پلیرها پخش میکنم اگر همزمان یک پلیر یا برنامه ای دیگه باز کنم بصورت اتوماتیک صدای پلیر قبلیم میره تو پسزمینه و ضعیف میشه.الان کی ام پلیرم بالا بود و پادکست پخش میکرد و به محض اینکه برنامه پریمیر رو باز کردم صدای پادکستم رفت تو پایینترین میزان و تو پسزمینه شنیده میشد.راهی داره این سوییچ کردن رو برنامه ای که بالا هست رو غیر فعال کنم؟

 34. سلام خسته نباشيد اول اينكه ممنون بابت مطالب مفيدتون و اگر كمكم كنيدممنون ميشم.
  من صدا ها رو فقط با هدست گوش ميكنم و از وقتي ويندوزم و حذف و نصب كردم صداها خيلي ضعيف ،كم و بي كيفيت شده حتي موقع بازي به زور صداي دوستامو ميشنوم
  ممنون ميشم كمك كنيد

 35. سلام
  زمانی که من هدفون میزنم تمام صدا های سیستمم وارد میکروفونم میشه
  مثلا اگه با دوستم تو دیسکورد باشه هم زمان فیلم هم پخش کنم صدای فیلمم برای اونم میره و زمانی که میکروفون رو از خود هدفون میوت میکنم هم حذف نمیشه ولی زمانی که دیوایس میکروفونم رو Disable میکنم درست میشه
  چکار کنم؟؟

  1. سلام امیرحسین
   طبق آموزش مقاله وارد تنظیمات صدا شو و تو بخش Recording چک ببین میکروفونت ورودی پیش‍فرضه یا نه. اگر نبود روی میکروفن کلیک‌راست کن و Set as default رو بزن.

 36. سلام وقتتون بخیر.. من مدتی بود که صدای اسپیکر لپ تاپم قطع شده بود.. درایو های صدا رو آنیستال کردم و بعد دوباره نصب کردم صدای اسپیکر وصل شد اما الان وقتی هدفون یا هندزفری با کابل به لپ تاب وصل میکنم صدا بازم از توی اسپیکر پخش میشه.. ویندوزم 7هست. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   نکته‌هایی که تو بخش (تنظیمات مختلف صدا در پنجره‌ی Sound) تو مقاله گفتیم رو انجام دادی؟ یعنی از تنظیمات صدا تو بخش playback، هندزفریت روی حالت پیش فرض صدای خروجی بزاری. (گزینه‌ی Set default)

 37. سلام وقت بخیر ، جدیدا هدست رو که وصل میکنم تمام صداهای تو بازی پخش میشه از هدست به جز صدا هم تیمی ها که صحبت میکنیم ، صدای هم تیمی ها از تو بلندگو پخش میشه و از تو هدست پخش نمیشه، میکروفون هم سالمه صدا روانتقال میده ، ویندوز ۱۰ ام و هدست با یو اس بی وقل میشه ، درایور کارت صدا هم پاک کردم اخرین ورژن رو نصب کردم فرقی نکرد ، نمیدونم چه نمظیماتی رو عوض کردم لطفا راهنمایی کنید مرسی .

    1. این کار رو انجام بده و اگه درست نشد به ما خبر بده
     وارد تنظیمات صدا شو، برو تو تب Communication و روی دستگاهی که نوشته شده USB PnP Device راست‌کلیک کن. بعد هم عبارت Set as Default Communication Device رو انتخاب کن.

 38. سلام من هندرفریم سالمه هیچ مشکلی نداره و وقتی به لپتاب وصله و حرف میزنی صدا خیلی کم از طریق میکروفون میره ولی این مشکل تو گوشی نیست میشه راهنمایی کنید چیکار کنم.

  1. سلام علی
   شاید Input صدای ویندوزت روی میکروفون لپتاپت تنظیم شده. از تنظیمات صدا قسمت Input رو چک کن.

 39. مال من اصلا بخش پلی بک و رکوردینگ نیست نوشته
  no audio devices are installed
  ممنون میشم بگید چیکار کنم

  1. سلام امیررضا
   امکان داره اتصال هدفون یا اسپیکرت با سیستم برقرار نباشه. یا درایورهات آپدیت نشده باشن.

 40. سلام
  برای من صدای هد ست هم قفل شده یه فلش رو به پایینه قرمز میاد چیکارش کن راهنمایی کنید ممنون

 41. سلام امیدوارم حالتون خوب باشه ببخشید وقتی هنزفری رو به لپ تاپ وصل میکنم اصلا بالا نمی یاد حتی در قسمت playeback ویندوز هم 10 هست میشه لطفا کمکم کنید ممنون

 42. سلام خسته نباشید من هدفونی که به تازگی خریداری کردم صدای چپ و راستش باهم دیگه متفاوت هست ایا راهکاری هست که از طریق نرم افزار و یا تنظیمات کامپیوتر درستش کنم ؟

 43. سلام
  در قسمت playback ویندوز خالی هستش و نوشته no audio devices are installed باید چیکار کنم؟

  1. سلام مهدی
   2 دلیل میتونه داشته باشه
   1 اینکه اسپیکر یا هدفونت خرابه یا درست وصل نشده.
   2 درایورهات نصب نیستن.

 44. سلام ببخشید من چند مدتیه ویندوزم رو 8.1 کردم اولاش صداش خیلی خوب بود و بلند بود و کار میکرد من با هندزفری گوش میکنم به صدا ها
  اما بعد ی مدت یهو دیدم صداش خیلی کم کیفیت و کم شد هرچی چک میکنم همه صداها هم تا اخر زیاده و روی 100 هست اما چیزی که گوش میکنم صداش خیلییییی کمه و خیلیم کم کیفیته و درست نمیتونم بشنوم فقط اصلش خیلی اروم میاد تو گوشم و صداش واقعا کمه بخدا خسته شدم ی راه حل خوب بهم بدین ممنون

  1. سلام امیر
   ویندوزت قبلا 10 بوده؟
   درایورهاتو آپدیت کن. از سالم بودن هندزفری یا اسپیکر سیستمت مطمئن شو. ممکنه از کارت صدات هم باشه.

 45. با سلام، من وقتی با میکروفون record میکنم، م قعی که میخوام صدایی که ضبط کردم رو بشنوم فقط از یک خروجی هدفونم صدا میاد، در صورتی که موقع رکورد کردن از دو خروجی هدفونم صدا رو دارم، کارت صدام دو تا input داره، وقتی کابل میکروفون رو تو سمت چپی وارد میکنم فقط از خروجی سمت چپ هدفون صدا میاد، وقتی سمت راست میزنم، ففط از سمت راست هدفونم صدا میاد، باید چیکار کنم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

   1. کارت صدام مارک behringer U_phoria Umc204HD
    والا یه ماه نمیشه خریدم، پورت ها مشکی رنگه

    1. میتونی یه عکس از پورتاش بدی؟
     فک کنم یه پورت هدفون داشته باشه اونم امتحان کن.

 46. سلام من در نوار تسکبار روی آیکون صدا ک کلیک میکنم تنظیمات صدام باز نمیشه از منو میتونم اینکار رو انجام بدم ولی مشکلم اینجاست ک در تسکبار وقتی روش کلیک میکنم بالا نمیاد چیکار کنم؟

  1. سلام نیما
   کلیک راست که میکنی روی آیکون صدا منویی نمیبینی؟
   اگه فقط Sounds رو نمیبینی برای آپدیت ویندوز 10 هستش.

 47. درود تبدیل یک به دو گرفتم برای اما صدای وینپوز یعنی اسکربن رو رکورد میکنه صدای بیرون نیست از کجا میشه برعکسش کرد مرسی

  1. سلام
   درایورهای میکروفونت آپدیته؟ میکروفونت رو هم چک کن سالم باشه. جک تبدیل هم چک کن

 48. سلام،من یه کابل 1 به 2 که یکسرش تبدیل به هدفون و یکسرش تبدیل به میکروفون میشه رو برای ضبط صدا از میکسر گرفتم ولی وقتی کابل خروجی از میکسرو به ورودی میکروفون وصل میکنم،تو قسمت recording کلا گزینه میکروفون قطع میشه

  1. سلام مرتضی
   درایورهای صدات آپدیته؟ احتمالا به یه کارت صدا نیاز داری.

 49. سلام من وقتی با لبتاب وارد سایت مدرسمون میشم و معلم تصویرم رو کامل داره و من هم تصویر و صدای معلم رو دارم ولی صدای من به اون نمیره چیکار کنم

  1. سلام سارا
   احتمال زیاد درایور های صدات مشکل داره. آپدیتشون کنی مشکل حل میشه.

 50. سلام .من موقع فیلم دیدن صدای لپتاپم خیلی رو مخمه ..نمیتونم تغییرش بدم .صداش هم کمه هم گنگ ..کمکم کنیدد😕😕😕

 51. سلام من الان دو روزه این مشکل رو مخمه . پایی سمت راست کامپیوتر روی بلندگو که میزنم یه نوشته ک میگه detecting perablemsرو میاره و یک ضربدر قرمز بغل بلندگو هرکار کرم درست نمیشه کمکم کنید

  1. سلام شایان
   احتمالا مشکل از درایور های صدات باشه که یا آپدیت نیاز داره یا کلا پاک شده. آپدیت کردن درایورات رو امتحان کن.

 52. سلام خسته نباشید ببخشید اگر بخواییم صدای فلش رو موقع گذاشتن و درآوردن در ویندوز 10 عوض کنیم روی کدوم گزینه باید بزنیم؟

  1. سلام صدف
   Control panel رو باز کن برو تو قسمت Hardware and sounds از اون جا روی Change system sounds کلیک کن، از پنجره ی باز شده برو تو سربرگ Sounds، قسمت پایین پنحره بگرد دنبال Device connect و Device disconnect (اولی برای وصل کردن فلش و دومی برای در آوردنشه)، روی هر کدوم که کلیک کنی دکمه Browse روشن میشه و میتونی فایل صدایی که میخوای موقع وصل کردن فلش پخش شه رو از Browse انتخاب کنی، آخرش Apply و OK رو بزن.
   /https://netran.net/mag/wp-content/uploads/2021/05/flash-comment-sound.jpg

 53. سلام یه مشکلی پیدا کردم توی ویندوز 10 اینکه صدا بعد چند ثانیه توی فیلم ها نا هماهنگ میشه توی پلیر های مختلف حتی انلاین هم همینه و ناهمانهگ میشه بعد چند ثانیه
  دریایورا اپدیته

  1. سلام مسعود جان
   آپدیت نبودن درایور مهمترین دلیلشه اما اگه مطمئنی درایور هات آپدیته چند دلیل میتونه داشته باشه یک اینکه کابل یا اتصالاتت مشکل داره (کابلی که مادربرد یا کارت گرافیک رو به مانیتور وصل میکنه)، دو سیستمت از نظر سخت افزاری ضعیف باشه و رم پایینی داشته باشه. اگه سیستمت لپ تاپه شارژش کم باشه این اتفاق براش میوفته.

 54. درود ایا امکان داره صدای پاک شدن فایلها سطل اشغال و صدای کلیک روی فالها ی یتدوز 7 رو به ویندوز 10 باز یابی کرد

 55. سلام روز بخیر ببخشید چرا من نمیتونم صدای دسکتاپم را به صورت درست ضبط کنم یا به اشتراک بزارم
  مثلا من نمیتونم صدایی که از لب تاب پخش میشه را ضبط کنم وقتی که ضبط میشه یه صوت ضعیف و نامفهومی در واقع یه جور ریتم ضعیف و ملایم یا وقتی که صفحه دسکتاپم را به اشتراک میزارم نمیتونم صدایی که از سیستمم پخش میشه را به اشتراک بزارم باز هم به صورت خیلی ضعیف صدا میره
  در واقع نمیتونم صدایی که از لب تابم پخش میشه را ضبط کنم و برای طرف مقابلم بره میشه لطفا بگید چیکار باید بکنم توی ویندوز 10 قبلیم هم من همین مشکل را داشتم ولی نمیدونم چی شد درست شد ولی بار که عوض کردم این مشکل را دارم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام ریحانه
   مشکل میتونه از 2 چیز باشه:
   1. درایورهای سیستم آپدیت نیستن
   2.تنضیمات نرم‌افزاری که باهاش صدای ویندوز رو ضبط میکنی مشکل داره
   اول درایورها و خود ویندوزت رو آپدیت کن ببین مشکل حل میشه اگه نشد مشکل از نرم‌افزاریه که باهاش داری صدای ویندوزت رو ضبط میکنی.

 56. سلام خسته نباشید من میخام حد مجاز صدا با هندزفری را بردارم آیا تنظیمات و راه کاری هست که بشه صدای با هندزفری را از 37 بیشتر کنیم؟
  متاسفانه ویندوز 10 خیلی عالیه ولی چند تا اشکال جزئی دارد که یکیش اینه که نمیشه وقتی با هندزفری هستی صدا را بیشتر از 37 درجه بکنیم

  1. سلام ریحانه
   درایور صدای ویندوزت رو پاک کن و دوباره دانلود و نصبش کن فکر کنم مشکلت حل شه!

   1. سلام خسته نباشید من چند بار هم که ویندوزم را عوض کردم باز هم همینجوره درواقع ویندوز 10 جوری هست که وقتی هندزفری را میزاریم نمیشه صدا را از 37 ئرجه بیشتر کرد میخام بدونم راهی هست که بشه این محدودیت افزایش صدا را برداشت یا نه
    من حتی توی قسمت sounds هم رفتم توی بخش اسپیکر وقتی که بازش میکنیم توی بخش levels بخش realtek باز هم نمیشه زمانی که هندزفری هست صدا را از 37 بیشتر کرد درواقع همه ی ویندوز 10 این ویژگی را دارند الان میشه این محدودیت افزایش صدا را برداشت یا نه؟

    1. سلام ریحانه
     من خودم تا حالا به این مشکل برنخوردم که بدونم دقیقا چطوری درست میشه! ولی یه پست تو ردیت در موردش پیدا کردم که از بین 7 – 8 تا راهکاری که گفته بودن، تنها چیزی که برای چند نفر جواب داده بود، پاک کردن درایور صدا و نصب مجدد ورژن قبلیش بود

     1. سلام خیلی ممنون این مشکل من حل شد و با پاک کردن درایور های ویندوزم رفع شد ولی الان تنها مشکلی که دارم اینه که نمیتونم صدایی که از دسکتاپ پخش میشه را از طریق خوده لب تاب ضبط کنم یا نمیتونم همون صدایی که از دسکتاپ پخش میشه را به اشتراک بزارم چون به صورت یه صوت خیلی ضعیف هست

     2. ریحانه کلاْ‌ صدای سیستمت ضعیفه یا اینکه خود سیستم صدا داره ولی وقتی میخوای ضبط کنی ضبط نمیشه؟

     3. قبلا روی ویندوز قبلم همینجور بود ولی بعد نمیدونم چی شد خودش درست شد الان که ویندوزم را دوباره عوض کردم همینجور شده مشکلمم اینه که نمیتونم صدای دسکتاپ را به اشتراک بزارم یا ضبط کنم توسط خوده لب تاب خودم میتونم صدا را بشنوم ولی نمیتونم از طری هر اپی توسط خوده ویندوز ارائه بدم و یه جور صوت خیلی ضعیف و یا نامفهوم میره

     4. موقع اشتراک گذاری صفحه میکروفون دیگه ای مثل هندزفری به سیستمت وصله؟

     5. نه اصلا من با هندزفری موقع استراک گذاری صفحه کار نمیکنم
      این مشکل رو حتی موقع ضیط کردن صدایی که از سیستم پخش میشه توسط خوده سیستم مشکل دارم یعنی حتی با سیستم صدایی که از سیستم پخش میشه را نمیتونم ضبط کنم

     6. سلام ریحانه
      توی قسمت سرچ ویندوز Change System Sounds رو سرچ و باز کن. برو تو سربرگ Communications و گزینه Do Nothing رو انتخاب کن. Apply و OK رو بزن و دوباره تست کن اشتراک گذاری صفحه رو.

     7. سلام ریحانه جان
      آخرین چیزی که به ذهنم میرسه اینه: روی بلندگو کنار ساعت ویندوز کلیک راست کن. مطمئن شو Spatial Sound روی Off باشه.

 57. سلام ببخشید من یه برنامه ای نصب کردم و برای همیشه پاکش کردم ولی وقتی میخوام یه چیزی که صدا داره پلی کنم صدا نداره لپ تابم بعدش رو پایین میزنم اسم برنامهرو میزنه و مثل اینکه صدا اونجا پخش میشه واقعا نمیدونم,چیکار کنم درست شه ؟

  1. سلام دوست عزیزم، سال نو مبارک!!!
   در مرحله اول ازت میخوام که آموزش هایی که در این مقاله دادیم رو ریز به ریز و با آرامش جلو بری و با تنظیمات لپ تاپ خودت یکی کنی، اگه با این کار جواب نگرفتی لطفا توی سرچ ویندوز بنویس Device manager و گزینه Audio inputs and outputs رو انتخاب کن و یه عکس از اون قسمت برای ما ارسال کن تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم . ممنونم

 58. آقا من چند روز پیش میخواستم مشکل کورتانا رو حل کنم. نمیدئنم چه تنظیماتی رو عوض کردم، الان وقتی لپ تاپ روشن ه صدای داخل کامپیوتر هم پخش میشه. صدای قن و هارد و اینها. حتی وقتی لپ تاپ رو وقتی روشن ه جا به جا میکنم، صدای هایی که از برخورد دست من با بدنه ایجاد میشه هم پخش میشه! چظور میتونم این مشکل رو درست کنم؟

  1. سلام الی
   احتمالاْ گزینه Listen to this device رو فعال کردی!
   ۱. برو تو کنترل پنل و روی Hardware and Sound کلیک کن.
   ۲. در بخش Sound روی Manage Audio Devices کلیک کن.
   ۳. برو تو بخش Recording، روی میکروفون کلیک راست کن و properties رو بزن.
   ۴. برو تو بخش Listen و تیک گزینه Listen to this device رو بردار.
   امیدوارم با طی کردن این مراحل مشکلت حل بشه، اگه هنوزم مشکل داشتی خوش‌حال می‌شیم بهمون بگی!!

  1. سلام محمد
   برو تو settings ویندوز، بعد برو تو بخش system و از نوار سمت چپ گزینه Sound رو انتخاب کن.

 59. مهندس من 2 تا اسپیکر دارم به کامپیوتر وصل میکنم 2 تاش هم کار میکنه سالمه ولی این کابلی که از کامپیوتر به باند وصل شده یکیش قرمز و دیگر سفید این قرمز کارمیکنه ولی سفید نه کابل تازه خریدم اونم اونجوری شد

 60. سلام خسته نباشید
  با اینکه تلویزیون با HDMI به کامپیوتر وصله ولی کنار ایکون پلی بک HDMI پیکان قرمز خورده
  و گزینه هایی که ذکر شده در متن بالا غیر فعاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا