آموزش نصب ویندوز 10

آموزش نصب ویندوز 10

آموزش نصب ویندوز 10

آموزش نصب ویندوز 10 - هدر

آموزش نصب ویندوز 10

در این قسمت از سری مقالات آموزش نصب ویندوز 10 , به بررسی پیش نیازهای نصب و آموزش نصب ویندوز 10 می پردازیم :
ویندوز 10 آخرین نسخه از سیستم عامل های مایکروسافت برای کامپیوترهای شخصی است که در جولای سال 2015 برای عموم منتشر شد . در این نسخه از سیستم عامل , شاهد تغییرات گسترده ای هستیم که از مهم ترین تغییرات می توان به تغییر رابط کاربری , اضافه شدن دستیار شخصی کورتانا , اکشن سنتر , مرورگر اج و ویژگی کانتینیوم اشاره کرد .

پیش نیازهای نصب ویندوز 10

برای نصب ویندوز 10 به سیستم قدرتمندی نیاز ندارید و یک کامپیوتر با توان معمولی هم برای نصب کفایت میکند . مشخصات حداقل سیستم مورد نیاز را در زیر مشاهده می کنید :

 • پردازنده : 1 گیگاهرتز (GHz) یا سریعتر
 • رم : ۱ گیگابایت (۳۲ بیتی) یا ۲ گیگابایت (۶۴ بیتی)
 • فضای آزاد هارد دیسک : ۱۶ گیگابایت برای ۳۲ بیتی و ۲۰ گیگابایت برای ۶۴ بیتی
 • کارت گرافیک : Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 driver

نصب ویندوز 10

برای نصب ویندوز 10 بر روی سیستم خود 2 راه حل در اختیار دارید :

1- اپگرید سیستم کنونی خود به ویندوز 10

2- نصب ویندوز از روی DVD یا USB به روش Clean Install

روش اول که همان آپگرید ویندوز به نسخه ی جدیدتر است به دلیل مشکلات ویندوز قبلی شما می تواند مشکل ساز شود و باعث بروز مشکلات سیستم قدیمی در سیستم عامل جدید شود , به همین دلیل پیشنهاد می شود برای نصب ویندوز 10 از روش Clean Install استفاده کنید . ما هم در آموزش نصب ویندوز 10 از روش دوم استفاده می کنیم .
برای نصب ویندوز به روش Clean Install شما می توانید از usb یا dvd استفاده کنید . در صورتی که قصد داشته باشید برای نصب از دیسک فیزیکی استفاده کنید نیاز دارید که دیسک ویندوز 10 را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید اما راه حل جایگزین و سریع تر استفاده از USB برای نصب است . نکته ی مهم در استفاده از یو اس بی برای نصب ویندوز این است که باید سورس ویندوز را از سایت اصلی مایکروسافت یا سایت های دانلود معتبر دانلود کرده و سپس با استفاده از نرم افزار های بوتیبل , فایل ویندوز را روی فلش کپی نمایید . برای یادگیری این روش می توانید مقاله ی آموزش Bootable کردن usb را بخوانید .
قبل از قرار دادن سورس ویندوز ( usb/dvd ) در سیستم , باید راهکار تغییر اولویت بوت سیستم را انجام دهید .
پس از مشخص کردن اولویت بوت و قرار دادن سورس ویندوز , باید اندکی صبر کنید تا مرحله ی لود ویندوز به پایان برسد .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - مرحله انتخاب زبان

 

در اولین مرحله باید در قسمت های مشخص شده به ترتیب زبان نصب ویندوز , زمان و نوع ارزی و زبان کیبورد در محیط ویندوز را مشخص نمایید . با مشخص کردن Persian در گزینه ی دوم , به طور اتوماتیک فیلد سوم هم به زبان فارسی تغییر میکند .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - مرحله نصب

 

در این مرحله کافیست برای نصب بر روی now Install کلیک نمایید .
در این قسمت گزینه ای به نام Repair your computer نیز خودنمایی می کند , زمانی از این گزینه استفاده می کنیم که ویندوز 10 موجود بر روی سیستم دچار مشکل شده باشد .

 

 

قوانین استفاده از ویندوز در این مرحله نمایش داده میشود که برای موافقت با آن تیک گزینه ی I accept the license term را زده و بر روی next کلیک کنید .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - انتخاب نوع نصب

 

در این مرحله دو گزینه نمایش داده می شود :
گزینه اول ( Upgrade … ) : در صورتی که بر روی سیستم شما ویندوز نصب باشد و شما بخواهید فایل ها , تنظیمات و برنامه های قبلی خود را بدون تغییر نگه دارید , باید از این آپشن استفاده کنید .
گزینه دوم ( Custom ) : در صورتی که بخواهید فقط ویندوز را نصب کنید از این گزینه باید بهره ببرید .
ما در این قسمت گزینه ی دوم را انتخاب کرده و وارد مرحله ی بعد می شویم .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - پارتیشن بندی

 

در این قسمت می توانید هارددیسک خود را پارتیشن بندی کنید . این قسمت را در مقاله ی پارتیشن بندی هارد , جداگانه آموزش داده ایم .
برای ادامه کافیست بر روی Next کلیک کرده و وارد مرحله ی نصب ویندوز شوید .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - شروع نصب

 

نصب ویندوز با توجه به مشخصات سیستم شما ممکن از 5 دقیقه الی یک ساعت زمان ببرد . پس از تکمیل و پایان نصب ویندوز , سیستم یک بار ریستارت شده و پس از چند دقیقه , صفحه ی تنظیمات اولیه ی ویندوز به شما نمایش داده میشود .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - انتخاب ناحیه

 

در مرحله ی اول باید کشور محل زندگی خود را مشخص نمایید . پس از مشخص نمودن با کلیک بر روی گزینه ی Yes به بخش بعدی می رویم .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - انتخاب چیدمان کیبورد

 

در این قسمت می توان نحوه ی چیدمان کیبورد برای زبان اصلی را انتخاب کرد , این مرحله نیازی به تغییر ندارد و با انتخاب گزینه ی پیش فرض به بخش بعدی بروید .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - انتخاب دومین زبان

 

در این بخش از شما در مورد اضافه کردن زبان کیبورد دوم سوال میشود , برای اضافه کردن زبان فارسی بر روی Add layout کلیک کرده و در قسمت بعد گزینه ی Persian را انتخاب کنید .

 

 آموزش نصب ویندوز 10 - انتخاب زبان فارسی

 

در این بخش می توانید نحوه ی چیدمان کیبورد فارسی خود را انتخاب کنید , در این بخش نیز پیشنهاد می شود تغییری ایجاد نکرده و گزینه ی اول ( پیش فرض ) را انتخاب و بر روی دکمه ی Add layout کلیک نمایید .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - اتصال به شبکه

 

در این قسمت ویندوز از شما می خواهد که به اینترنت متصل شوید ( وایرلس / کابل ) , با توجه به اینکه این قسمت ضروری نمی باشد و هم چنین بعدا هم می توانید در داخل ویندوز تنظیمات مربوط به اتصال به اینترنت را مدیریت نمایید , می توانید با کلیک بر روی دکمه یSkip for now در گوشه سمت چپ صفحه این مرحله را رد کنید .
پس از رد کردن مرحله ی انتخاب شبکه , سیستم یک بار دیگر ریستارت شده و پس از طی کردن فرآیند های سیستمی , صفحه ی مربوط به تنظیمات اکانت شما نمایش داده می شود .

 

 آموزش نصب ویندوز 10 - تنظیم نام اکانت

 

در اولین مرحله شما باید یک نام کاربری برای اکانت خود در نظر بگیرید و در قسمت بعد نیز باید برای اکانت خود یک رمز عبور مشخص نمایید . در نظر داشته باشید که اگر نیازی به رمز عبور نداشته باشید می توانید این فیلد را خالی گذاشته و به بخش بعدی بروید .

 

آموزش نصب ویندوز 10 - مشخص کردن سرویس

 

در این قسمت سرویس های ویندوز نمایش داده می شود که شما بسته به کاربری خود می توانید آنها را فعال یا غیر فعال نمایید , به طور پیش فرض همه ی گزینه ها فعال است . هم چنین پس از نصب ویندوز نیز می توانید این سرویس ها را فعال یا غیر فعال کنید . در اکثر مقالات آموزش نصب ویندوز 10 به این موارد توجهی نمی شود اما اطلاع از عملکرد آن ها می تواند مفید واقع شود

 • گزینه ی location : این سرویس به اپ های مایکروسافت اجازه می دهد محل دقیق شما را تشخیص دهند و از آن برای نمایش اطلاعات فیلترشده بر اساس محل جغرافیایی شما استفاده کنند .
 • گزینه ی Diagnostics : ارسال اطلاعاتی از جمله اطلاعات مرورگر , موارد تایپ شده و … به مایکروسافت به منظور بهبود سرویس ها و محصولات این شرکت .
 • گزینه ی ads Relevant : نمایش تبلیغات هایی که بر اساس نرم افزارهای مورد استفاده شما برای اکانت شما شخصی سازی شده اند .
 • گزینه ی Speech Recognition : این گزینه مربوط تشخیص صدا است و فعال کردن آن به کورتانا ( دستیار مجازی ویندوز ) و استور مایکروسافت اجازه می دهد صدای شمارو جهت دریافت دستورات دریافت کنند .
 • گزینه ی Tailored Expriences … : این گزینه نیز اجازه ی ارسال اطلاعات به مایکروسافت جهت بهبود محصولاتش را صادر میکند .
  توصیه می کنیم تمامی موارد را غیرفعال کرده و در مواقع لزوم اقدام به فعال نمودن آنها نمایید . پس از تغییرات لازم , بر روی دکمه ی Accept کلیک کنید .

پس از چندین دقیقه دسکتاپ شما آماده می شود و می توانید از سیستم عامل خود استفاده نمایید . در این قسمت آموزش نصب ویندوز 10 به پایان می رسد , برای مشاهده ی دیگر آموزش ها در زمینه ی نصب ویندوز می توانید به این قسمت مراجعه کنید .

نکته : پس از نصب ویندوز نیاز به فعالسازی سیستم عامل دارید . آموزش اکتیو کردن ویندوز را در این مقاله بخوانید .

پیگیری سفارش
لیست مقایسه