ترانکینگ چیست ؟ – انواع ترانکینگ

داکت و ترانکینگ

ترانکینگ چیست ؟ – انواع ترانکینگ

ترانکینگ چیست؟

 

ترانکینگ چیست ؟

 

ترانکینگ نیز همانند داکت محفظه ی پلاستیکی کانال مانندی است که از سه بخش محفظه ی پلاستیکی، درب ترانک و پارتیشن ترانک که جداگانه قابل خریداری می باشد ، تشکیل می شود. جنس ترانک از PVC قوی و در بعضی از انواع آن ABS می باشد که در برابر حریق نیز مقاوم است. ترانک در شاخه های ۲ متری و در رنگ و طرح های مختلف تولید می شود.

استفاده از ترانک برای زیرساخت های سازمان یافته مزایایی نیز به همراه دارد از جمله: مدیریت و مرتب سازی کابل ها، محافظت از کابل ها در برابر ضربه، پوسیدگی و نویز، نصب شدن تمامی پریز های شبکه، پریزهای تلفن و برق به صورت ماژولار بر روی بدنه ترانک و … که با توجه به ماژولار بودن پریز های ترانکینگ، در طول استفاده نیز در صورت نیاز می توان این پریز هارا افزایش یا کاهش داد. از بهترین ابزار ها برای نصب ترانکینگ، پیچ و رول پلاگ می باشد.

انواع ترانکینگ

 

ترانکینگ در انواع و اقسام گوناگون دیواری،دفنی و ستونی توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند. همانگونه که گفته شد مهمترین مزیت ترانک ماژولار بودن آن است که باعث راحتی کاربری و دسترسی تمام کارکنان به بریز های برق، شبکه و تلفن می شود و مقیاس پذیری خوبی دارد. در ادامه به معرفی انواع ترانک می پردازیم.

  •  ترانکینگ دیواری

 

ترانکینگ دیواری

 

از پرکاربرد ترین نوع ترانک می توان به ترانکینگ دیواری اشاره کرد. این نوع ترانک از متعلقات زیادی برخوردار است مانند: زاویه ی داخل، زاویه ی خارج، قطعه اتصال بدنه ، قطعه اتصال درب ، بست انتهای ترانک، سه راهی و… که این موارد انعطاف پذیری در نصب و زیبایی کار را بالا می برد.

از ترانکینگ دیواری می توان در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده کرد. از مزایای استفاده از ترانکینگ دیواری می توان به جداسازی کابل های برق و شبکه، نصب پریز های برق، شبکه و تلفن بر روی ترانک و اضافه و کم کردن پریز ها اشاره کرد. این نوع ترانک در شاخه های دو متری تولید می شود و بهترین راه برای نصب آن پیچ و رول پلاگ می باشد.

ترانکینگ های دیواری در اندازه های مختلف با توجه به شرکت تولید کننده آن تولید می شوند ، از پر کاربردترین سایز ها می توان به ترانکینگ 50*80 – 50*100 – 50*150 اشاره کرد .

 

عرض (mm)

15010080
ارتفاع (mm)5050

50

  • ترانکینگ دفنیترانکینگ دفنی

 

از این نوع ترانک می توان برای انتقال کلیه ی سیستم های برق فشار قوی و ضعیف، شبکه و تلفن استفاده کرد. ترانکینگ دفنی به صورت تو کار و یا زیر کفی کاذب قرار می گیرد به صورتی که هیچ گونه دیدی نسبت به سیم ها و کابل ها وجود نخواهد داشت. این نوع ترانک به صورتی در کف جای گذاری می شود که فقط درب جعبه قابل مشاهده می باشد. نوع دیگر این ترانک، ترانکینگ قابل رویت می باشد. این نوع ترانک دفنی دارای جعبه هایی با قابلیت جابجایی است. از مزایای این نوع ترانکینگ می توان به امنیت بالای کابل ها، مقاومت بیشتر نسب به انواع دیگر ترانکینگ، اضافه کردن تعداد پریز ها و کابل ها و تغییر سریع در زیرساخت اشاره کرد.

ترانکینگ دفنی به دلیل استفاده محدود و قیمت بالا به صورت محدود تولید می شود. سایزبندی و نوع طرح و رنگ در این نوع ترانکینگ با توجه به شرکت تولید کننده متفاوت می باشد. از ترانک دفنی بیشتر در زیرساخت های برقی فشار قوی و حجم کابل بالا استفاده می شود.

  • ترانکینگ ستونی

 

ترانکینگ ستونی

 

ترانکینگ ستونی در فضاهایی مانند اتاق های کنفرانس، همایش ها، محیط های آموزشی و فضاهای اداری کاربرد دارد. این نوع ترانکینگ در انواع مختلف دیواری و ایستاده و در طرح های مکعب مستطیل و دایره ای و در انواع رنگ های مختلف بسته به نوع کارخانه تولید و در بازار عرضه می شود. با استفاده از ترانکینگ ستونی می توانید کابل های شبکه، تلفن و برق خود را جمع آوری و مدیریت نمایید. از مزایای این نوع ترانکینگ می توان به محافظت از کابل ها در اثر ضربه، پارگی و پوسیدگی، کوتاه شدن کابل های زیر میز کاربر و در دسترس بودن نام برد. طول و اندازه ی ترانکینگ ستونی با توجه به شرکت های تولید کننده متفاوت می باشد.

 

تفاوت داکت و ترانکینگ

  1. اندازه: با توجه به سایز بندی داکت و ترانک از ترانکینگ می توان برای مدیریت و توزیع کابل های شبکه، تلفن و برق در حجم های بالا استفاده کرد اما به دلیل سایز بندی کوچک تر در داکت ها این امکان وجود ندارد.
  2. مقاومت: جنس داکت و ترانک با توجه به شرکت تولید کننده کاملا متفاوت می باشد. ترانک نسبت به داکت از مقاومت و دوام بالاتری برخوردار است. ترانک در انواع مختلف نسوز و ضد آب تولید می شود که در داکت ها این قابلیت وجود ندارد.
  3. یکپارچه سازی پریز های شبکه، تلفن و برق: استفاده از پریز های شبکه، تلفن و برق در داخل ترانک یک مزیت به شمار می آید که به یکپارچه سازی و نظم بخشی به زیرساخت کمک می کند. با توجه به کوچک بودن سایز داکت ها این قابلیت در داکت کشی وجود ندارد.
  4. متعلقات و اتصالات: ترانک دارای متعلقاتی مانند سه راهی، زاویه ی داخل، زاویه ی خارج، قطعه ی اتصال و بست انتهای ترانک می باشد که به نصب و راه اندازی سریع تر و زیباتر شدن کار کمک می کند.
  5. قیمت: با توجه به جنس و ظاهر بهتر ترانک نسبت به داکت در نصب و راه اندازی زیرساخت های سازمان یافته قیمت داکت و ترانک کاملا متفاوت است؛ به صورتی که می توان گفت قیمت هر متر ترانیکنگ حدودا ۴ برابر هر متر داکت می باشد. علاوه بر این هزینه نصب و راه اندازی زیرساخت با استفاده از ترانک نیز بالاتر از داکت می باشد.
  6. پیاده سازی سریع تر و راحت تر: با توجه به کلیه ی موارد ذکر شده می توان گفت برای نصب و راه اندازی هر نوع زیرساختی ترانک راه حل بهتری می باشد؛ اما با توجه به تفاوت قیمت ترانک و متعلقات آن با داکت، بهتر است در مواردی  از داکت استفاده کنیم. مزیت داکت نسبت به ترانک قیمت پایین تر و نصب و راه اندازی سریع تر می باشد.

 

شرکت های تولید کننده داکت و ترانکینگ

شرکت های مختلفی در حوزه ی تولید داکت، ترانیکنگ و متعلقات ترانکینگ فعالیت می کنند که هر کدام از این شرکت ها با توجه به سیاست ها و خطوط تولید خود محصولاتی با جنس، طرح و اندازه های مختلف تولید می کنند. از جمله این شرکت های تولید کننده می توان به لگراند، اشنایدر، سوپیتا، البرز و دانوب اشاره کرد.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه