داکت و ترانکینگ – معرفی

داکت و ترانکینگ از روش های جدید پوشاندن و مدیریت کابل های یک ساختمان یا واحد است. از روش های بسیاری برای پوشاندن و مدیریت کابل می توان استفاده کرد ازجمله: کابل کشی از داخل دیوار ، کابل کشی از سقف کاذب و…، اما از بهترین روش ها می توان به داکتینگ و ترانکینگ اشاره کرد که نسب به روش های دیگر برتری هایی نیز دارند.

داکت چیست؟

داکت محفظه ی پلاستیکی کانال مانندی است که در زمینه های کاری مختلف استفاده های مختلفی دارد. داکت از دو بخش بدنه و درب تشکیل می شود که معمولا از جنس PVC هستند. از داکت جهت توزیع کابل های شبکه، کابل های برق(فشار ضعیف)، کابل تلفن، سیستم های اعلام و اطفاء حریق و دوربین های مداربسته استفاده می شود. با توجه به کوچک بودن داکت نسبت به ترانکینگ و نبودن متعلقات مانند زاویه های داخل، زاویه های خارج، قطعه اتصال، بست انتهای ترانک، سه راهی و…، نمی توان از داکت برای زیرساخت های سازمان یافته استفاده کرد.

انواع داکت

داکت ها در انواع و اقسام مختلف طرح، رنگ و سایز توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند که در ادامه به نقد و بررسی انواع داکت می پردازیم.

داکت ساده دیواری

داکت و ترانکینگ - داکت ساده دیواری

این داکت از پرمصرف ترین نوع داکت ها می باشد که در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی جهت توزیع و پوشاندن انواع کابل استفاده می شود. این نوع داکت در شاخه های ۲ متری و در رنگ ها و طرح های مختلف در دو نوع چسب دار و بدون چسب تولید می شود. با توجه به قیمت پایین و سایز بندی بسیار، این نوع داکت بهترین گزینه برای مدیریت و پوشاندن کابل ها در سطح کم و متوسط می باشد. از بهترین روش ها برای نصب داکت دیواری پیچ و رول پلاگ می باشد، اما در مواردی نیز می توان از چسب دو طرفه استفاده کرد.

این نوع داکت در سایز های 1*1 ، 1*1.5 ، 1.6*1.6 ، 2*2 ، 2*2.5 ، 3*3 ، 1.5*3 ، 4.5*3.5 ، 6*3.5 ، 3*4 ، 3*5 ، 4.5*6 ، 6*6 ، 4*6 ، 4.5*9 ، 6*9 ، 2.5*4  در ایران موجود است.

عرض (mm)

10 15 16 20 25 30 35 40 50 60 90

ارتفاع (mm)

10

10 16 20 20 15 45 25 30 40

45

30 60 30

45

60

60

 

داکت شیاردار

 

داکت و ترانکینگ - داکت شیاردار

داکت شیار دار نیز از لحاظ جنس و قابلیت نصب همانند داکت ساده دیواری می باشد. تفاوت داکت شیار دار با داکت ساده دیواری در شکل ظاهری و نوع استفاده می باشد. داکت شیار دار  از دو قسمت درب و بدنه داکت تشکیل می شود. در بدنه این داکت شیار هایی وجود دارد که برای مدیریت و توزیع کابل در تابلو های برق فشار قوی و ضعیف استفاده می شود. با وجود تعداد قابل توجهی شیار بر روی این داکت، درب داکت قابلیت قفل شدن کامل دارد. این نوع داکت در شاخه های ۲ متری و سایز بندی های مختلف در رنگ بندی هایی همانند سفید و طوسی توسط شرکت های مختلفی تولید می شود.

این نوع داکت در سایزهای 6*3.5 ، 3*4 ، 6*4 ، 3*5 ، 4.5*6 ، 6*6 ، 4.5*9 و 6*9 در ایران قابل خریداری میباشد.

عرض (mm)

90 60 50 40 35

ارتفاع (mm)

45 45 30 30 60

60

60 60

داکت پارتیشن دار

داکت و ترانکینگ - داکت پارتیشن دار

داکت پارتیشن دار از دسته محصولات پر کاربرد دیگر در بین داکت ها می باشد. این نوع داکت به دلیل وجود پارتیشن در میانه ی قسمت داخلی خود امکان جداسازی و مدیریت بهتر کابل ها را فراهم می کند. داکت پارتیش دار نیز مانند بقیه ی انواع داکت ها دارای دو قسمت بدنه و درب داکت می باشد، با این تفاوت که وسط این نوع داکت شیارهای جدا کننده وجود دارد. از داکت پارتیشن دار جهت توزیع و مدیریت چند نوع کابل مختلف با هم استفاده می شود. به دلیل وجود پارتیشن جدا کننده این داکت میتوان همزمان از کابل برق و شبکه استفاده کرد، به صورتی که نویز کابل برق بر روی کابل شبکه اثری نداشته باشد. داکت پارتیشن دار در شاخه های ۲ متری و در طرح ها و رنگ های مختلفی تولید می شود. از بهترین راهکار ها برای نصب این نوع داکت پیچ و رول پلاگ می باشد.

این نوع داکت در سایزبندی 3*1.5 ، 4.5*1.5 و 7*2 قابل خریداری است.

عرض (mm)

 20 15
ارتفاع (mm) 70 30
 45

داکت قرنیزی

 

داکت و ترانکینگ - داکت قرنیزی

این داکت نیز همانند دیگر داکت ها برای توزیع و پوشاندن کابل ها استفاده می شود. تفاوت داکت های قرنیزی با انواع دیگر داکت در سایز بندی محدود آن است که با توجه به شرکت تولید کننده این سایز متغیر است. موارد استفاده از این داکت بیشتر در واحد های مسکونی و اداری کوچک برای انتقال کابل در حجم بسیار کم می باشد. این نوع داکت در شاخه های ۲ متری و در طرح های مختلف چوب تولید می شود. برای نصب این نوع داکت از چسب دوطرفه و پیچ و رول پلاگ استفاده می شود.

این داکت در اندازه های 3*1.5 ، 4.5*1.5 و 2*7 قابل تهیه می باشد.

عرض (mm)

 20 15
ارتفاع (mm) 70 30
 45

داکت کف خواب (زمینی)

داکت و ترانکینگ - داکت کف خواب - داکت زمینی

داکت کف خواب (زمینی) در مواقعی استفاده می شود که امکان داکت کشی یا ترانکینگ از روی دیوار وجود نداشته باشد. داکت کف خواب نسبت به انواع دیگر داکت دارای استحکام بیشتری می باشد. از داکت کف خواب معمولا برای انتقال کابل از پریز شبکه و تلفن تا کامپیوترها و تلفن ها استفاده می شود. داکت کف خواب نیز در شاخه های ۲ متری در رنگبندی ها و طرح های مختلف در ۳ سایز و در انواع چسب دار و بدون چسب تولید می شود. بهترین روش برای نصب داکت کف خواب چسب دو طرفه می باشد.

این نوع داکت در سایز های 1.2*5 ، 2*9 و 2*7 در ایران موجود است.

عرض (mm)

90 70 50
عرض (mm) 20 20

12

ترانکینگ چیست؟

داکت و ترانکینگ - ترانکینگ لگراند

ترانک نیز همانند داکت محفظه ی پلاستیکی کانال مانندی است که از سه بخش محفظه ی پلاستیکی، درب ترانک و پارتیشن ترانک- که جداگانه قابل خریداری می باشد- تشکیل می شود. جنس ترانک از PVC قوی می باشد که در برابر حریق نیز مقاوم است. ترانک در شاخه های ۲ متری و در رنگ و طرح های مختلف تولید می شود. استفاده از ترانک برای زیرساخت های سازمان یافته مزایایی نیز به همراه دارد از جمله: مدیریت و مرتب سازی کابل ها، محافظت از کابل ها در برابر ضربه، پوسیدگی و نویز، نصب شدن تمامی پریز های شبکه، تلفن و برق به صورت ماژولار بر روی بدنه ترانک و … . با توجه به ماژولار بودن پریز های ترانکینگ، در طول استفاده نیز در صورت نیاز می توان این پریز هارا افزایش یا کاهش داد. از بهترین ابزار ها برای نصب ترانکینگ، پیچ و رول پلاگ می باشد.

انواع ترانکینگ

ترانکینگ در انواع و اقسام گوناگون دیواری،دفنی و ستونی توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند. همانگونه که گفته شد مهمترین مزیت ترانک ماژولار بودن آن است که باعث راحتی کاربری و دسترسی تمام کارکنان به بریز های برق، شبکه و تلفن می شود و مقیاس پذیری خوبی دارد. در ادامه به معرفی انواع ترانک می پردازیم.

ترانکینگ دیواری

 

 

داکت و ترانکینگ - ترانکینگ لگراند

از پرکاربرد ترین نوع ترانک می توان به ترانکینگ دیواری اشاره کرد. این نوع ترانک از متعلقات زیادی برخوردار است مانند: زاویه ی داخل، زاویه ی خارج، قطعه اتصال، بست انتهای ترانک، سه راهی و… که این موارد انعطاف پذیری در نصب و زیبایی کار را بالا می برد. از ترانکینگ دیواری می توان در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده کرد. از مزایای استفاده از ترانکینگ دیواری می توان به جداسازی کابل های برق و شبکه، نصب پریز های برق، شبکه و تلفن بر روی ترانک و اضافه و کم کردن پریز ها اشاره کرد. این نوع ترانک در شاخه های دو متری تولید می شود و بهترین راه برای نصب آن پیچ و رول پلاگ می باشد.

ترانکینگ های دیواری در اندازه های 50*80 ، 50*100 و 50*150 میلیمتر موجود می باشند.

عرض (mm)

150 100 80
ارتفاع (mm) 50 50

50

ترانکینگ دفنی

 

داکت و ترانکینگ - ترانکینگ دفنی

از این نوع ترانکینگ می توان برای انتقال کلیه ی سیستم های برق فشار قوی و ضعیف، شبکه و تلفن استفاده کرد. ترانکینگ دفنی به صورت تو کار و یا زیر کفی کاذب قرار می گیرد به صورتی که هیچ گونه دیدی نسبت به سیم ها و کابل ها وجود نخواهد داشت. ترانکینگ دفنی به صورتی در کف جای گذاری می شود که فقط درب جعبه قابل مشاهده می باشد. نوع دیگر این ترانکینگ، ترانکینگ قابل رویت می باشد. این نوع ترانکینگ دفنی دارای جعبه هایی با قابلیت جابجایی است. از مزایای این نوع ترانکینگ می توان به امنیت بالای کابل ها، مقاومت بیشتر نسب به انواع دیگر ترانکینگ، اضافه کردن تعداد پریز ها و کابل ها و تغییر سریع در زیرساخت اشاره کرد. ترانکینگ دفنی به دلیل استفاده محدود و قیمت بالا به صورت محدود تولید می شود. سایزبندی و نوع طرح و رنگ در این نوع ترانکینگ با توجه به شرکت تولید کننده متفاوت می باشد. از ترانکینگ دفنی بیشتر در زیرساخت های برقی فشار قوی و حجم کابل بالا استفاده می شود.

سایز بندی جعبه هاي انشعاب 35*35*10 و يا 20*20*7 سانتيمتر و جعبه تقسيم 1 الي 4 طرفه (با قطعات زير گذرو روگذر )به ابعاد  20*20*10 و يا 20*20*7 سانتيمتر می باشد.

ترانکینگ ستونی

 

داکت و ترانکینگ - ترانکینگ ستونی

ترانکینگ ستونی در فضاهایی مانند اتاق های کنفرانس، همایش ها، محیط های آموزشی و فضاهای اداری کاربرد دارد. این نوع ترانکینگ در انواع مختلف دیواری و ایستاده و در طرح های مکعب مستطیل و دایره ای و در انواع رنگ های مختلف بسته به نوع کارخانه تولید و در بازار عرضه می شود. با استفاده از ترانکینگ ستونی می توانید کابل های شبکه، تلفن و برق خود را جمع آوری و مدیریت نمایید. از مزایای این نوع ترانکینگ می توان به محافظت از کابل ها در اثر ضربه، پارگی و پوسیدگی، کوتاه شدن کابل های زیر میز کاربر و در دسترس بودن نام برد. طول و اندازه ی ترانکینگ ستونی با توجه به شرکت های تولید کننده متفاوت می باشد.

تفاوت های داکت و ترانکینگ

  1. اندازه: با توجه به سایز بندی داکت و ترانکینگ از ترانکینگ می توان برای مدیریت و توزیع کابل های شبکه، تلفن و برق در حجم های بالا استفاده کرد اما به دلیل سایز بندی کوچک تر در داکت ها این امکان وجود ندارد.
  2. مقاومت: جنس داکت و ترانک با توجه به شرکت تولید کننده کاملا متفاوت می باشد. ترانکینگ نسبت به داکت از مقاومت و دوام بالاتری برخوردار است. ترانکینگ در انواع مختلف نسوز و ضد آب تولید می شود که در داکت ها این قابلیت وجود ندارد.
  3. یکپارچه سازی پریز های شبکه، تلفن و برق: استفاده از پریز های شبکه، تلفن و برق در داخل ترانک یک مزیت به شمار می آید که به یکپارچه سازی و نظم بخشی به زیرساخت کمک می کند. با توجه به کوچک بودن سایز داکت ها این قابلیت در داکت کشی وجود ندارد.
  4. متعلقات و اتصالات: ترانکینگ دارای متعلقاتی مانند سه راهی، زاویه ی داخل، زاویه ی خارج، قطعه ی اتصال و بست انتهای ترانک می باشد که به نصب و راه اندازی سریع تر و زیباتر شدن کار کمک می کند.
  5. قیمت: با توجه به جنس و ظاهر بهتر ترانکینگ نسبت به داکت در نصب و راه اندازی زیرساخت های سازمان یافته قیمت داکت و ترانکینگ کاملا متفاوت است؛ به صورتی که می توان گفت قیمت هر متر ترانیکنگ حدودا ۴ برابر هر متر داکت می باشد. علاوه بر این هزینه نصب و راه اندازی زیرساخت با استفاده از ترانکینگ نیز بالاتر از داکت می باشد.
  6. پیاده سازی سریع تر و راحت تر: با توجه به کلیه ی موارد ذکر شده می توان گفت برای نصب و راه اندازی هر نوع زیرساختی ترانکینگ راه حل بهتری می باشد؛ اما با توجه به تفاوت قیمت ترانکینگ و متعلقات آن با داکت، بهتر است در مواردی  از داکت استفاده کنیم. مزیت داکت نسبت به ترانکینگ قیمت پایین تر و نصب و راه اندازی سریع تر می باشد.

شرکت های تولید کننده داکت و ترانکینگ

شرکت های مختلفی در حوزه ی تولید داکت، ترانیکنگ و متعلقات ترانکینگ فعالیت می کنند که هر کدام از این شرکت ها با توجه به سیاست ها و خطوط تولید خود محصولاتی با جنس، طرح و اندازه های مختلف تولید می کنند. از جمله این شرکت های تولید کننده می توان به لگراند، اشنایدر، مارشال، دی اس ای، دی لینک، سوپیتا، البرز، دانوب و پارس ترانک اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X